Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar ANNEMLE GEÇEN YAZ (QUE HORAS ELA VOLTA?)

ANNEMLE GEÇEN YAZ (QUE HORAS ELA VOLTA?)

726
0

 

Orijinal ismi Que Horas Ela Volta olan filmin yönetmen koltuğunda Anna Muylaert oturuyor. Aile ve toplumsal sınıf üzerine odaklanan film 112 dakika sürüyor. Oyuncuları; Regina Case (Val), Michel Joelsas (Fabinho), Camila Mardila (Jessica), Karine Teles (Barbara), Lourenco Mutarelli (Carlos).

annemle-gecen-yaz_58_4505122

Kızı Jessica’yı yetiştirmeleri için Brezilya’nın kuzeyindeki akrabalarının yanına bırakan Val, Sao Paulo’da zengin bir ailenin yanında sevgi dolu bir dadı olarak çalışmaktadır. Jessica 13 yıl sonra annesini ziyarete geldiğinde, annesinin ailenin yanında bir köle gibi çalışmasından rahatsız olur ve tepki gösterir. Val, yaşanan durumu kabullenmiş bunu hayatının bir parçası haline getirmişse de mimarlık okuyabilmek için annesinin yanına gelen Jessica bu sınıf farkını kabullenmeyecektir. Kendinden aşırı emin olan Jessica zeki ve hırslıdır. Jessica’nın kişiliği evin dingin rutinini bozacaktır.

ANNEMLE GEÇEN YAZ

 

Film, annelik doğurmak mı yoksa onu yetiştirmek mi sorusunu oldukça doğal bir şekilde sorduruyor. Bunun en önemli sebebi ise, kendini gösterme kaygısı taşımadan, en ufak bir bayağılık ve fazlalık hissi yaratmayan başrol oyuncusu Regina Case. Val rolündeki Regina, o kadar doğal bir oyunculuk sergiliyor ki kendinizi filmin içinde yaşayan ve yaşananları yakından izleyen biri gibi hissediyorsunuz.

ANNEMLE GEÇEN YAZ

13 yıl annesinden uzak yaşayan Jessica, annesinin yaşadığı bu durumu kabul etmek bir yana onunla aynı odada yaşamayı bile kabul etmezken, evin oğlu Fabinho annesinin sevgisine karşılık vermek yerine mutsuz olduğunda soluğu Val’in yanında alıyor. Val de Fabinho’yu Jessica’dan daha fazla önemsiyor. Bir tarafta ailesinin sundukları yanında Val’in anne sevgisini tercih eden bir çocuk, diğer tarafta ise kızının rahat büyüyebilmesini sağlamak için sıkıntılar yaşayan annesini görmezden gelen bir kızın dramını izliyoruz.

ANNEMLE GEÇEN YAZ

 

İnsanın içini ısıtan film, Brezilya’da yaşanan aile ve sınıf meselesini oldukça doğal, çağdaş ve naif bir şekilde işliyor. Orijinali “Saat Kaçta Dönecek” olan film, İngilizce’ye “2. Anne”, Türkçeye ise “Annemle Geçen Yaz” olarak çevrilmiş.

Dram türünde film seven tüm izleyicilerin kaçırmaması gereken bir film olmuş.ANNEMLE GEÇEN YAZ

 

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here