Aile Boyu Komedi..

Bazı filmler vardır, daha izlemek için sinemaya gitmeden sizi heyecanlandırır. Aslında şöyle düşünüyorum; belli bir süre boyunca izlediğimiz bir oyuncu bizde olumlu bir etki bırakmış ise bilinçaltımıza yerleşip onunla ilgili izlediğimiz ya da izleyeceğimiz her performansın otomatik olarak bizi heyecanlandırması gerekiyor. Örnek vermem gerekir ise benim sinema seyrimde bir Denzel Washington filmi ya da Quentin Tarantino’nun yönettiği bir film mutlaka yüksek beklenti ile izlenebilecek filmlerim arasına girer.

Bayi Toplantısı filmi için yine benzer heyecanlar yaşayıp bu heyecanı isimlendirememiştim. Neden bu filmi gerçekten hemen izlemem gerektiği konusunda kendime bir açıklama yapamadım ama filmi izledikten sonra kocaman bir oh çektim diyebilirim. Neden kocaman bir oh çektim çünkü film beni yanıltmadı ve gerçekten Türk sinemasına yakışan bir komedi filmi olduğunu ispatladı diye düşünüyorum. Filmin başından sonuna kadar gülmekten çene kaslarımın ağrıdığını belirtebilirim. Üstelik bunu o kadar ustaca ve ince espriler ile başarmışlar ki filmi izlerken nerede gülmeniz gerektiğini size hissettirmeden aniden bunu yaşatabiliyor.

Filmin senaristliğini yapan ve başrolünü üstlenen İbrahim Büyükak bu konuda başarılı olduğunu zaten bize ispatlamış bir sanatçı… BKM ekibinden tanıdığımız ve komedi üretme konusunda yeteneği tartışılmayacak bir oyuncu olduğunu da söyleyebilirim.

Doğu Demirkol… Belki de kariyerinin en güzel performansını sergiledi. Ağzını açmadan mimikleriyle salonu 3 dk boyunca güldürebilen bu sanatçılara kesinlikle ihtiyacımız var.

Birbirini tanımayan Anadolu’nun farklı şehirlerinden gelmiş 3 beyaz eşya satıcısının maceralarını konu alan film aslında bize toplumun sıkıntısını çektiği bazı noktaları da trajikomik bir şekilde anlatmayı başarmış. Aile olgusu üzerinde durmaya çalışan film çıkış noktasındaki komediyi bizlere 114 dk boyunca sunuyor. Film sinema tarihinde bir noktaya gelemez belki ama halka sunulması gerekeni en güzel şekilde yaparak alkışlanacak bir başarıya imza atmış.

Soygun sahneleri gereksiz zorlama olmuş gibi… Filmin bütünlüğünü etkilemiyor ama soygun sahnelerine kadar yaşatılan komedi daha güzel devam edebilirdi. Filmin başından sonuna kadar ilgi çeken merak uyandıran sahneler ardı ardına sıralanmış… Yani her komedi filminde olduğu gibi esprinin bir sonraki sahnede patlayacağını tahmin edemiyorsunuz. Bu da sizi izlediğiniz filmden daha da keyif almanızı sağlıyor…

Yönetmen Bedran Güzel ise işine tamamen hakim olduğunu hissettiriyor. Daha önceki başarılı projelerinin ( Yol Arkadaşım 1-2, Küçük Esnaf ) devamını sürdüren Bedran Güzel bu filmde de seyirciyi filme bağlamayı başarıyor diyebilirim.

Yönetmen : Bedran Güzel

Senaryo : İbrahim Büyükak

Oyuncular : İbrahim Büyükak, Onur Buldu, Doğu Demirkol, Safa Sarı, Büşra Pekin, Gamze Karaduman, Müfit Kayacan, Hakan Salınmış

Türkiye / Komedi / 114 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

5 YORUMLAR

  1. Film uzun bir skeç tadında olmuş. Komedi olarak şakalar kime hitap eder bilmiyorum ama bana hitap etmediği kesin. Çok mu komikti? Hayır. Senaryosu iyi miydi? Aslında karakterler ve kurgu örgüsü sağlam olabilecekken sanki aceleyle bitirilmiş, eksiklikleri absürtlüğe dayandırılmış, oyuncular doğaçlama gidiyor hissiyatı yaşattı bana. Beklentimi karşılamamasıyla beraber yine de sevdiğim oyuncular olduğu için filmi sıkılmadan izledim. Emeklerinize sağlık.

  2. Bu harika üçlüden kötü bir komedi çıkması imkansızdı.Harika bir komedi. filmi olmuş. Bana göre “Aile Arasında” filminden sonraki yapılmış en iyi komedi filmi bayitoplantısı .Emegi geçenlerin eline sağlık.Filme notum 10 üzerinden 10

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz