Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan ”Salinger Yılım”, kibar ve nazik anlatımı ile seyirciyi memnun eden başarılı bir kurguya sahip. Ayrıca oldukça iyi bir anlatıma da sahip olan yapım gerek oyuncu kadrosu, gerek mekan kullanımı ve ton uyumu konusunda da oldukça etkileyici.

Film, uyarlama bir hikayeden esinlendiği için daha ciddi bir tema kullanılmış. Seçilen bu tema, senaryo ve film arasında ki uyumu kararlı bir şekilde seyirciye sunarak adeta bir balerinin etkileyici performans etkisi yaratılmış.

Gerçek hayatta yaşanılan bir olayın anlatıldığı hikaye, gerçek hayattan uyarlanan diğer filmlerden çok daha farklı ve seyircinin zihin sarayında veyahut gönül köşkünde bir yer edinerek düşünmeye teşvik ederek, seyirci ile bağlantıyı koparmadan ilerliyor. Film içerisinde bulunan oyuncular, canlandırdıkları karakterleri yeterince başarılı bir şekilde yansıtarak, seyirci ile bağ kurmalarını sağlamlaştırıyor.

Salinger Yılım, filmin yönetmeni olan Philippe Falardeau içinde önemli bir çıkış noktasıdır. Önceden birçok aktör ve yönetmen gibi uzun bir aradan sonra (4 Yıl) tekrar yönetmen koltuğuna oturarak kendi başarısını sektör içerisinde tekrar hatırlatarak çıkış sağlamaya gayret gösterdiği gerçeği, bu film içerisinde gayret ile yaptığı emek ve özenmesi buna en iyi örneklerden biridir.

Yapım, seyirciye sosyal bir mesajlar vererek ‘Hayallerinize Ne Oldu?’ düşüncesini zihin saraylarında uyandırıp, seyirciyi aynı zamanda motive ve teşvik etmeye çalışmasının en iyi örneklerinden biri. Ana karakterimiz olan Joanna’nın (Margaret Qualley) yaptığı radikal davranışlar ve kararlı adımlarla ilerlemesi bunun örneklerinden biri. Film, gerçek bir hikaye anlatarak ‘Kurguda olsa, gerçekte olsa kabiliyetini küçümsemeden ilerlemen gerek’ mesajını seyirciye açık bir şekilde yansıtıyor. Zira, filmin içerisinde geçen belirli cümlelerle bu mesaj seyirciye direkt olarak farklı kelimeler ile beraber sesli bir şekilde iletiliyor.

Joanna (Margaret Qualley) karakterinin gelişimi seyirciye özellikle yansıtılarak, motivasyonu anlatılmaya gayret göstermiş ve açıkçası bu başarılmış. Ne kadar gerçek hayattan uyarlama bir film olsa dahi, Joanna (Margaret Qualley) karakteri ile bağ kurmak için zemin çok başarılı bir şekilde sağlanmış.

Salinger Yılım‘ın emsal örnekler klasmanında değerlendirmesi söz konusu olursa (öyle olması daha muhtemel), normal bir uyarlama filmin ötesine geçen gerçekten duygusal ve etkileyici ve başarılı bir anlatımı var. Elbet her uyarlama film böyle değil iddiası söz konusu bile değil fakat belirli bir oranı; düz anlatım ve çekmek için çekilmiş olan film imajı taşır, Salinger Yılım’ın ise seyirci ile bağ kurmaya özen gösterip seyirciyi duygusal bir dünyanın içerisine (Olumlu anlamda) yönlendirip motive ediyor. Uyarlama şekli ve anlatım olarak, Charlie Chaplin’in 1992 yapımı hayatını anlatan filme benzer özellikler barındırıyor ve bu özelliklerin neticesinde seyirciyi kendine çekiyor.

Sonuç olarak ”Salinger Yılım”, başarılı bir anlatıma sahip nazik bir film. Filmin içerisinde bulunan uyum aynı sahnede profesyonel bir şekilde bale yapan bir balerin gibi etkileyici ve sıkmayan, başarılı bir sunuşa sahip. Elbet eksiklikleri ve hikayenin kurgusunda açık kalan boşluklar mevcut ama film içerisinde ki uyum bu boşlukları fark ettirmiyor. Seyirci fark etse dahi film içerisinde ki uyum ve ton ve oyunculuk bu durumu göz ardı ettirerek kendini izletiyor.

Misafir Yazar : BERK ANIL YAVUZ

Yönetmen / Senaryo : Philippe Falardeau

Görüntü Yönetmeni : Sara Mishara 

Kurgu : Frédérique Broos, Mary Finlay 

Müzik : Martin Léon

Oyuncular : Margaret Qualley, Sigourney Weaver, Douglas Booth, Seána Kerslake, Brían F. O’Byrne, Colm Feore, Yanic Truesdale, Théodore Pellerin, Jonathan Dubsky

Kanada – İrlanda / Dram / 101 Dk.

Film notum:

3 YORUMLAR

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here