Aşk Duvarın Ötesinde / Love, Divided

Akdeniz sıcaklığını hissettiren İspanyol tarzı eğlencelik

Valentina’nın gerek kendi kariyerini sağlama alma gerekse benliğini ayakta tutma adına verdiği mücadeleye odaklanan film, verdiği bu naif feminist mesajlar dışında, bize görünen dünya ötesinde bazen sesin bile tek başına sevgi nedeni olabileceğini gösteriyor. Sevginin bu denli göz önünde, göstere göstere yaşandığı dünyamızda, ünlü antik dönem filozoflarından Platon’un mağara alegorisine benzeyen ve sonunda mağara duvarını yıkmayı imleyen son sekanslarıyla film, klasik romantik komedilerden sıyrılarak akılda kalır bir tat bırakıyor. 

OrtaKoltuk Puanı:

 

Duvardan Duvara Aşk

Eski Yeşilçam yapımlarında ya da romanlarında “camdan cama” çok sayıda melodram hikâyelere tanık olmuştuk. Peki ya duvardan duvara aşka hiç tanıklık ettik mi? Attilâ İlhan‘ın “Duvar” şiirinde betimlediği dinleyen, düşünen, duyan duvarların ardındaki aşk ilişkisine evrilen iki kişinin hikâyesine yol alıyoruz bu kez. Yönetmenliğini İspanyol kadın yönetmen Patricia Font‘un üstlendiği ve 12 Nisan itibariyle Netfix’de gösterime giren İspanyol yapımı romantik komedi filmi “Aşk Duvarın Ötesinde (Love, Divided)”, aşkı duvarın arkasında arayan ve bulan iki kişiye odaklanıyor.

 

Valentina’nın Benlik Mücadelesi

Valentina (Aitana), müzik otoritesi olan sevgilisi Óscar’dan (Miguel Ángel Mūnoz) yeni ayrılan ve artık hayata tek başına tutunmaya çalışan genç bir kadındır. Eski sevgilisinin evinden ayrılarak piyano seçmelerine de katılacağı için müzik pratikleri de yapabileceği yeni evine taşınır. Kuzeni Carmen vasıtasıyla bulduğu bu yeni evde ciddi bir sorun vardır. Bir gün huzurla uyanan Valentina evin duvarlarının ardında yüksek ve ürkünç sesi duyunca ürker ve hemen evden kaçar. Gelen sesin nedenini tekrar eve dönünce öğrenir.

Komşusu olan David (Fernando Guallar) sevgilisini kaybetmiş olduğundan dolayı üç senedir evden çıkmayan, münzevi bir hayat yaşayan, çocuklar için “ultimax” isimli yeni bir oyun tasarlayan ve az bir sese dahi tahammülü olmayan mucit biridir. Öyle biridir ki tüm yeni gelen duvar ardındaki komşularını bir şekilde sindirerek yan dairenin devamlı boş kalmasını sağlar. Ancak yeni gelen komşu Valentina, çetin ceviz çıkar ve David’i geri adım atmaya zorlar. Valentina bir taraftan piyano seçmelerine hazırlanırken öte yandan hiç görmediği, sadece duvar ardında sohbet ettiği David’den etkilenerek aşka yelken açar. Ancak kendisi ve David arasında bu duvar konuşmaları ile kişiliklerinin bazı gizli perdeleri de aralanmış olur.

 

İspanyol Tarzı Eğlencelik

2015 tarihli Clovis Cornillac’ın “Un pe, beaucoup, aveuglément!” isimli Fransız yapımının yeniden çevrimi olan “Aşk Duvarın Ötesinde”, ilk başta çokta inandırıcı gözükmüyor. Özellikle filmin finale yakın kısımları ve son sekansları tamamen realiteye aykırı hali ile ilgiyi dağıtsa da, yine de sempatik halleri ile Valentina’ya hayat veren, gerçekte de bir şarkıcı olan Aitana tek başına ayakta kalmaya çalışan, kendisini kontrol altına almaya yeltenen eski sevgilisi ile duvarın ardındaki David’in dominant yönlerinden sıyrılarak kendi bağımsızlığı için mücadele veren iradesiyle ilginin ayakta kalmasını başarıyor. Filmde sıklıkla Beethoven’ın piyano parçalarına denk gelmekte filmin seviyesini arttırıyor. Kimi inandırıcılık yoksunu kısımları şayet çok sorun etmezseniz aslında ortada gayet eğlenceli bir yapımın olduğunu da söyleyebiliriz.

Valentina’nın gerek kendi kariyerini sağlama alma gerekse benliğini ayakta tutma adına verdiği mücadeleye odaklanan “Aşk Duvarın Ötesinde”, verdiği bu naif feminist mesajlar dışında, bize görünen dünya ötesinde bazen sesin bile tek başına sevgi nedeni olabileceğini gösteriyor. Sevginin bu denli göz önünde, göstere göstere yaşandığı dünyamızda, ünlü antik dönem filozoflarından Platon’un mağara alegorisine benzeyen ve sonunda mağara duvarını yıkmayı imleyen son sekanslarıyla film, klasik romantik komedilerden sıyrılarak akılda kalır bir tat bırakıyor. “Aşk Duvarın Ötesinde”; Akdeniz sıcaklığını hissettiren İspanyol tarzı eğlencelik olarak izlenesi Netflix yapımlarından.

 

 

Yönetmen : Patricia Font

Senaryo : Marta Sánchez

Kurgu : Dani Arregui

Müzik : Arnau Bataller

Oyuncular : Aitana Ocaña, Fernando Guallar, Miguel Ángel Muñoz, Natalia Rodríguez, Adam Jezierski, Paco Tous, Eduardo Ferrés, Joan Sentis

İspanya / Romantik-Komedi / 98 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz