PATRİOTS DAY/KARA GÜN

Üzücüdür ki, terör hayatımızın olağan bir parçası haline geldi son yıllarda. Ülkemizin doğusunu batısını ayırmaksızın günbegün karşımıza çıkan olaylarda, nice masum canlar yitirildi, nice şehitlerin arkasından ağıt yakıldı…

Üstelik, bizim olağanımız! haline gelen terör olaylarını, tüm dünya farklı zamanlarda farklı acılarla tattı… 15 Nisan 2013 yılında Boston Maratonu da, bunlardan biriydi.

İngilizceden tam çevirisiyle ‘Vatanseverlik Günü’ ismini taşıyan ve yönetmen koltuğunda Peter Berg’ün oturduğu film; belgesel niteliğinde Boston’da yaşanan o elim olayı ‘olabildiğince doğal ve objektif!’ bizlere sunuyor.

Boston Polis Komiseri Ed Davis, korkunç bir terör eyleminden sonra, hayatta kalanlarla beraber bir sonraki patlamayı engelleyebilmek için zamanla yarışıyor. Başrollerini Melissa Benoist, Mark Wahlberg, Michelle Monaghan’ın paylaştığı filmin kadrosunda J.K. Simmons, Kevin Bacon, John Goodman Rachel Brosnahan ve Michael Beach gibi önemli isimler yer alıyor.

Film, masum canları hedef alan terör olaylarında, sevginin her şeyin üzerinde olduğunu ve hayata devam edebilmemizin sevgiye ve umuda bağlı olduğunu yaşayan hikayelerle gözler önüne seriyor. Patlamaların yaşandığı anda, kaçışan insanların ruh durumları, sevginin büyüklüğü ve acımasızlık duygularını bize aynı anda yaşatıyor.

Yönetmenin film boyunca mağdur edebiyatı yapmaktan kaçındığını, bunun aksine yaşanan nefret olayını çıplak bir dille bize vermeye çalıştığını söylemek gerek. Fakat her zaman olduğu gibi ‘Amerikan Vatanseverliği’ bir şekilde gözümüze sokulmakla kalmıyor, bilinçli ya da bilinçsiz bir anti Müslüman propagandası haline geliyor.

Ölen ve yaşayan hayatlar güzel bir dille anlatılırken (ki burada bir savunu öne koymak değil niyetim, tamamen objektiflik üzerinden konuşmak), terör eylemini gerçekleştiren Müslümanlar salak ve amaçsız gösteriliyor.

Özellikle Müslüman kesimin ağırlıklı olduğu bu topraklarda yaşadığımız bunca terör olayından ve bunca acıdan sonra gösterilen Müslüman insan profili ister istemez yanlı ve irrite edici oluyor.

Boston Maratonu’nda gerçekleştirilen terör eylemi her anlamda kalpleri dağlayıcı olsa da, bizim yaşadığımız topraklarda hemen her gün bunlarla iç içe olduğumuzu göz ardı etmemek gerekiyor. Filmi izlerken, yaşadıklarımızı kanıksamak yerine, biz de keşke kendi terör sorunumuzu dile döksek, insanlara döksek demek geçiyor içimizden.

Vatanseverliğin, aşkın, acının ve kenetlenmenin çok güzel anlatıldığı bu filmi gerçekten izlemek gerek. Lakin izlerken de yanlı tavırları, istemsiz sunulan Müslüman düşmanlığını da göz ardı etmeden izlemek gerekiyor…

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz