All of Us Strangers

Aşkın, özlemenin, acı çekmenin, yalnızlığın bir ülkesi yok.

Derin yalnızlığın anlatıldığı, geçmişle bağ kuran, yaşanmışlıkların kefaretini yine geçmişte arayan sarsıcı, dokunaklı ve yıkıcı bir hikaye.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Yalnızlıktan Aidiyete Uzanan, Kimsesizlik ve Var Olmak Üzerine Kuir Bir Başyapıt

Taichi Yamada’nın Yabancılarla Bir Yaz kitabından uyarlanan film, İngiliz yönetmen Andrew Haigh tarafından izleyiciyle buluşturuldu. Aslında bu kitabın ilk uyarlanışı değil, daha önce 1988 yılında bir kez daha uyarlanmış. Yazarın, 2023’ün kasım ayında hayata veda ettiğini de üzülerek belirtelim.

Filmin 2023 uyarlamasının başrollerinde Andrew Scott ve son dönemin aranan ismi Paul Mescal yer alıyorken, onlara büyük bir zarafetle Claire Foy ve Jamie Bell eşlik ediyor. Filmin kalabalık bir kadrosu yok, buna ihtiyacı da yok.

All of Us Strangers bir kitap uyarlaması olmasına rağmen, asıl metine tam bir bağlılık gösterilmemiş, fakat kitabın anlatmak istediği ana temaya özenle sahip çıkıldığını söyleyebiliriz. Filmde yer alan kuir çift hikayesi, kitapta heteroseksüel bir çift olarak anlatılıyor. Kitaptaki ana karakter, boşanmış ve çocuğu olan bir adamken, filmdeki başkarakter hiç evlenmemiş. Zaten kitap Japonya’da geçiyorken, film İngiltere’de geçiyor. Japon kültüründen izler taşıyan, Japon bir yazarın kitabını İngiliz haline getirerek uyarlama bir film çekmeyi başarmış Andrew Haigh; çünkü hikaye çok tanıdık bir yerlerden sesleniyor. Oldukça evrensel bir konusu var. Film; aşkın, özlemenin, acı çekmenin, yalnızlığın bir ülkesi yok. Hepimiz yabancıyız ve hepimiz aynıyız fikrini benimsiyor ve özenle bunu anlatmaya çalışıyor.

Geçmişin Hayaletleriyle Yaşamak

All of Us Strangers, çocukluk yaralarının ve travmatik geçmişin çözülemeyen acılarını dramatize etmeden anlatıyor. Karakterleri birbiriyle yakınlaştırırken, geçmişin hayaletlerinden faydalanıyor ve tüm o yabancılık hikayesinin içinde karakterlerin bağ kuruşunu izletiyor. Film geçmişin hayaletlerinden faydalanıyor derken, bunun metaforik bir benzetme olmadığını söyleyelim. Film, kimsenin yaşamadığı, geceleri sadece Adam ve Harry’nin kaldığı bir apartmanda geçiyor. Harry (Paul Mescal) bir gece Adam’ın (Andrew Scott) kapısını çalıyor, geceyi beraber geçirmek istediğini, buna ihtiyacı olduğunu belirtiyor; fakat Adam bu teklifi reddediyor. Aslında hikaye temelini bu sahnede atıyor, ancak kitabını okumayan kimsenin buna dikkat etmesi mümkün değil. Adam, o gece reddettiği Harry’le ilerleyen günlerde kendini bir ilişkinin içinde buluyor. Buna eş zamanlı yaşanan asıl hikayedeyse; bir yazar olan Adam’ın, ailesi hakkında yazmaya çalıştığı kitabının hatırlattıklarıyla, soluğu ailesiyle yaşadığı evde alması, henüz küçük bir çocukken trafik kazasında kaybettiği anne ve babasıyla karşılaşması ve beraber vakit geçirdiği zamanlar anlatılıyor.

Adam, anne ve babasını kaybettiği yaştaki haliyle, onlarla yaşamak isteyip yaşayamadığı kayıp zamanın tadını çıkarıyor. Kitapta, Adam’ın geçmişin hayaletleriyle geçirdiği zaman diliminde hastalanıp, daha zayıf bir hal aldığı anlatılıyor; fakat filme bu durum çok yansıtılmamış. Hayaletlerle ve geçmişiyle bağ kurmanın Adam’dan fiziksel olarak aldıklarını filme yansıtmamalarını, hikaye açısından bir eksik olarak değerlendirebiliriz; ancak filmi bunu bilmeden izleyen seyirciler için dikkat çekici bir ayrıntı sayılmaz. Sonuç olarak filme bunu ekleyip eklememek tamamen yönetmenin kendi seçimi olarak değerlendirilebilir.

Yalnızlığın Sarsıcı Kederi

All of Us Strangers, derin yalnızlığın anlatıldığı, geçmişle bağ kuran, yaşanmışlıkların kefaretini yine geçmişte arayan sarsıcı, dokunaklı ve yıkıcı bir hikaye. Bu film için, kederi alt etmek ve yalnızlıkla başa çıkmak konusunda son yıllarda yapılan gerçeklikten uzak gibi duran, en gerçekçi hikâye diyebiliriz. All of Us Strangers, yalnızlıkla başa çıkabilmenin, yalnızlığı yenmenin en güzel tasviri olarak nitelendirilebilir.

Yönetmen; aşk, pişmanlık, keder, özlem gibi duyguları sinemanın gücüyle birleştirerek, tüm bu duyguları nahif birer anlatıya dönüştürüyor. Film boyunca neredeyse her sahnede etrafa saçılan oklardan kurtulmayı başarabilirseniz, filmi ağlamadan tamamlayabilirsiniz. Dokunaklı senaryosu; kalpleri kırarken, sessiz bir yıkımın eşiğine götürüyor.

Seyircinin filmle bağ kurması, Adam’ın gözünden anlatılan; ama aslında tüm karakterlerin ait olduğu yalnızlık temasına sıkı sıkıya tutunması sayesinde kolaylaşıyor. All of Us Strangers, duygusal bir yolculuğa hayat veren, bitmeyen bir özlemin dindirilmeye çabalandığı, kahreden finaliyle de 2023’ün unutulmaz filmleri arasına girmeyi başarıyor.

Oscar yarışında Akademi filme şans tanımayarak, filmi görmezden gelerek, filme gönül veren pek çok izleyiciyi de üzdü. Adrew Scott’ın yerle bir eden oyunculuğu, Paul Mescal’ın her yeni filmini izlediğimizde heyecanlandıran yeteneği sayesinde film kurgu olmaktan çıkıyor. İkilinin uyumu, filmi seyirci için yükselten nedenlerden sayılabilir. Jamie Bell ve özellikle Claire Foy’un filme katkısı çok büyük diyebiliriz. Yaşayamadıkları bir hayatın kırıntılarından beslenen diyalogların derinliği, bu ikiliyi filmin yan rolleri olmaktan çok daha ötesine taşıyor. Özenle seçilmiş cümlelerle bezeli, incelikli senaryosu sayesinde Uyarlama Senaryo kategorisinde bile kendine yer bulamayışını kötü bir fikirmiş gibi değerlendirmek yerine, 2023’ün sinema adına iyi bir yıl olduğu gerçeğiyle görmezden gelebiliriz.

Yönetmen / Senaryo : Andrew Haigh

Görüntü Yönetmeni : Jamie Ramsay

Müzik : Emilie Levienaise-Farrouch

Oyuncular : Andrew Scott, Paul Mescal, Jamie Bell, Claire Foy

İngiltere-ABD / Romantik-Dram / 105 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz