Arıcı : Ölüm Kovanı

John Wick’in ajan olanı

Film kendini ciddiye almıyor. Arıcı, büyük bir hayran kitlesine sahip John Wick serisinin taklitten öteye gidemeyen, abartılı aksiyon sahnelerine sahip oldukça kötü bir kopyası. Esprinin olmadığı filmde diyaloglar da oldukça sıkıcı. Hiç olmazsa kara mizah kullanılabilseydi ama o da olmamış. Filmde bol miktarda şiddet ve birazcık da kan var ama hayal sınırlarını, beyninizi zorlayan hiç bir şey yok.

OrtaKoltuk Puanı:

 

İnternet dolandırıcıları

Filmin yönetmen koltuğuna “Suicide Squad: Gerçek Kötüler, Fury, Tehlikeli Takip” gibi hatırı sayılır aksiyon yapımlarının usta yönetmeni David Ayer oturmuş. Başrolde de aksiyon filmlerinin gözdelerinden Jason Statham var. Statham‘ın filmin 4 yapımcısından bir tanesi olduğunu da belirtelim.

Filmin konusu oldukça basit. Adam Clay (Jason Statham) isminde orta yaşlı bir adam emekli öğretmen Eloise Parker’ın (Phylicia Rashad) arazisinde arıcılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Yaşlı kadın, internet ortamında kimlik avı korsanlarına bütün emeklilik parasını ve hayır kurumunun 2 milyon dolarını kaptırır. Yaşlı kadın düştüğü duruma çok üzülür ve intihar eder. Kendisine arazisini açıp, karnını doyuran kadının düştüğü durum ve ölümünü hazmedemeyen Clay, ne pahasına olursa olsun sonuna kadar gidip bu duruma neden olanları bulmaya yemin eder.

John Wick serisinin kötü bir takliti

Arıcı, büyük bir hayran kitlesine sahip John Wick serisinin taklitten öteye gidemeyen, abartılı aksiyon sahnelerine sahip oldukça kötü bir kopyası. Senaryo, karmaşık olmayan oldukça düz ve abartılı bir anlatıma sahip. Hikaye ilerledikçe olaya dahil olan karakterler heyecan yaratmadığı gibi eğlenceli de değiller. Heyecan ve eğlence olmayınca da film oldukça sıradan bir aksiyon filmine dönüşüyor. Kahramanımızın karşısında ki yüzlerce kötü adamın hemen hepsi doğru düzgün dövüşmeyi bilmiyor. Tamamı “-kahrol düşman al sana bomba” der gibi. Bence hikayeyi yazanın hayal gücü sıfır. Fikir var ama etkili bir şekilde kullanıp uygulayamamış.

Esprinin olmadığı filmde diyaloglar da oldukça sıkıcı. Hiç olmazsa kara mizah kullanılabilseydi ama o da olmamış. Filmde bol miktarda şiddet ve birazcık da kan var ama hayal sınırlarını, beyninizi zorlayan hiç bir şey yok. David Ayer ve Jason Statham ismini afişte gören izleyiciler filmden beklentilerini yüksek tuttukları için izledikten sonra hayal kırıklığına uğramaları yüksek ihtimal. Özellikle aceleye getirilmiş vuruculuktan uzak final sahnesi oldukça zayıf bir sona sahip. Çağımızın son önemli aksiyon ikonlarından biri olan Jason Statham bile filmi kurtarmaya yetmiyor ne yazık ki..

Film kendini ciddiye almıyor

Filmin ismi “Arıcı : Ölüm Kovanı” olmasına rağmen filmde arılarla ilgili hiç bir sahne yok. Öyle ki, kötü adamlar arı kovanlarını yerle bir ediyor bir tane arı bile etrafta göremiyorsunuz. Heyecanı sınırlı filmin kahramanı arıcı Adam Clay, ilhamsız, hayal gücü, mizah, zeka yoksunu birisi olmasına rağmen aşırı sinirli ve sert bir adam. Adam Clay’i canlandıran Jason Statham, çeşitli dövüş sahnelerinde hâlâ oldukça iyi iş çıkarıyor. Filmin en komik yanı kahramanımızın tüm zor durumlardan zarar görmeden çıkmasıdır. Ajanlar, güvenlik görevlileri, suçlular, paralı askerler, ülkedeki en tehlikeli adamlarla karşı karşıyadır ama hiçbiri ona tehdit oluşturmuyor. Elbette, aksiyon filmlerinde bir ana karakterin herkesi tek başına alt etmesi bir yere kadar normal ama gülünç olmamak kaydıyla!

Film kendini ciddiye almıyor. Arıcılıkla uğraşan emekli bir CİA ajanının intikam peşinde koşma kavramı oldukça tuhaf. Arıcı, gerilim-intikam türüne katkı mı sağlıyor yoksa bu işin parodisi mi? Bence bu filmin senaristinde hırs eksikliği var, film saçmalık ile sıradanlık arasında gidip geliyor. Arıcı, her hafta vizyona sürülen intikam-gerilim filmlerinin en zayıflarından ama en akılda kalıcısı. Akılda kalıcı kelimesini iltifat olarak algılamayın. Bir aksiyon çalışmasının eğlence, sinirlenme ve can sıkıntısı arasında gidip gelmesi oldukça büyük bir başarıdır. Ancak, sizi mutlaka taklit etmeye davet eden bir şey değil, bu en iyi ihtimalle bir merak olarak görülmeye değerdir.

Sonuç itibarıyla Arıcı : Ölüm Kovanı, aksiyon-gerilim türünün oldukça zayıf bir örneği. James Statham hayranlarına birşey diyemem ama diğer türlere müptela sinemaseverler için sinema salonlarımızda başka seçenekler mevcut. 

Yönetmen : David Ayer

Senaryo : Kurt Wimmer

Görüntü Yönetmeni : Gabriel Beristain

Kurgu : Geoffrey O’Brien

Oyuncular : Jason Statham, Jeremy Irons, Emmy Raver-Lampman, Bobby Naderi, Josh Hutcherson, Minnie Driver, Phylicia Rashad, Enzo Cilenti, Taylor James, Adam Basil, Chelsea Li

ABD / Aksiyon-Gerilim / 100 Dk.

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz