Avengers : Sonsuzluk Savaşı

HAYATIN PAZARLIĞI OLMAZ..

Avengers : Sonsuzluk Savaşı filminin yönetmen koltuğuna 1970-1971 ABD doğumlu ”Pieces (1997), Welcome to Collinwood (2002), Sen, Ben ve Dupree (2006), Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014), Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016)” filmlerini de birlikte yöneten Anthony ve Joe Rosso kardeşler oturmuş. Daha çok Kaptan Amerika serisi ile isimlerini duyurup süper kahraman filmlerini seven izleyicilerin beğenisini kazanan kardeşler, süper kahramanların bir araya geldiği yeni serinin ilk bölümü ile izleyicilerine yeniden merhaba diyorlar.

Marvel, on yıl önce büyük ölçekli sinematografik bir döngü başlattı. Bu döngü sonucu Süper Kahramanlar, dünyayı kötülerden korumak için el ele vererek bir aile ortamı oluşturdular ve maceraları birlikte yaşamaya başladılar. Süper kahramanlar bu yeni bölümde de dünyayı ele geçirmeye çalışan güçlü Thanos karşısında güçlerini birleştirip onu yenmeye çalışıyor.

Thanos, Odin ve diğer tanrıları öldürmüştür. Amacı, altı tane olan sonsuzluk taşlarını ele geçirip Dünyaya hakim olmaktır. Bunun için, süper kahramanların himayesinde olan taşları elde etmesi gerekmektedir. Bu da en az altı süper kahramanın ölümü demektir. Tehlikenin farkında olan kahramanlar, kötülüğü yenmek için biraraya gelirler ama iş o kadar kolay değildir..

Avengers : Sonsuzluk Savaşı, sınırsız hayal gücü ve zeka ile yazılmış güçlü bir senaryoya sahip. 155 Dakika süren akış içerisinde neler olacağını kestiremiyor ve büyük bir sükunet içerisinde olacakları bekliyorsunuz. Süper kahramanlar, kendilerinden kat be kat üstün bir güç karşısında aciz durumdalar ve hiç bir şey yapamıyorlar. Avengers, diğer kahraman maceralarına göre oldukça şaşırtıcı bir türe sahip.

Filmde, aksiyon, macera ve komedi ustalıkla harmanlanmış. Gerildiğiniz, duygu yoğunluğu yaşadığınız veya sıkıldığınız bir anda gelen ince mizahla süslenmiş replikler, sizi iliklerinize kadar rahatlatıp tekrar maceraya dönmenize imkan tanıyor. Filmin genelinde kahramanların psikolojisine odaklanılırken, onların bilmediğimiz zayıf yönlerini keşfediyor ve diğerlerinin birbirlerinin açıklarını kapattığına şahit oluyoruz.

Hulk’ın, Demir Adam’ın, Kaptan Amerika’nın, Doktor Strange, Thor, Black Widow ve diğerlerinin Thanos karşısındaki zayıflıkları görülmeye değer doğrusu. Yeşil dev adam Hulk’ın, Thanos’a yenildikten sonra zayıf bedene saklanıp tehlike anında bir türlü ortaya çıkmaması hayli komikti.

Adalet Takımının, güç gerektiren zor durumlarda sorun çözücüsü, ağır abisi Supermenken, Yenilmezler’in sorun çözücüsü de güç gerektiren durumlarda Odin’in oğlu Thor’dur. Supermen’in zayıf tarafı kriptonit taşı, Thor’u zayıflatan da çekicinin olmamasıdır. İki cüce kardeşin çeşitli güç karışımlarından yaptığı çekiç yoksa Thor bir hiçtir. Bu filmde de çekici yok edilmiştir. Ünlü oyuncu  Peter Dinklage’in canlandırdığı cüce, Thor’un çekicini yeniden yapıyor ve dünyanın kurtarılmasına katkı sağlıyor. İşin ilginç tarafı, Thor’un çekici yeniden yapan cücenin yanında cüce kalmasıydı. Bu durum hoşuma gitti, yönetmenlerin mizah anlayışını sevdim:)

İşin tuhaf tarafı, filmin kötü adamı Thanos, çekici bir cazibeye sahip! Bana göre sinema tarihinin en iyi kötüsü. Thanos, sevdiklerine karşı merhametli ve duygusal. Ancak, ulaşmak istediği hedef doğrultusunda da bir o kadar acımasız. Düşünüyorum da aslına bakacak olursanız, dünya ve diğer yaşam yerleri için yapmak istediği oldukça mantıklı Thanos’un..

Dünya, sürekli üreyen insanlar tarafından hunharca ve bilinçsizce yok edilirken birisi çıkıp, nüfusun yarısını yok ederek dünyayı kurtarmaya çalışıyor. Şimdi, böylesi bir adamdan nefret edip biran önce kurtulmalı mıyız? Yoksa, yanında mı olmalıyız? Ben bir karara vardım. Ya siz?

Şekil, sağlamlık ve İnandırıcılığı aynı potada eritmeye çalışan Avengers, seyircisine nefes kesen bir gösteri sunmak için çabalarken yaşamla pazarlık yapılamayacağının altını kalın harflerle çiziyor.

Filmin oyunculuklarını beğendim. Oyunculuk olarak öne çıkan isim ise Thanos rolü ile Josh Brolin. Görsel efektler ışıltılı ve göz alıcı. Kamera ve oyuncu yönetimi gayet iyi. Müzikler tadında. Kurgusu ise kusursuz.

Sözün özü: Ünlü oyuncuların canlandırdığı süper kahramanlar filmi, sizi doyumsuz bir maceraya davet ediyor. Rocket’li, Groot’lu Star-Lord’lu, Gamora’lı, Drax’lı Galaksinin Koruyucularının da dahil olduğu süper kahramanların macerasını izlerken 155 dakikanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Sevdiğiniz, hayranlık duyduğunuz süper kahramanların bir arada olduğu filmleri seviyorsanız, türünün iyilerinden olan bu filmi kaçırmayınız.

OrtaKoltuk Puanı:

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz