Taksi 5

HIZ, AKSİYON, KOMEDİ.. BU SERİ NEREYE GİDİYOR?

Taksi 5 filminin yönetmen koltuğuna 1978 Fransa doğumlu ”Pattaya (2016)” filmi ile yönetmenliğe başlayan oyuncu Franck Gastambide oturmuş. Gastambide, filmin senaryosunu da Taksi efsanesini 1998 yılında senarist ve yapımcı olarak başlatan ünlü yönetmen Luc Besson ile birlikte yazmış. Luc Besson, diğer serilerde olduğu gibi bu filmin de yapımcısı ve senaristi.

Luc Beson, Taksi serisini neden kendi çekmeyip üç değişik yönetmene emanet etti o’da ayrı bir soru. İşin ilginç tarafı, yönetmen koltuğuna oturanlar aynı zamanda filmde de kendilerine hatırı sayılır bir rol veriyorlar. Bu durumu da yapımcıya sormak gerekiyor. Hız ve aksiyon gerektiren Son filmin başrol oyuncusu Gastambide’de Besson’un denklemini bozmuyor. Bana göre bu denklem yanlış. Hemen hemen her sahnede başrol oyuncusu olarak sen varsın, yönetmenliği kim yapacak?

Paris’de polis memuru olarak görev yapan Sylvain Marot (Franck Gastambide), hız tutkunluğunun yanında çok iyi bir şofördür. Eski emniyet müdürü yeni Marsilya belediye başkanı Gibert (Bernard Farcy), şehirde hızlı ferrarilerle soygunlar yapan İtalyan çetesini yakalaması için Marot’u görevlendirir. Marot’un emrine verilen ekip, birbirinden salak kişilerden oluşmaktadır. En kötüsüde, Marsilya’nın en ünlü efsanevi taksi şoförü Daniel Morales’in aklı bir karış havada olan yeteneksiz yeğeni  Eddy Maklouf (Malik Bentalha) ile çalışmak zorunda kalmasıdır..

Taksi 5, diğer serilere göre düşük profilli bir yapım. Hız ve aksiyondan daha çok komedi yönü ile ağır basıyor. Filmin komedi yükünüde yukarıda salak ekip diye nitelendirdiğim oyuncular çekiyor. Filme, aksiyon, hız ve komedinin yanında aşk sahneleride eklenerek tatlandırılmaya çalışılmış. Filmin en kötü tarafıda, İtalyan mafyasını canlandıran oyuncuların yetersizliği. Uzun zamandır, herkes kötü karakter oynamaya can atarken kötü karakterleri bu kadar isteksiz canlandıran oyuncu görmemiştim doğrusu.

Filmin en iyi oyuncuları, ilk seri dahil hepsinde rol alan ”Bernard Farcy ve Edouard Montoute. İki yaşlı kurtun filme lezzet katan oyunculuklarını beğendim. Diğer beğendiğim aktör ise Malik Bentalha. Yeteneksiz şoför ve aptal aşık rolünün hakkını verdiğini düşünüyorum. Filmin kurgusu fena değil. Müziklerini de beğendim. Yönetmenin, oyuncu yönetimini ve kamerasını beğenmedim.

Sözün özü : Taksi serisinin ilk dördünü izlediyseniz ve hayranı iseniz bu seriyi görmek istemeniz gayet doğal. Ancak, ilk filmlerdeki lezzeti bulamayıp hayal kırıklığına uğramanızda olası bir durum. Bu nedenle filme giderken çok büyük beklenti içerisinde olmamanızı tavsiye ederim. Seriyi daha önce izlemeyen, hız, aksiyon meraklıları için ise önce ilk 4 seriyi izlemelerini öneriyorum. İyi seyirler.

Film notum:

 

 

1 YORUM

  1. Daniel ve işe lezzeti katan oyuncuydu asıl ve polis arkadaşı ilk 4 serideki ekip bozulmamalıydı film saçmalıklarla dolu samy naceri 59 yaşında olmasına rağmen hala oynasa dilimin 6.sı çekilse 5 inden daha iyi olurdu zaten 5 serisi serilerin sonu olmuş gözüm hep Danieli aradı

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here