Recep İvedik 6

Recep İvedik’i Sakın Küçümsemeyin!

Neden mi? Birçok izleyici, Recep İvedik serisinin önemli bir “ticari” başarı elde ettiğinden bahseder. Bu söylem haklılık ve doğruluğu içinde barındırır, ki Box Office Türkiye verilerine göre Recep İvedik serisini sinemada izleyen izleyici sayısı tüm seriler dâhil toplamda 19.537.985’dir. (Bu sayının içerisinde son film Recep İvedik 6 yer almamaktadır.) İnternet, televizyon, dvd satışları düşünüldüğünde bu sayı daha da artmaktadır.

Öyle ki toplumumuzda “Anti-İvedik” hareketi bile var! Özellikle kendisine “kentli, eğitimli, nitelikli meslek grubunda çalışan, gelir düzeyi yüksek, toplum sorunlarına karşı kendini sorumlu ve duyarlı hisseden, kendisini entelektüel (aydın kişi)” tanımlamalarını yapan kesim, Recep İvedik’e ve onu izleyen kesime karşı farklı olduğunu söylemektedir. Hatta kendisine göre başarılı olduğunu düşündüğü ve gişe filmi olmayan filmlere yönelik olumsuz eleştiriler karşısında “sen git Recep İvedik izle” şeklinde söylemler bile artık dilimizde.

Tabi yukarıda verdiğim sayıyı görünce aklımıza şu sorular geliyor; ilki, “Bu kadar insan neden bu filme gidiyor?”, ikincisi ise; “Gülünecek ne var acaba?” Bu ya da benzer soruların altında “toplumsal-bireysel” kavram, tanım, hipotez, analiz ve teorilerin olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Ancak realiteyi göz ardı edemeyiz. Akademik literatür (veri tabanı) tarandığında Recep İvedik hakkında yazılmış onlarca akademik (bilimsel) makale, bildiri, lisansüstü tezlerinin olduğunu göreceksiniz. Aslında Recep İvedik, psikologların, sosyologların ve antropologların analiz yapabilmelerine imkân tanıyan çok önemli bir veri kaynağı. “Söylem analizi” ile Recep İvedik’in konuşmaları, “gösterge bilim analizi” ile film afişleri, “yaygın güzellik anlayışı” teorimi ile filmlerinde yer alan karakterlere yönelik tavırları, “uyumsuzluk teorisi” ile toplum içerisindeki davranışları, “üstünlük teorisi” ile ikili ilişkilerdeki davranışları, “popüler kültür” kavramı ile izleyici sayısı ve daha birçok teori ve kavramla açıklanmaktadır.

Recep İvedik bir araştırma konusu ve araştırmacılar bir toplum ya da kişi analiz edilirken, en çok izlenilen film, en çok okunan kitap, en çok dinlenilen müzik türü gibi çeşitli varyanslara bakılması iktiza eder. Sadece birinci filmden başlayıp son filme kadar ki geçen sürede (bu süre yaklaşık 12 yıl) toplumsal ve kültürel değişimleri bile açıkça görebiliriz. Bu yüzden sosyal bilimciler Recep İvedik’i dikkate almaktadır. Recep İvedik, eğlence ya da güldürü öğesi dışında izlenildiği zaman bilimin bu yöne olan ilgisini daha net bir şekilde görebiliriz, haksız da sayılmazlar.

Misafir yazar : Öğr. Gör. Cihad Doğan

 

Film notum:
İLERecep İvedik 6
KAYNAKRecep İvedik 6
Önceki yazıAsfaltın Kralları
Sonraki yazıUzun Kız

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz