Metronom

Yönetmen Alexandru Belc, gizli polis dosyalarından esinlenip senaryolaştırdığı filminde, 50 yıl önceki Romanya’nın Bükreş şehrini ve liseli gençlerin masumiyetini perdeye oldukça iyi yansıtmış. Liseli Ana ile onu sorgulayan gizli polis Biriş (Vlad Ivanov) arasında yaşanan sahnelerde, kurban masumiyeti ve masumiyeti ezip gecerek geçimini sağlayan bir adamın gücünü kötüye kullanması arasındaki derin karşıtlık oldukça etkili.

Yönetmen seyircisine, anlattığı hikayedeki herhangi bir karakterin yerinde siz olsanız ne yapardınız sorusunu sorduruyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Bir radyo yayınından istek yapmak suç olabilir mi ?

Romanya yapımı Metronom filminde, Romanya’da  komünizm baskısının oldukça sıkı bir şekilde uygulandığı 1972 yılı diktatör Çavuşesku döneminde lise öğrencilerinin yaşadığı sıkıntılı günler anlatılıyor. 40 Yılı aşkın bir süre Markist-Lenin‘in komünist fikirleri ile yönetilen Romanya, ilk kez bu filmle o 40 sene de  yaşanan baskıcı rejimi anlatmaya başlıyor. O dönemlerde Çavuşesku‘nun kurduğu gizli polis örgütü ”Securitate” Romanya halkının korkulu rüyası idi. Her yerde adamları vardı.

Metronom, Gizli polis dosyalarından esinlenilerek senaryolaştırılıp kurgulanmış. Ana (Mara Bugarin) ve Sorin (Serban Lazarovici) birbirine aşık iki liseli gençtir. Gençlerden Sorin, Ana’ya ailesinin Almanya’ya gitmek için izin aldığını, ailesiyle birlikte gideceğini söyler. Bu duruma üzülen Ana, üzüntüsünü hafifletmek için liseli arkadaşlarının düzenlediği bir partiye katılır. Gençler, muhalif bir radyo kanalı olan ”Metronom” a mektup yazıp istek de bulunurlar. Ve bu mektup olayından polisler haberdar olur.

Siz olsanız ne yapardınız ?

Yönetmen Alexandru Belc filmde, 50 yıl önceki Romanya’nın Bükreş şehrini ve liseli gençlerin masumiyetini perdeye oldukça iyi yansıtmış. Liseli Ana ile onu sorgulayan gizli polis Biriş (Vlad Ivanov) arasında yaşanan sahnelerde, kurban masumiyeti ve masumiyeti ezip gecerek geçimini sağlayan bir adamın gücünü kötüye kullanması arasındaki derin karşıtlık oldukça etkiliydi.

Yönetmen seyircisine, anlattığı hikayedeki herhangi bir karakterin yerinde siz olsanız ne yapardınız sorusunu sorduruyor. Özellikle baş karakter Ana’nın. Filmi izleyen kişilerin ”-asla yapmazdım” dediğini duyar gibiyim. Bu cümleyi bugün yaşadığımız güvenli ortamda söylemek kolay. Bence o dönemde yaşananları hafife almamak gerekiyor. İşte Metronom’da bu sorunun cevabını kendinden önce ve kendinden sonra diye ikiye ayırıp doğrudan verilecek olan bir yanıtın asla hafife alınmanası gerektiğini bize hatırlatıyor.

Sonuç olarak, yukarıda ki övücü cümlelerime rağmen diyorum ki ”Metronom” daha etkili ve vurucu olabilirdi. Filmin temposunun yavaşlığı ve ritimsizliği filmi aşağılara çekiyor ne yazık ki… Bu ritimsizlik seyirciyi yorup uyku haline geçirince de filmin vuruculuğu ”puff” diye uçup gidiyor. Filmi izleyen herkes benim gibi sabırlı olmayabilir. Bu nedenle; filmde yaşanmış bir hikaye anlatılmasına rağmen ”Metronom” un Türkiye sinemalarında tempo sorunu nedeniyle yeterli seyirci sayısına ulaşacağını düşünmüyorum.

Yönetmen / Senaryo : Alexandru Belc

Görüntü Yönetmeni : Tudor Vladimir Panduru

Kurgu : Patricia Chelaru

Oyuncular : Mara Bugarin, Serban Lazarovici, Vlad Ivanov, Mihai Calin, Andreea Bibiri, Alina Madalina Brezunteanu, Mara Vicol

Romanya-Fransa / Dram / 104 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz