Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar ALAMET-İ KIYAMET: TARİKAT

ALAMET-İ KIYAMET: TARİKAT

2382
0

Yönetmenliğini Doğa Can Anafarta’nın yaptığı Alamet-i Kıyamet – Tarikat filmi 1999 yılında geçen bir hikayeyi konu alıyor. Korku türündeki filmin senaryosu da Anafarta’ya ait. Oyuncu kadrosunda Büşra Çubukçuoğlu, Funda Ersin, Murat Onuk, Doğuş Gün Demir, Müge Esmeray, Belgi Saygı, Enis Zeytinler ve Sedat Savtak isimlerinin yer aldığı film 1 saat 30 dakika sürüyor.

ALAMET-İ-KIYAMET-1

Elif adında genç bir kadın ‘No:72 Apartmanı’nda yaşamaya başlar. Apartman sakinleri ise oldukça garip insanlardan oluşmaktadır. Elif, 1999 yılında Türkiye’de yaşanan olağandışı durumlar ve kıyamet alametleri arasında bir de apartmanda yaşadığı oldukça ürkütücü durumlar arasında sıkışmış haldedir. Kısa bir süre önce hamile olduğunu öğrenir, bunun şokunu atlatamadan hamileliğiyle birlikte yaşadığı olaylar çok daha akıl almaz boyutlara ulaşacaktır.

x240-vO0

Her zaman çok daha uzak tarihte olacağına inandığımız kıyamet belki de çok yakınımızdadır. Biz, bir şeyleri görmek istemesek de artık alametler teker teker önümüzdedir. Hepimiz bir şekilde ‘kıyamet yaklaşıyor, bunlar hep kıyamet alametleri’ desek de gerçekten kıyametin bu kadar yaklaştığını kabul edebiliyor muyuz? Ya kıyamet yanı başımızda olsaydı? Elif, tam da bunların yaşandığı sırada karabasan gibi bir apartmanda yaşamakta, günlerin hatta ayların nasıl geçtiğini fark etmemekte, karnında büyüyen bebeğiyle nasıl bir yaşam süreceğini bilmemektedir.


1350768a-61c3-4f67-aec4-68bdaef6b38a

 

Semboller, mitolojik figürler filmde ağır basmaktadır. İslami öğelerin çokça kullanıldığı son dönem Türk korku sinemasında Alamet-i Kıyamet de aynı yolu kullanıyor fakat diğer filmlerin aksine islami öğelere karşı eleştirel bir dil kullanıyor. Bununla birlikte kültürel öğeler de bulunuyor. Örneğin, Elif’in evli bir adamla birliktelik kurması sonrasında yaşadığı hamilelik, yaşadığı zorluklar ve hayatındaki insanları tek tek kaybetmesi yaşadığı birlikteliğin sonucu hakettikleri olarak da yorumlanabiliyor.

alamet-i-kiyamet-2016-teaser-fragman_9101272-4250_1920x1080

İlluminati denen şeytani örgüt üzerinden de oldukça yerinde göndermeler yapan filmin efektleri ve kullanılan müzikler de oldukça etkileyici. İlluminatiye ait olduğu düşünülen semboller, filmin her yerinde kullanılmış. Kuran’la ve İslam’la da beslenen sembolik ögeler filmin gerilimini artırıyor.

Alamet-i-Kiyamet-365x235

Film notum:

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here