Acımasız / Ruthless

Şiddet sahneleri oldukça abartılı

“Ruthless”, aksiyon yapımlarını seven kesimlerin ilgisini çekebilir. Film, kısmi sürprizli hali, düşmeyen temposu ve yerinde süresi ile izlenmez olmasa da yine de hiç bitmeyen şiddet sahneleri oldukça abartıya kaçmış, kantarın topuzunu bayağı kaçırmış.

OrtaKoltuk Puanı:

 

İnsan Tacirlerine Acımasız

Bu hafta vizyona girecek olan “Ruthless/ Acımasız” filminde gerçekten yapımın ismiyle uyumlu biçimde acıma duygusunu yitiren bir kişinin hikâyesini izleyeceğiz. Ama peşinden de bir soru gelecek? Neden ve neye karşı bunca acımasız?

Hayat da O’na Acımasız

Harry (Dermot Mulroney) acımasız birisi olduğunu daha ilk sahnelerinde gösterir. İlk sekanslar bizi sinema salonuna götürür. Ve salonda genç bir kıza tacizde bulunan bir gencin kolunu kırarak ilk şiddet gösterisini sunar. Film, en baştan şiddet içeren kısımlarıyla kolay izlenir nitelikte olmadığını belli ediyor. Sürekli insanların kolunu, bacağını kıran Harry, aslında lisede spor koçudur ancak hayat ona hep acımasız davranmıştır. O da fiziki gücüyle kendi adaletini ve hıncını bu sportif gücüyle sağlamaya çalışır.

En son kızının bir insan kaçakçılığı çetesince öldürülmesi bu şiddet yönünü daha da görünür kılar. Ve asıl filmin dinamizmini sağlayan ve Harry’i polislerce yapılmayan derin bir insan kaçakçılığı tahkikatına yönelten neden öğrencisi olan Catia’nın (Melissa Diaz) üvey babası Tom (Mauricio Mendoza) vasıtasıyla yine bağlantılı bir insan kaçakçılığı örgütünün eline düşmesi olur. Kızını yeni kaybeden Harry, bir bakıma kızı gibi gördüğü Catia’yı kurtarmak için otelde küçük kızları satan müzayede oteline tehlikeli bir yolculuğa açılır. Ancak bu tehlikeli dünyanın dehlizlerine indikçe olayın hiç de kendi çevresiyle sınırlı kalmadığı, Las Vegas polisinin bile bu yapıya gücünün yetmediği bir gerçeklikle karşılaşır. Ve orada başka sürpriz gelişmeleri de karşısında bulur.

Bitmeyen Şiddet Sarmalı

Yönetmenliğini bir zamanlar dublör olarak da sinema sektöründe çalışan Art Camacho’nun üstlendiği ve çekimleri Las Vegas’ta yapılan “Ruthless”, bu hafta sinemalarda vizyona giriyor. Film, genel olarak klasik bir intikam hikâyesinden sıyrılamıyor. Konunun tüm klişeleri bu filmde de var. Tek başına kafa kol dağıtan, ordu gücünde örgütleri yok eden birisi ile onun bu derece kriminalize olmasından hoşnutsuz resmi kolluk güçlerinin hikâyesini çok kez izlemiştik. Ve bunun nedeni de genelde geçmiş bir travma olmaktaydı.

Film, belki şiddetin dozajını en üst seviyeye çıkartması ve özellikle tam bir nefret öğesi olan üvey baba Tom’u karikatür hale getiren, komik gösteren halleriyle hatırlanabilir. Ama yine de benim film boyunca anımsayacağım en önemli şey, sanırım sürekli kırılan kemik sesleri olacak. Dolayısıyla yapımı izleyecek olanların özellikle bu seyri zorlaştıran niteliği bilmelerinde fayda var.

Filmde başrolde yer alan, kızını kaybeden ve bu kez öğrencisini insan tacirlerinin elinden kurtarmaya çalışan Harris’i Dermot Mulroney canlandırıyor. Öncesinde “Schmidt Hakkında”, “Kiralık Sevgili”, “Gri Kurt”, “Aile Bağları” gibi filmlerde de oynayan tecrübeli oyuncu, filmin dinamizminin aksine oldukça soğukkanlı, biraz hantal ve oldukça güçlü bir karaktere iyi hayat vermiş.

Şiddet Sahnelerinde Kantarın Topuzu Bayağı Kaçmış

Bu hafta vizyona giren “Ruthless”, aksiyon yapımlarını seven kesimlerin ilgisini çekebilir. Film, kısmi sürprizli hali, düşmeyen temposu ve yerinde süresi ile izlenmez olmasa da yine de hiç bitmeyen şiddet sahneleri oldukça abartıya kaçmış, kantarın topuzunu bayağı kaçırmış.

Tüm ortakoltuk okuyucularımızın Ramazan Bayramını tebrik eder; sağlık ve huzur dolu nice bayramlar dilerim.

Yönetmen : Art Camacho

Senaryo : Art Camacho, James Dean Simington, Javier Reyna, Koji Steven Sakai

Görüntü Yönetmeni : Brandon Ruiz

Kurgu : Rylan Rafferty

Müzik : Mauricio Yazigi

Oyuncular : Dermot Mulroney, Jeff Fahey, Manu Intiraymi, Texas Battle, Rafael Cabrera, Melissa Diaz, Tonantzin Esparza, Niko Foster, Kesia Elvin, Mauricio Mendoza

ABD / Aksiyon-Gerilim / 93 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz