Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar BEN-HUR

BEN-HUR

563
0

BEN-HUR

Yönetmenliğini, Kazak asıllı, başarılı roman uyarlamaları ile tanınan Timur Bekmambetov’ın yaptığı 125 dakikalık film.

benhur3

1907 de sessiz sinema örneği,1925 ve 1959 yılında dramatik, 2003 yılında animasyon versiyonu ile daha önce defa sinemaya 4 kez uyarlanan, 1880 yılında Lew Wallace’in yazdığı “Ben-Hur: A Tale of the Christ” kitabından yapılan son uyarlama. 1959 yılında çekilen film, 11 Akademi ödülü almış. İzlediğimiz versiyon sanırım en kötü uyarlaması.

benhur5

Filmin oyuncu kadrosunda Morgan Freeman, Jack Huston (Spartacus TV dizisinden tanınan), Toby Kebbell (Maymunlar Cehennemi ve Fantastik Dörtlü filmlerinden tanınan), Pilou Asbæk, (Game of Thrones ve Danimarka TV dizilerinden bildiğimiz),Nazanin Boniadi (Homeland ve Scandal gibi Tv dizilerinden tanınan), Ayelet Zurer , Rodrigo Santoro ve filmin sonunda soyadı yanlış yazılsada Haluk Bilginer bulunuyor. Filmde oyuncumuzun rolü oldukça önemsiz ve karakter olarak derinliksiz bir şekilde izliyoruz.

benhur6

Tüm uyarlamalarda olduğu gibi filmde Kudüs’te zengin bir Yahudi ailesinin, biri kapı önünde bulunup evlatlık olarak alınan bir Romalı Messela ile ailenin gerçek oğlu Judah Ben-Hur merkez alınarak, başından geçenler anlatılıyor.

benhur7

Film 20015 yılında çekilmeye başlanmış ve 2016 Agustos ayından itibaren vizyona girmiş. 100 milyon dolar maliyetle vizyona giren film, aldığı olumsuz eleştiriler ve başarısız gişe hasılatı ile yılın en büyük hayal kırıklığı yaratan filmler listesine girmeye aday olarak görünüyor.

benhur4

Filmin aksiyon sahneleri kusursuz denilecek kadar başarılı, ancak dramatik yapısı, karakterlerin sığlığı, filmde aşama aşama karşımıza çıkması geren kırılma noktaları o kadar başarız ki, çoğu eleştirmen tarafından Latin Amerika geleneği “Soap Opera” yapısına benzetilmiştir.

benhur1

Filmde İsa’nın doğduğu yıllar ve Romalı’lar katıksız kötü olarak gösterilirken, filmin ilerledikçe basit Hristiyanlık propogandası kokan anlatımı, filmin bu sene Akademi ödülleri alabilir mi, bilinmez ama Vatikan tarafından çok takdir edileceğini göstermektedir.

benhur2

Muhtemelen 3 saatin üstündeki orjinal, ilk versiyon kurgudan çıktıktan sonra, ekonomik gerekçelerle (1 günde daha fazla gösterim yapabilmek gibi) filmi 2 saat civarına düşüren yapımcı kimse, bu başarısızlıkta katkısı büyüktür, muhtemelen önümüzdeki günlerde başı oldukça fazla ağrıyacaktır.

Yine de, tarihi aksiyon filmlerini, filmin parlak oyuncu kadrosunu merak edenler için seyredebilecekleri bir alternatif. Gidenlere iyi seyirler.

BEN-HUR

Film notum:

 

Önceki yazıKALANDAR SOĞUĞU FRAGMANI
Sonraki yazıKÖSTEBEK (Imperium)

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz