Deri Ceket  /  Deerskin  /  Le Daim

Film içinde film..

İnsan psikolojisi çok değişik. Ağırlıkla cinsellikle (Freud sağ olsun) ama kimi zaman da başka tutkularla yoğruluyor. Sinema bu değişikliği iyi takip eden, iyi işleyen ve bundan yeni öyküler çıkaran bir sanat dalı… buna bir de film içinde film katkısı eklenirse cidden çok etkili ve bir o kadar da heyecanlı sonuçlar elde edilebiliyor.

Filmin özelliği, güzelliği…

Quentin Dupieux’un “Deri Ceket” filmi ticari kaygılar taşımayan -taşıyorsa da bunu hiç öne çıkarmayan- bir film. Çok da başarılı. Bir daha ceket giymeyeceğini açıklayan gençlerle başlıyor film. Ardından filmin başrolünde olduğunu öğrendiğimiz Georges (Jean Dujardin), bir benzin istasyonunun tuvaletine atıyor sırtındakini, tıkanması pahasına… Peki, ne olacak? Ne olmasını istersiniz? Siz, ey izleyici, “Deri Ceket”i yazan ve/veya çeken biri olsaydınız ne olsun isterdiniz? Kim bilir, belki de sizin düşlediğiniz gibi gelişecektir olaylar. Ters köşe olmaya hazırlanın yine de…

İçiniz nasıl, içiniz…

Tutkular belirliyor insanın yaşamını. Sokakta gördüğünüz insanın, komşunuzun, iş arkadaşınızın, birlikte oyunlar oynadığınız tanıdıklarınızın tutkularını düşünün… sizin de vardır muhakkak. Siz, kendi tutkularınızla yüzleşmeye hazır mısınız? Herkesin kendince güçlü, hırslı veya zayıf tutkuları olabilir, bildiğiniz bilmediğiniz… Onları belirleyen düş(ünce)lerinizi dillendirebilir misiniz? İsteseniz de söyleyemedikleriniz var mı?

Bu kadar meraklandırmak istemezdim, ama filmi izlerken doluya koyduğunuzda aldıramadığınız, boşa koyduğunuzda dolduramadığınız bir öyküsü var, sürükleyici ve güçlü.

Pamuk Prensesin cadısı…

“Ayna, ayna söyle bana benden daha güzeli var mı bu dünyada” sözünün bir başka versiyonu Georges’in düşlediği… Dünyada sadece kendisinin ceketi olmalı, başka kimse bırakın ceketi mont hatta kaban bile giymemeli… Bunu da kamera ile saptamalı. Georges çekecek de, kim montajlayacak? Şu barmaid kız, yapabileceğini söylüyor.

Yönetmen / Senaryo / Görüntü yönetmeni / Kurgu : Quentin Dupieux

Oyuncular : Jean Dujardin, Adèle Haenel, Albert Delpy, Coralie Russier, Marie Bunel, Youssef Hajdi, Caroline Piette 

Fransa-Belçika / Komedi / 77 Dk.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here