Aksiyon ve gerilim filmlerinden aşina olduğumuz Yönetmen Joe Carnahan, ikinci sınıf bir aksiyon-gerilim filmi ile sinema salonlarında boy gösteriyor. Bir sahnede kötü rolü canlandıran oyuncusu Toby Huss‘a ”-insanların izlemediği filmi neden çekerler, niye izlemeye zorlarlar ?” repliğini söyleterek ya filmini üst düzey de görüyor ya da gerçekten kötü olduğunu bildiği için kendisi ile dalga geçiyor.

Aklıma gelmişken belirteyim, bu filmin konusu, 2006 yılında senaryosunu yazıp, yönetmenliğini üstlendiği ”Tehlikeli Aslar” filminin konusuna çok benziyor. Carnahan‘in bugüne kadar çektiği aman aman diyeceğimiz bir filmi yok bildiğim kararıyla. Filmlerinden izleyip aklımda kalanlar ise ”Tehlikeli Aslar”, ”A Takımı”(2010), 2011”Gri Kurt”(2011) ve ”Öldürme Arzusu”(2018).

Kaçacak yeri olmayan bir dolandırıcı, peşindeki tetikçiden kurtulmak için suç işleyerek kendisini kasaba karakolu polislerine tutuklattırır. Dolandırıcıyı takip eden profesyonel tetikçi de suç işleyerek kendini tutuklattırır. Amacı, içeride dolandırıcıyı göz altında tutup, fırsatını bulduğunda öldürmektir. Bu arada, karakol polislerinden birisi uyuşturucu mafyasının piyonu haline gelmiştir. Arkadaşlarına ihanet eden polis, içeride tutuklu olan iki kişiyi öldürmeye gelen seri katile yardım eder. Ancak, hiç kimsenin hesaba katmadığı, önemsemediği çaylak polis Valerie Young oynanan oyunu tersine çevirir…

Belalı Karakol‘un ağır topları Gerard Butler ve yönetmenin hemen hemen her filminde rol verdiği fetiş oyuncusu Frank Grillo. Ancak, anlatılan hikayenin esas kahramanı olarak, genç karakol devriye polisi Valerie Young rolü ile Alexis Louder öne çıkıyor. Filmin seri katili, kötü adam rolü ile 54 yaşındaki Toby Huss‘ı ilk kez izledim ve beğendim. Gerard Butler‘in benim bu filmde ne işim var dediğini duyar gibiyim. Frank Grillo ise, Carnahan hangi rolü verirse iyi-kötü diye itiraz etmiyor çıkıp oynuyor. Alexis‘i daha önce hiç önemli bir rolde izlemedim ama bu filmde üstlendiği önemli rolün altında hiç de ezilmiyor doğrusu.

Pandemi döneminde küçük bir kasabada, kısa sürede çekilen Polis Karakolu / Copshop, aksiyon seven seyirciyi hedefe alan, ticari amaca yönelik olmayan, bu dönemde film çekmedi demesinler diye eğlence amaçlı çekilen bir film. Kan-şiddet-aksiyon ve kedi fare oyununu konu edinen senaryosu zayıf filmin kurgusu fena değil ama müziği nedense zerre aklımda kalmamış.

Yönetmenin fazla özen göstermediği kamerasının öne çıkartmaya çalıştığı aksiyon ve şiddet sahneleri ise bana göre oldukça abartılı. Yani lafın kısası bu film, izle ve çöpe at ya da unut gitsin diyeceğimiz bir yapım.

Yönetmen / Senaryo : Joe Carnahan

Görüntü Yönetmeni : Juan Miguel Azpiroz

Kurgu : Kevin Hale

Müzik : Clinton Shorter

Oyuncular : Alexis Louder, Gerard Butler, Frank Grillo, Toby Huss, Chad Coleman, Kaiwi Lyman, Ryan O’Nan, Jose Pablo Cantillo

ABD / Aksiyon-Gerilim / 108 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz