Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan ”My Salinger Year” filmi kibar ve nazik anlatımı ile seyirciyi memnun eden ve başarılı bir kurguya sahiptir, başarılı bir anlatımı olan My Salinger Year gerek oyuncu kadrosuyla, gerek mekan kullanımı ve ton uyumu konusunda gayet başarılı ve etkileyici bir filmdir.

Film, uyarlama bir hikayeden esinlendiği için daha ciddi bir tema kullanmıştır ve seçilen bu tema senaryo ve film arasında ki uyumu kararlı bir şekilde seyircilere sunarak adeta bir balerinin etkileyici bir performansı gibidir.

Gerçek hayattan anlatılan hikaye, gerçek hayattan uyarlanan diğer filmlerden çok daha farklı ve seyircinin zihin sarayında veyahut gönül köşkünde bir yer edinerek düşünmeye teşvik ederek, seyirci ile bağlantıyı koparmadan ilerliyor. Film içerisinde bulunan oyuncular pekala karakterleri yeterince başarılı bir şekilde yansıtarak, seyirci ile bağ kurmalarını sağlamıştır.

Elbette filmin yönetmeni olan Philippe Falardeau içinde önemli bir çıkış noktasıdır, evvela birçok aktör ve yönetmen gibi uzun bir aradan sonra (4 Yıl) film çıkartarak kendi başarısını sektör içerisinde tekrar hatırlatarak çıkış sağlamaya gayret gösterdiği gerçeği, bu film içerisinde gayret ile yaptığı emek ve özenmesi buna en iyi örneklerden biridir.

Seyirciye sosyal bir mesaj vererek ‘Hayallerinize Ne Oldu?’ düşüncesini zihin saraylarında uyandırarak, seyirciyi aynı zamanda motive etmeye yönelik mesajlar vererek seyirciyi teşvik etmeye çalışmasının en iyi örneklerinden biri; Ana
karakterimiz olan Joanna (Margaret Qualley) yaptığı radikal davranışlar ve kararlı adımlarla ilerlemesi bunun örneklerinden biridir. Film gerçek bir hikaye anlatarak seyirciye ‘Kurguda olsa, gerçekte olsa kabiliyetini küçümsemeden ilerlemen gerek.’ mesajını film açık bir şekilde yansıtıyor zira filmin içerisinde geçen belirli cümleler bizzat bu mesajı farklı kelimeler ile beraber sesli bir şekilde iletiyor.

Elbet Joanna (Margaret Qualley) karakterinin gelişimini bizzat seyirciye yansıtarak, motivasyonunu anlatmaya gayret göstermiştir ve açıkçası başarmıştır, ne kadar gerçek hayattan uyarlama bir film olsa dahi Joanna (Margaret Qualley) karakteri ile bağ kurmak için zemini çok başarılı bir şekilde sağlamıştır.

Filmin emsal örneklerine (Uyarlama) filmler klasmanında değerlendirme söz konusu olursa zira öyle olması daha muhtemel, normal bir uyarlama filmin ötesine geçen gerçekten duygusal ve etkileyici ve başarılı bir anlatımı vardır. Elbet her uyarlama film böyle değil iddiası söz konusu bile değil fakat belirli bir oranı; düz anlatım ve çekmek için çekilmiş olan film imajı taşır, My Salinger Year’ın ise seyirci ile bağ kurmaya özen gösterip seyirciyi duygusal bir dünyanın içerisine (Olumlu anlamda) yönlendirip motive ediyor. Uyarlama şekli ve anlatımı olarak Charlie Chaplin’in 1992 yapımı hayatını anlatan filme benzer özellikler barındırır ve bu özelliklerin neticesinde seyirciyi kendine çekmiştir.

Sonuç olarak film başarılı bir anlatıma sahip nazik bir filmdir, filmin içerisinde bulunan uyum aynı sahnede profesyonel bir şekilde bale yapan bir balerin gibi etkileyici ve sıkmayan, başarılı bir sunuşa sahiptir. Elbet eksiklikleri ve hikayenin kurgusunda açık kalan boşluklar mevcuttur ama film içerisinde ki uyum bu boşlukları fark ettirmiyor, seyirci fark etse dahi film içerisinde ki uyum ve ton ve oyunculuk bu durumu göz ardı ettirerek kendini izletiyor.

Misafir Yazar : BERK ANIL YAVUZ

Yönetmen / Senaryo : Philippe Falardeau

Görüntü Yönetmeni : Sara Mishara 

Kurgu : Frédérique Broos, Mary Finlay 

Müzik : Martin Léon

Oyuncular : Margaret Qualley, Sigourney Weaver, Douglas Booth, Seána Kerslake, Brían F. O’Byrne, Colm Feore, Yanic Truesdale, Théodore Pellerin, Jonathan Dubsky

Kanada – İrlanda / Dram / 101 Dk.

Film notum:

3 YORUMLAR

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here