Sen İhtimali / The Idea of You

Bir Linç Girişimi Olarak Sosyal Medya 

Film, izleyiciyi tatlı bir romantizmle kuşatıyor. Türün sevenlerini memnun edecektir. Alt metninde söyledikleri de oldukça önemli. Bunun dışında klasik bir film olarak, romantizm anlamında yeni bir şey söylemiyor. Şans verebilirsiniz.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Yeni Bir Hayat Uzanıyor

Yönetmenliğini; The Eyes Of Tammy Faye filminden hatırlayacağınız Michael Showalter’ın yaptığı The Idea of You’nun başrollerinde çok sevilen yetenekli oyuncu Anne Hathaway ve son dönemde yıldızı parlayan Nicholas Galitzine yer alıyor.

Filmde, kızıyla Coachella Müzik Festivali’ne giden bir kadın, özellikle ergen dinleyici kitlesine hitap eden bir grubun solistiyle tanışır. Solene’den (Anne Hathaway) çok etkilenen Hayes (Nicholas Galitzin) Solene’nin sahibi olduğu sanat galerisine gider. Aralarındaki çekim bir ilişkiye döner.

Film, klasik bir Romantik / Komedi olarak işliyor; ancak filmi kıymetli kılanı, alt metninde anlatılanlar olarak değerlendirebiliriz. Boşanmış bir anne olan (şimdilerde milf deniyor) Solene’nin 40 yaşında, Hayes’ın 24 yaşında olması filmin alt metnine temel oluşturan detay diyebiliriz. Yaş farkından dolayı oluşan bir uyumsuzluk içinde değiller. Fikir uyuşmazlığı ya da ilişkilerini bitirmelerine neden olacak herhangi bir neden görünmüyor. Tam tersine o kadar iyi vakit geçiriyorlar ki! Ancak ilişkileri ifşa oluyor. Ajanslara düşen haberler, sosyal medyada konuşulanlar, peşlerinden ayrılmayan muhabirler hayatı onlara dar ediyor. Aslında ikisi de bu durumu kabullenmeye hazır, hatta Hayes kariyerinden vazgeçmekten bahsediyor; ancak Solene’nin kızı Izzy’nin (Ella Rubin) yaşadığı zorbalık ilişkide sonlara gelindiğinin sinyallerini veriyor.

Linç Kültürü

Film, alt metninde anlatılan zorbalık ve ikiyüzlülük için izlenmeli. Erkeğin yaşça büyük olduğu ilişkilerde asla konuşulmayanlar, kadının yaşı büyük olduğunda ortalığı birbirine katmaya yetiyor. Bir erkeğin kadından yaşça büyük olduğu ilişkilerde, aradaki yaş farkı 40-50 değilse mevzu bile edilmemesi, kadının yaşı büyük olduğunda zorbalanması durumu tüm dünyada neredeyse aynı şekilde işliyor. Üstelik ilişkide iki kişi olmasına rağmen, erkekten söz etmeyip sadece kadının üzerinden giden karalama kampanyalarına defalarca şahit olmuşuzdur.

Bu filmde de hikaye aynı şekilde ilerliyor. Kadın ve erkeğin yaşlarının birbirine yakın olması, kadının erkekten illaki küçük olması ya da başka türlü pek çok kuralın dışına çıkıldığında ideal ilişkinin yaratılacağı düşünülüyor. Özellikle sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisi, birbirlerinden görüp üstüne yenisini ekleyerek, kimseyi ilgilendirmeyen bir ilişki üzerinden linç girişiminde bulunuluyor. Çağımızda linçler artık taşla yapılmıyor, en azından medeni olarak addedilen toplumlarda taşlama yerini sosyal medyada atılan tweetlere bıraktı diyebiliriz. 15 dakikalık sigara molasında, akşam yemeği yediği sırada sıkılırken, öylesine bir bankta otururken, filmden çıkıp bir kahve arası verdiğinde…

Sosyal medya zorbalığı empati kurmayı da unutturuyor. Bir makine aracılığıyla yapılan bu zorbalığın zorbalık olduğunu bile düşünmeden, karşıdaki suçladığı kişinin gerçek bir insan olduğunu unutarak istediklerini yapan milyonlarca parmak… Bazen bu tarz linçlerin sonu ölümle bitiyor. Olanlardan asla pişmanlık ya da suçluluk duymadan, bu kez de intihara sürükledikleri kişi için üzüldüklerini dile getiriyorlar. Onu da tek bir tweet süresince hissediyorlar zaten. Sonrasında kirliliğin ayyuka çıktığı sosyal medyada, kendilerini yeni bir hikayenin içinde buluyorlar. Her haber çok geçmeden eskiyor. Hiçbir an, hiçbir fikir, hiçbir ölüm üstüne uzun uzun konuşulacak kadar değerli değil artık.

İlişkilerin bile dijitale döndüğü bu çağda, uzun soluklu arkadaşlıklar kurmak ve güvenli ilişkiler bulmak, bunları kalıcı hale getirmek oldukça zor. Her ne kadar şikâyet edilse de dünyaya yön veren Z kuşağı bireylerin iyi şekilde yetiştirilmesi önem arz ediyor.

Son Söz

Anne Hathaway ve Nicholas Galitzine birlikte bir ahenk yakalamışlar. Anne Hathaway’in ışıltısı filmin bile üstüne çıkıyor. O kadar taze bir görüntüsü var ki, izlerken hayran bırakıyor. Nicholas Galitzine çok yakışıklı bir yüz. Yetenekli ve yıldızının daha da parlayacağı kesin gibi görünüyor.

Film, izleyiciyi tatlı bir romantizmle kuşatıyor. Türün sevenlerini memnun edecektir. Alt metninde söyledikleri de oldukça önemli. Bunun dışında klasik bir film olarak, romantizm anlamında yeni bir şey söylemiyor. Şans verebilirsiniz.

Yönetmen : Michael Showalter

Senaryo : Jennifer Westfeldt, Robinne Lee, Michael Showalter

Görüntü Yönetmeni : Jim Frohna

Kurgu : Peter Teschner

Müzik : Siddhartha Khosla

Oyuncular : Anne Hathaway, Nicholas Galitzine, Ella Rubin, Annie Mumolo, Reid Scott, Perry Mattfeld, Raymond Alexander Cham Jr., Roxy Rivera, Graham Norton

ABD / Komedi-Romantik / 115 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz