Bilim Kurgu Bölüm 1 : Son Savaşçı /Science Fiction Volume One: The Osiris Child

Bilim Kurgu Bölüm 1 : Son Savaşçı filminin yönetmen koltuğuna, senaryosunu da imza atan ” Still Life (2006), Cebrail (2007) ve Infini (2015)” filmlerinden tanıdığımız Shane Abbess oturmuş. Şu sıralar merkeze küçük bir çocuğun oturtulduğu bilimkurgu türleri ve uzay filmleri çok moda. Bu yapımda onlardan biri. Benim, Avustralya yapımı bu filmden fazla bir beklentim yoktu. Basın gösterimine de bunu bilerek gittim. Diğer eleştirmen arkadaşlarda benim gibi düşünmüş olacak ki çoğu gösterime gelmedi. Küçük bir grup olarak filmi izledik.

Hikaye, küçük bir kızın gözünden anlatılıyor. İnsanoğlu, teknoloji sayesinde diğer gezegenlere ulaşmış ve Exor isimli bir şirket gezegenler arası bir koloniyi yönetmeye başlamıştır. İnsanları, biyogenetik deneylerle dev vahşi yaratıklara döndüren şirket, isyanları bastırmak için kullandığı bir pilotunu yaptığı bir hata nedeniyle sürgüne gönderir. Pilotumuz Lt. Kane Summerville (Daniel MacPherson), şirketin küresel kriz nedeniyle kızının bulunduğu yerdeki nüfusu yok edeceğini öğretir. Kane, Kızını ve insanlığı kurtarmak için uzay hapishanesinden kaçan  mahkum Sy Lombrok (Kellan Lutz) ile iş birliği yapar..

Yukarıda ki özeti okuduğunuzda film, bilimkurgu sevenleri memnun edecek gibi gözükebilir ama kazın ayağı öyle değil. Bu filmin bilimle kurguyla alakası yok. Hep derler ya ”iyi bir senaryo, kötü bir yönetmenin elinde heba olabilir yada kötü bir senaryo iyi bir yönetmenin elinde zirve yapabilir”. Bu film tamda bu söyleme uygun bir örnek. Sinopsisini okuduğunuzda iş yapacak gibi görünen hikaye, yönetmenin yanlış kurgusu nedeniyle kendini çıkmamak üzere uzayın en derin, en karanlık yerine gönderiyor.

Hikayeyi küçük bir kıza anlattırırken 1-2-3-4-5 diye ne olduğu anlaşılmayan başından sonundan ortasından bölümlere ayırıyor ve seyirciden puzzle parçalarını birleştirmelerini istiyorsun. Küçük bir çocuk yaşadıklarını böyle mi anlatır? Ayrıca filme ismini veren ”son savaşçı” nın da kim olduğunu film bitti ben anlayamadım. Küçük kız mı? Küçük kızın babası pilot Lt. Kane Summerville mi? yoksa mahkum Sy Lombrok mu? Oyuncular da senaryoya ve yönetmene inanmamış olacaklar ki çok zayıf oyunculuk sergilemişler zaten. Ben, ilk kez bir bilim kurgu türü filmi izlerken çok sıkıldım ve bu işkence biran önce bitsin istedim. Bu nedenle de Sıkıldığım bir filmi size tavsiye etmeyi uygun bulmuyorum. Çok fazla da yazıp hem kendimi hemde sizi sıkıntıya sokmak istemiyorum. Tavsiyeme uymayıp gidenlere iyi sıkılmalar:)

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here