Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Jüpiter’in Uydusu

Jüpiter’in Uydusu

1476
0

Jüpiter’in Uydusu filminin yönetmen koltuğuna 1975 Macaristan doğumlu ”Delta(2008), Beyaz Tanrı(2014)” filmleri ile tanıdığımız Kornél Mundruczó oturmuş. Yapım, 2017 Cannes Film Festivali Altın Palmiye En İyi Film Adayı idi.

Suriye’den botla Macaristan’a kaçmaya çalışan Aryan ve babası polisler baskın yapınca birbirlerini kaybederler. Sahile ayak basan Aryan ırkçı bir polis şefi tarafından vurulur. Öldü sanılan Aryan, mucizevi bir şekilde hayatta kalır ve göğe yükselir. Aryan’ı kaybeden polis şefi genci her yerde aramaya başlar. Aryan, hastanede Allah inancı olmayan paragöz doktor Stern ile karşılaşır. Stern, Aryan’ın mucizevi güçlerini zengin hastalarını iyileştirip para kazanmak için kullanmaya başlar. Diğer yandan Aryan’ın babasını ararlarken peşlerinde olan polisten de köşe bucak kaçarlar..

Jüpiter’in Uydusu

Yönetmen, Jüpiter’in Uydusu filminde Tanrıya ve insanlığa olan inancın kaybedilmemesi gerektiğini vurgulayan bir masal anlatıyor bize. Bu masalı anlatırken de ülke ayırt etmeksizin, umutsuz ve çaresiz insanları sömüren, kapitalist düzenin esiri olmuş kötü insanları koyuyor hedefine. Her ülkede iyi ve kötü insanlar var ama son zamanlarda kötü insanların iyilere oranla artış göstermesi de incelenmesi gereken bir durum. Bu artış neden kaynaklanıyor? Her insanın para içinde yüzerek refah içinde yaşama isteğimi ? Yoksa, örneklerini çoğaltabileceğimiz diğer nedenler mi? Sizce?

Tanrıya inanmayan doktor, filmin bir sahnesinde kendisine ücretsiz İncil hediye etmek isteyen misyonerlere, ”Ben Tanrıya ve meleklerine inanmıyorum, İncil’de bir sürü meleğin olduğu söyleniyor ama biz onları nedense hiç göremiyoruz!” diyor. Daha sonra çocukla karşılaşıp onun göğe yükseldiğini ve güçlerini gördüğünde Tanrıya ve meleklere inanıyor. Yönetmen bu alt metinle de insanlar, görmediği ve bilmediği güçlerden korkarlar ama gördüklerinde de inançları sabitlenir vurgusunu yapmayı ihmal etmiyor.

Jüpiter’in Uydusu

Jüpiter’in Uydusu filminde Aryan’ın neden ölmediği, nasıl göğe yükseldiği ve gökyüzünde asılı kaldığı, hastaları iyileştirmede gösterdiği mucizeleri(iyileştirip iyileştirmediği de bilinmiyor) ve daha bir çok sorunun cevabı filmde ne yazık ki verilmiyor. Film bittiğinde bir süre yerinden kalkamıyor ve büyük bir sessizlik içinde ne oldu şimdi der gibi sağa sola bakınıyorsunuz.

Sözün özü: Tanrı, inanç ve insanlık adına bir çok mesajları olan bu filmi kurgusunda ki hatalara rağmen sevdim ve sıkılmadan izledim. Değişik bir çalışma, izlemenizi tavsiye ediyorum. İyi seyirler.

Jüpiter’in Uydusu
Jüpier’in Uydusu
Jüpiter’in Uydusu

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz