Senden Başka / Anyone But You

Turizm reklamı yapmak için ideal bir film

Senden Başka, romantik komedi türünün en “boş” örneklerinden biri! Zaman zaman güldürüyor ama romantik mi bilemedim; aşka dair her şey, filmde figüran olarak kullanılmış.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Senden Başka, romantik komedi türünün en boş örneklerinden biri! Zaman zaman güldürüyor ama romantik mi bilemedim; aşka dair her şey, filmde figüran olarak kullanılmış. Çünkü yanlış anlamadıysam filmin asıl amacı Avustralya’nın reklamını yapmak! Zaten bir Avustralya, ABD ortak yapımı. Film ABD’de başlıyor ama hızlıca Avustralya’ya, Sydney’e geçiliyor ve baştan sona Avustralya’nın doğal güzelliklerine, kumsallarına, dalgalı sularına, Sydney’in ünlü Opera Binası’ndan modern binalarına, yiyeceklerinin güzelliğine, hayatın ne kadar Amerikalı olduğuna, hatta bir ağaçta yemek yiyen Koala’ya kadar, her ayrıntı Avustralya Turizm Ofisi’nin isteklerine göre yapılmış sanki. Belki gerçekten öyledir ama ispat edecek halim yok.

Bu turizm reklamı panaroması, bir düğün kutlamasına dekor oluyor. İki genç kadın, dünyanın en doğal işiymiş gibi evlenmek için, nikah biraz dandik kıyıldı ama, düğün yapmak için birinin ailesinin yaşadığı bu kenti seçiyor. Eş dost, arkadaşlar da ABD’den geliyor ve hep beraber maceralı bir hafta sonu geçiriyorlar. Bu patırtının içinde romantik olan, iki kadının evlenmesi değil, o yan dekor, bir türlü araları düzelmeyen, birbirlerinden hoşlanan ama itişip duran bir çiftin arasında geçiyor. Komik olamayacak kadar saçma biçimde, bir iyi bir kötü olan çiftimiz sonunda mutlu sona erişiyor, spoiler vermem, konuyu da anlatmam ama filmi ciddiye almadığım için anlatıyorum!

Bu arada bütün kadınların vücutları çok güzel ve bol bol soyunuyorlar, erkekler taş gibi, onlar kadınlardan daha çok soyunuyor, hatta her şeylerini görüyoruz, bu vücut gösterileri sırasında bazı organların üzerine yapılan her espriye gülmek zorunda kalıyoruz! Hani arada bir şık giyinmek zorunda kalmasalar çırılçıplak dolaşacaklar neredeyse! Zaten oyuncular da oyunculukları değil, vücut güzellikleri yüzünden seçilmiş, hatta biri sırf bu nedenle komik tutulmuş. Zaten iyi oynamalarını da gerektirecek bir konu yok! Aman Allahım, bir de uzun; yani boş bedava bir film olmuş maalesef.

Başta da dediğim gibi, ben bu filmi ancak uzun bir uçak yolculuğunda izlerim. Uçakta ancak hoş ve boş şeylere tahammül edebiliyorum, o avuç içi kadar ekranda. Ama özellikle Turizm Bakanlığı uzmanlarının böyle bir proje yapmaları için izlemelerini de öneririm. Bu işle uğraşan arkadaşım Cenk Erdem’e tavsiye ettim bile! Tabii bizimki bu kadar açık saçık ve lezbiyen düğünüyle olmaz ama folklorik ögelerle kına geceleri filan derken daha bile egzotik olabilir? TGA, Turizm Geliştirme Ajansı, bu konuda bir girişim yapabilir, İstanbul, Antalya derken şahane bir tanıtım filmi olur!

Yönetmen : Will Gluck

Senaryo : Will Gluck, Ilana Wolpert

Görüntü Yönetmeni : Danny Ruhlmann

Müzik : Este Haim, Christopher Stracey

Oyuncular : Sydney Sweeney, Glen Powell, Alexandra Shipp, GaTa, Hadley Robinson, Michelle Hurd, Dermot Mulroney, Darren Barnet, Rachel Griffiths, Bryan Brown, Joe Davidson, Ryan Panizza, Ben Heber, Deborah Faye Lee

ABD / Komedi-Romantik / 104 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz