Son Çıkmaz / Wrong Place

Bruce Willis’in Sinema Kariyerinin Son Filmi…

Geçtiğimiz günlerde sinemaseverleri oldukça üzen bir haber basına yansıdı. Buna göre ödüllü, ünlü oyuncu Bruce Willis geçirdiği “afazi” isimli hastalık nedeni ile sinema kariyerine son verme kararı almıştı. Bruce Willis hem görece genç ve verimli bir döneminde olması hem de geçmiş sinema kariyerinde “Zor Ölüm”, “Altıncı His”, “Ölümsüz”, “Armageddon” gibi filmler ve TRT döneminden iyi hatırlayacağımız “Mavi Ay” gibi unutulmaz yapımların başarılı bir oyuncusu olması itibariyle bu haberle sevenlerini oldukça üzdü.

İşte haftaya sinemalarda gösterime girecek olan Mike Burns imzalı “Son Çıkmaz”, oyuncunun kendi tabiri ile son filmi. Ancak baştan söyleyelim ki son dönem biraz yıldızı sönse de aktörün bu denli bir vasat bir film ile sinema kariyerinin bitmemesi gerekir. Dileyelim ki bir an önce sağlığına kavuşur ve yeniden o sevenlerinin beklediği, eski filmler kıvamında filmler ile buluşur…

Sabun Köpüğü Kıvamında Bir Yapım…

Son Çıkmaz”, birçok klişeyi içinde barındıran bir film maalesef. Eski bir polis şefi olan Frank (Bruce Willis), kızı Chloe’ın (Ashley Greene Khoury) kanser hastalığı geçirmesinden ötürü eşi ile birlikte büyük üzüntüler geçirmektedir. Bu sıkıntıdan kısa bir süre de olsa kaçmak için eşi ile çıktıkları bir yemek sonrasında kendisinin kullandığı araçla alkolün de etkisi ile kaza geçirir ve bu kazada eşini kaybeder. Bir yıl sonra işinden olmuş, vicdani azap içinde yıpranan ve öte yandan kızının sağlık sorunları ile de baş etmek zorunda olan Frank ile karşılaşırız. Artık kendisine yeni bir hayat kurmuştur ve yeni bir iş olan rehine dükkânında güvenlik görevlisi olarak karşımıza çıkar.

Haftanın günleri, isimleri sayılarak geçilen sekanslardan görüleceği üzere tamamen tekdüze şekilde akarken bir gün uyuşturucu taciri ve baronu olan Wirgil Brown’un (Massı Furlan) işlediği suça rast gelir ve onu engellemeye çalışırken tehlikeli bir oyunun içinde kendisini bulur. Baronun cezaevine girmesine neden olur ve doğal olarak da intikam hırsıyla yanan tehlikeli bir düşman edinir. Zira burada gerek Wirgil’i engellemek için yaralaması gerekse de onun cezaevine düşmesine neden olması bu tacirin adamlarınca artık kendisi, kızı ve kızının arkadaşı için bir ölümden kaçış hikâyesi haline getirilir.

Film görece kısa süresine göre özellikle nerede ise yarısından fazla bir zaman diliminde tamamen bu kaçış sahneleri ile dolu. Sonlara doğru artık bu kovalamacalar o denli inandırıcılıktan yoksun ve tekrarlanan bir hale geliyor ki bir an önce filmin bitmesini bekliyorsunuz.

Boşlukta Kalan Sorular ve Ötesi…

Kullanılan müzikler, kanlı sahnelerin yavanlığı, makyajlar o denli vasat ki. Ve oyunculuklar da öyle… Bruce Willis sanırım hastalığının da etkisi ile o kadar yorgun görüyor ki. Genç bir avcıyı engellediği haller bu nedenle bu güçsüz, hareket kabiliyeti bir hayli azalmış görünümlü oyuncu itibariyle daha da inandırıcılıktan yoksun hale gelmekte. Kızı Chloe rolündeki Ashley Greene Khoury ise ne senaryodaki hastalığının verdiği etkiyi bize hissettiriyor ne de sonlara doğru o tehlikeli sahnelerde silahlı kişiyi engelleyen halleri ile o da beklenen etkiyi yaratıyor. Sonlardaki hüzünlü final kısmı da bence kendi oyunculuğundaki bu zaafları kapatmaya yetmiyor. Ve senaryo hataları, mantık sorunları, eksik bırakılan parçalar da cabası.

Film tüm bu ortaya attığı Frank’ın eşinin ölümünden kendisini sorumlu hissettiği vicdani rahatsızlığı, kızının kanserle savaşını, hatta kızının lezbiyen ilişkisinin Alabama gibi muhafazakâr bir cemiyette yaşayan babası nezdindeki etkilerini tamamen boşlukta bırakıyor. Ve bize de geriye kısa süre sonra unutacağımız ve ne yazık ki zaman kaybı bir film kalıyor…

Haftaya sinemalarda gösterilecek “Son Çıkmaz”, şimdilik Bruce Willis’in kariyerini noktaladığı film olması dışında anlamı olmayan, vasat, sabun köpüğü kıvamında bir film ne yazık ki… O zaman tekrar olsa da temennimizi yineleyelim ve ünlü aktöre “acil şifalar” ile eski günlerdeki gibi bize, takipçilerine sunacağı yeni “nitelikli filmler” dileyelim.

Yönetmen : Mike Burns

Senaryo : Bill Lawrence

Görüntü Yönetmeni : Peter Holland

Kurgu : Jake Buchheit

Müzik : Mike Burns

Oyuncular : Bruce Willis, Ashley Greene Khoury, Michael Sirow, Texas Battle, Stacey Danger, Massi Furlan, John D. Hickman, Lauren McCord, Larken Woodward, Adam Huel Potter

ABD / Gerilim-Polisiye-Suç-Dram / 95 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz