Aşkın Algoritması  /  Zoe

HERKES HADDİNİ BİLSE ?

Yeni bir ilişkiye başladınız ve hani ünlüler birisiyle birlikte görüldüklerinde “Henüz birbirimizi tanıma aşamasındayız” diyorlar ya, siz de o durumdasınız. Acaba adam pinti mi, kadın ev işlerini seviyor mu, adam sadık mı, kadın çocuk istiyor mu, bin türlü soru kafalarda. Ya da gündüzler iyi, geceler kabus mu, ya da tam tersi mi? Teknoloji sorununuzu çözüyor, burçlarınıza bakmaya gerek yok, bir teste tabii tutuluyorsunuz.

Bazı sorular soruluyor çiftlere birbirlerinden ayrı; ve çapraz korelasyonlar, çeşitli similasyonlar sonucu veriyor, yüzde 70 harika bir çiftsiniz, ya da hiç uğraşmayın, bu iş olmuyor! Zoe, bu laboratuarda çalışan bir genç kadın ve çalışma arkadaşı androit yapan mühendis Cole’e ilgi duyuyor. Ona farkettirmeden yaptığı analiz ise düş kırıklığı; aralarında bir ilişki yaşanma ve başarılı olma şansı sıfır!

Bir bilim kurgu filmi izlediğimizi unutmayalım, her şey bugünkü yaşam gibi ama yapay zekalı sentetik eşler yapan laboratuarın sonuçları muhteşem. Yapımı bitmek üzere olan ASH de yakışıklı, anlayışlı, hoş bir genç adam ve çevirim içi olur olmaz ZOE’ya ilgi duyuyor.

Bu aşk üçgeni nasıl çözülecek, eşinden ayrılmış Cole, yarattığı androidlerden başını kaldırıp kendisine hayran hayran bakan Zoe’nun ne zaman farkına varacak? Yaşadıkları kısa deneyim ikisinin de hoşuna gitmiş olmasına karşın ilişkinin geleceği var mı? Bu soruların yanıtları havada uçuşup dururken Zoe’nun buzdolabı, anahtarları vermeye başlıyor, içinde niye yenecek doğru dürüst bir şey yok?

Romantik komedi tadında ilerleyen filmin içindeki bilim kurgu motifleri, dekorun günümüzü andırması yüzünden çok da belirgin olmuyor. Kişiler ve konu dışında filmin bilim kurgu olduğuna inanmak zor. Tamam ille de uzun kulaklı ve tuhaf giysili olmasınlar ama o kadar yıl içinde hiç mi değişmedi bu insanlar, androitler de hala etli butlu sarışın fıstıklar olarak çizgili tişört giyiyor?

Filmde androit kadınların çalıştığı yasal genelev dışında fazla fantezi yok ama ben bir ASH ısmarlayabilirim? Fevkalade kullanışlı. Tabii kendi duyguları olmasa daha iyi olacak. Beni sevsin yeter, niye Zoe’ya yazılıyor ki?

Film bir şaheser değil elbette ama keyifle seyredilip hayal kurdurtuyor. İnsanlarla ilişkilerimizden bu kadar yorulmuşken bir de androitlerin hayalleriyle uğraşacak olmamız, bilime olan saygımıza kuşku duydurtsa bile! Androitler de antdroitliklerini bilsinler canım!

Oyuncuları : Ewan McGregor, Léa Seydoux, Theo James, Rashida Jones ve Christina Aguilera, yönetmeni Drake Doremus

OrtaKoltuk Puanı:

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz