Ateşböceği Yolu dizisinde en beğendiğim nokta -klişe yerlerinin olması dışında çok fazla mesaj verme kaygısı gütmesi. Bu eseri sanatsal boyutunun dışarısına çıkarıp didaktikleştiriyor. Eleştiriyi yazmadan önce dizinin senaristinin geçmişine baktım. Ne yazık ki, Maggie Friedman‘ın benim bugüne kadar izlediğim herhangi bir projesi olmadığı için bu dizi ve geçmiş kariyeri arasında bir karşılaştırma veya paralellik kurma bağlantısını yerine getiremiyorum.

Ateşböceği Yolu, iki birbirine hiçbir şekilde benzemeyen karaktere sahip yakın arkadaşın hayat hikayesini anlatıyor. Tully çocukluğunda ailevi problemleri ve psikolojik problemleri çok sık yaşamış ve aile, yakınlık bağlarını tamamen koparmış bir  televizyon sunucusu. Kate ise daha sağlıklı bir evin içinde daha iyi bir aileyle büyümüş gazetecilik yapmaya çalışmış ama çocuğu olunca işini bırakıp çocuğunun başında kalmış çocukluğunda zorbalar tarafından baskılanmış içine kapatılmaya çalışmış bir kadın. Bu iki zıt karakterlerden üzerinden hem sır saklamanın içinden geçenlerin söylemenin / söylememenin ne kadar kötü bir şey olduğunu çocukların karakterleri ve yetiştirme tarzlarında ailelerin ne kadar etkili olduğunu görüyoruz. Tully’nin çocukluğunun gösterildiği bir sahneyle açılan dizi Tully’nin olgunlaşmasıyla 1.sezonunu bitiriyor diyebilirim.

Kate’nin çocuğunun problemleri üzerinden kendini hayatı ve yaşadıklarını sorgulayan bu iki kadının hem bugününü hem de dünlerini izliyoruz. Kate’in çocuğu üzerinden yansıtılan problemlerin geçmişte bu iki kadının başına geldiğinde ne gibi tepkiler verdiğini ve bu tepkilerin hangi ailevi olayın sonucu olduğunu görüyoruz. Yukarıda da söylediğim gibi çok fazla mesaj kaygısı taşıyan dizi de artık yeter dediğiniz anlar oluyor. Tully (Katherine Heigl) evlenmemiş aile ve ilişki bağları zayıf tek başına yaşayan kendi ayakları üzerinde duran maskülen bir kadın. Yaşadığı pek çok ailevi problemi hayatına ve ilişkilerine yansıtan bugün verdiği birçok kararın altında geçmişte yaşadığı şeyler yatan bir karakter.

Kate (Sarah Chalke) küçük çocukken arkadaş bulmakta zorlanan hep arkadaşı Tully’nin arkasında kalan hatta diğer insanların yanı sıra onu bazen en yakın arkadaşının bile unuttuğunu fark edip kendi karakteriyle ve yaşamıyla sürekli yüzleşen, bütün varlığını çocuğunun omuzlarına yükleyen bir karakter. Tek varlık sebebi çocuğuymuş gibi davranıp bütün hayat okuması ve yaşamını onun üzerinden yapıyor.

Ryan (Ben Lawson) Kate’in eski kocası. Tully’nin çalıştığı yere Kate’i aldırması sonucu tanışıyorlar ve bir şekilde istemese de Kate’den bir çocuğu oluyor. Bir süre katlansa da Kate sonunda çocuğunu bırakıp gidiyor. Lakin geçmişten beri ilişki yaşadığı ve sevdiği kadın olan Tully’u unutamıyor.

Bölüm Yönetmenleri : Fred Gerber, Peter O’Fallon, Vanessa Parise, Lee Rose, Anne Wheeler

Senaryo : Maggie Friedman, Kristin Hannah, Marissa Lee, Savannah Dooley, Ilene Rosenzweig

Görüntü Yönetmeni : Vincent De Paula

Kurgu : Lisa Binkley, Jamin Bricker, Alison Grace, Lisa Robison

Oyuncular : Katherine Heigl, Sarah Chalke, Ben Lawson, Beau Garrett, Brandon Jay McLaren, Roan Curtis, Alissa Skovbye, Brendan Taylor, Chelah Horsdal, Ali Skovbye

ABD / Komedi-Dram / 10 Bölüm 60 Dk.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here