Muhammed Ali filminde, sağır ve yürüme engelli olan Muhammed Ali isimli bir gencin yürüyebilmeyi isterken sağlığı için doktorunun önerisi ile yüzme öğrenmeye başlayıp gösterdiği müthiş azimle yüzme şampiyonluğuna uzanan mücadelesi anlatılıyor.

Muhammed Ali’nin en büyük hayali bir gün yürüyebilmektir. Uzun yıllar doktor gözlemi altındadır ve ameliyatından sonra yürüyebileceği anı bekler. 14 yaşındayken doktoru ameliyatın daha büyük sorunlara neden olabileceğini söyler ve yüzmesini önerir. Anneannesi Ümmü, yüzme havuzunun müdiresi ile konuşur. Yüzme antrenörü Cenk, Muhammed Ali’ye yüzme öğretmeyi gönüllü olarak kabul eder. Muhammed ilk kez suya girdiğinde endişe duyar. Ancak antrenörüyle arasında olumlu bir iletişim kurulduğunda yüzmeyi öğrenir ve kendini geliştirir. Havuzdayken kendini hiç olmadığı kadar özgür hisseder. Cenk, onun tutku ve cesaretini görür ve onu yarışmaya katılmaya ikna eder. Büyük heyecan duyan Muhammed Ali’nin artık yeni bir hayali vardır: Yüzme şampiyonu olmak.

Yönetmen koltuğuna, filmin senaryosunu da yazan Nursen Çetin Köreken, Ümit Köreken otururken belgesele katılan isimler Muhammed Ali Çimen, Ümmü Akman, Cenk Utkuoğlu olmuş.

Görüntü Yönetmeni : Murat Can Memiş / Kurgu : Doruk Kaya / Müzik : Cafer Ozan Türkyılmaz

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here