“93 Yazı”, kısa film geçmişine sahip Carla Simon’un yazıp yönettiği İspanya yapımı, aile dramı türünde, 97 dakika.

“93 Yazı” ödülleri olan bir film, 2017 Berlin Film Festivali En İyi İlk Film olmanın yanısıra Uluslararası Jüri Özel Ödülü, 2017 BAFICI En İyi Yönetmen Ödülü ve 2017 İstanbul Film Festivali Jüri Özel Ödülü gibi ödülleri toplayan bir yapım.

Film, baştan sona küçük bir kız olan Frida’nın dünyasına odaklanır.İlk okula başlamak üzere olan Frida, ailesi günümüzde pek rastlanmayan salgın bir hastalık tan öldüğünde, Barcelona’daki hayatından, dayısı,yengesi ve küçük kızları Anna ile Catalan’da sayfiye evine geçer. Etrafında yepyeni bir dünya, yepyeni bir aile vardır. Küçük çocuğun ablası olması, büyümesi gerekirken, kıskançlık, hayatta kalan anneanne, dede, teyze gibi tanıdıklara kendini tekrar Barcelona’ya aldırmak için çabalama gibi olumsuz duygularla zaman zaman baş başa kalır. Dayısı, yengesi ve küçük çocuk için de Frida’yı kabullenmek, tüm hatalarına karşın, karşılıksız sevmek ve aile içinde tutmak hiç kolay değildir.

Muhtemelen, yönetmen Carla Simon’un kendi hayatından esintiler içeren “93 Yazı” filmi, hem küçük bir kız çocuğu olan Frida’nın hayatına, duygularına odaklanırken, günümüz sinema anlayışının tempo, iç içe geçmiş ana hikaye, yan hikayeler gibi esaslarına sırt çevirip, sakin sakin insanlara, onların duygularına odaklanıyor. Zaman sorunu olmamasına rağmen büyük laflar etmeden, diyaloglar “93 Yazı” filminde ikinci planda, biz bu durumda sanırım şunu düşünüyor, sanırım şunu hissediyor diyoruz. Yani görsel olarak film bize referans noktaları verirken, kendi birikim ve tecrübemizle yorumluyoruz. Karmaşık pozisyonlar, simgesel anlatım söz konusu da değil. Basit sade bir dille, büyük bir sakinlikle Frida ile beraber yaşıyoruz 93 Yazını. Filmin ses tasarımı çok başarılı, o da film kalitesine uygun sadelik ve netlikte.

“ Yazı 93” filmine eleştiri getirecek olursak güçlü yanlarında, kısa filmlerle yetişmiş bir yönetmenin 97 dakika boyunca seyirciyi perdeye bağlaması mümkün değil tabi ki. Uzayan sahneleri, kimi zaman gereksiz yere kameranın Frida’dan ayrılamaması, izlediğimiz filmin sinemadan çok TV filmi olduğuna dair duygularımı güçlendiriyor.

“93 Yazı” tüm ailenin birlikte izleyebileceği, küçük bir çocuğun sevdiği dayısının bile olsa, yeni bir ailenin, tekrar üyesi olma gayreti, koşulsuz sevginin başarısının anlatıldığı duygu dolu bir film. İyi seyirler dileğiyle.

Yönetmen : Carla Simón

Oyuncular : Laia Artigas, Paula Robles, Bruna Cusí, David Verdaguer, Fermi Reixach

Ülke : İspanya

Dağıtım : Başka Sinema Dağıtım

Yapım : Valérie Delpierre

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here