Kimler Geldi Kimler Geçti

Günümüz İlişkilerinin Retrospektifi

Yaşanan olaylar, bir romantik komediden beklendiği üzere yeterince romantize ediliyor. Yine de dizide keyifli diyaloglar mevcut. Hatta bazen edebi anlar yaşatıyor izleyicisine. İnsanı bir iç sorgulamaya iten cümleleri bile var. Özetle; Netflix keyifle izlenebilecek bir yaz dizisi sunuyor size.  Tadını çıkarın.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Zengin Trajedisi

Uzun zamandır merakla beklenen dizi Kimler Geldi Kimler Geçti 9 Mayıs itibariyle Netflix kütüphanesine eklendi. Dizinin oyuncu kadrosu popüler isimlerden oluşuyor : Serenay Sarıkaya, Metin Akdülger, Hakan Kurtaş, Boran Kuzum, Esra Ruşan, Gülcan Arslan, Meriç Aral, Efe Tunçer, Nil Sude Albayrak, Kamil Güler, Laçin Ceylan ve Ege Aydan gibi isimler yer alıyor. Yönetmen koltuğunda Bertan Başaran varken, dizinin senaryosu da Ece Yönenç’ ait. Toplamda sekiz bölümden oluşan dizinin ikinci sezonunun olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Klasik notalarla oluşturulmuş, romantik komedi türünde bir dizi izliyoruz. Güzel bir hafta sonunda tek oturuşta izleyip bitirilebilecek akıcılıkta olmuş. Türdeşlerine yeni bir işlev ya da değer katmıyor, ama bir insanın romantik komedi türünden beklediği her şeye de sahip diyebiliriz.

Yaz mevsiminde çekilmiş, insanın içini açan görsellerle dolu bir dizi. Oyuncular güzel kadınlardan ve yakışıklı erkeklerden oluşuyor. Dizideki karakterler zenginler ve orta üst sınıf bireylerden ibaret. Geçim sıkıntısı çeken ya da paranın dert edildiği hikayelerden değil. Zaten romantik komedi türü bu tarz durumlara hizmet etmez. Bunun için dram dizileri ve filmleri var. Kıyafetlerin fashion Show tadında olduğu, arkadaşlık ve aşk ilişkilerinin tap noktalarda yaşandığı, alkolün bir aksesuar gibi elden hiç düşmediği, temel fikrin hep eğlenmek gibi göründüğü, artık alıştığımız bir durum olan Amerikan yaşayış tarzına öykünen bir dizi Kimler Geldi Kimler Geçti. Bunu eleştiri anlamında söylemiyorum. Dizi Netflix’e ait olduğu için, bu tarzda çekilmesi anlaşılabilir bir durum artık. Zaten artık ülkemizde romantik komediler hep bu şekilde çekiliyor.

Love Bombing, Ghosting, Gaslighting

Dizide, 21. Yüzyılın en büyük trajedilerinden biri olan ilişki dinamiklerinin çok iyi analiz edildiğini düşünüyorum. Belki ileri yaşlardaki insanlara tuhaf gelecektir; ancak artık dünyada ilişkiler çoğunlukla bu şekilde yürüyor. Özellikle Meriç Aral’ın hayat verdiği karakter, Z kuşağının 30’lu yaşlardaki bir temsili niteliğinde diyebiliriz. Dizi tanıtıma; ghosting, gaslighting, love bombing gibi hayatımıza yeni yeni dahil olmuş, ilişkilerin dinamiğini anlatan terimlerle çıkmıştı. Bu da diziyi daha çekici kılan detaylardan sayılabilir. Bu çekicilik özellikle Z kuşağına hitap ediyor. Zaten dizi Z kuşağı seyirciyi hedef alıyor.

Dizide, yıllardır birlikte olan Leyla (Serenay Sarıkaya) ve Ömer’in (Metin Akdülger) ayrılmasıyla gelişen olaylar anlatılıyor. Hayatlarındaki değişiklikler, araya giren mesafeler, yapılan hatalar, alınan dersler, yeni başlangıçlar, eskiye dönüşler, yalan, ihanet, arkadaşlık, eğlence gibi pek çok eylem söz konusu. Dizinin kurgusu dengeli ilerliyor. Dizi sondan başlıyor, her bölümün son kısmında son sahnenin bir parçasını izliyoruz. Bu da hikayeye merak unsuru katıyor. Ne olacağını aşağı yukarı tahmin ediyoruz, ama nasılını / niçinini izleyerek öğreniyoruz.

Kimler Geldi Kimler Geçti artık sadece bir Ajda Pekkan şarkısı değil. Kimler Geldi Kimler Geçti; kusursuzluğun içinden çekip çıkarılan kusurlu ilişkileri anlatan, romanlardan çıkmış gibi görünen karakterlerle gerçek hayat izlenimi verilmeye çalışılan bir masal. Eh neticede bu bir dizi, anlatılanların gerçek hikayeler olması gerekmiyor. Elbette tam olarak gerçeklikten uzaklaşmış bir metin de diyemeyiz. Yaşanan olaylar, bir romantik komediden beklendiği üzere yeterince romantize ediliyor. Yine de dizide keyifli diyaloglar mevcut. Hatta bazen edebi anlar bile yaşatıyor. İnsanı bir iç sorgulamaya iten cümleleri bile var.

Özetle; Netflix keyifle izlenebilecek bir yaz dizisi sunuyor. Tadını çıkarın.

Yönetmen : Bertan Başaran

Senaryo : Ece Yönenç

Görüntü Yönetmeni : Yon Thomas

Müzik : Dağhan Kök, Ulaş Özbiçer, Batur Yurtsever

Oyuncular : Serenay Sarıkaya, Metin Akdülger, Hakan Kurtaş, Boran Kuzum, Esra Ruşan, Gülcan Arslan, Meriç Aral, Efe Tunçer, Nil Sude Albayrak, Kamil Güler, Laçin Ceylan, Ege Aydan

Türkiye / Komedi-Romantik-Dram / 6 Bölüm 45 Dk.

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz