Bob Marley : One Love

Sevgililer Günü’nde aşk ve müzik dinlemek için Bob Marley ve Reggae

Kingsley Ben-Adir’in büyük başarıyla canlandırdığı Bob Marley karakteri, filmde şarkılarını sadece Jamaika’daki barış ve birliktelik, aşk ve sevgi üzerine söyleyen ve konserlerini bu amaçla yapan bir şarkıcı. Filmde Marley’in nasıl bir tehditle kuşatıldığı, güvenlik zafiyeti nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kaldığı ve bütün dünyada dolaşarak konserler verdiği, bir suikast girişiminden ise rastlantı eseri sadece kolundan yaralanarak kurtulduğu anlatılıyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Sevgililer Günü’nde aşk ve müzik dinlemek için Bob Marley ve Reggae

Aşk ve Barış için şarkı söyleyen Jamaikalı şarkıcı Bob Marley’in yaşamını konu alan ve onun şarkılarıyla bir müzikale dönüşen biyografik film “Bob Marley : One Love“, bütün dünyada ve Türkiye’de Sevgililer Günü olarak kutlanan Aziz Valentin gününde vizyona giriyor. Filmi izledikten sonra Cem Karaca’nın Gözyaşları filminin akibetini düşündüm. Neşet Ertaş için çevrilmiş filmi düşündüm. Birisi hiç gösterime giremedi, birisi bir hafta sonra gösterimden çekildi. Ne için? Ailelerinin baskısı ve kusura bakmasınlar ama para kavgası yüzünden! Eski eşlerinin kaprisleri yüzünden!

Neşet Ertaş filmini eski eşi kaldırttı, Cem Karaca’nın filmini “bana para vermediler” diye yine karılarından biri! Ölen insana ve müziğine de saygı yok! Bob Marley’in filmi neyse ki ailesiyle birlikte yapılmış da ne eşi Rita, ne de beş çocuğundan biri para diye tutturmayacak. Türkiye’de çevrilmiş filmlerin engellenmesine üzüldüğüm kadar, her ikisini ve Müslüm ve Bergen de dahil olmak üzere diğer biyografik şarkıcı filmlerini seyretmiş olduğum için, bizimkiler de hiç fena değildi, hatta Bob Marley filmi ile haydi haydi yarışırdı diye gururlandım.

Kingsley Ben-Adir’in büyük başarıyla canlandırdığı Bob Marley, karakteri, filmde şarkılarını sadece Jamaika’daki barış ve birliktelik, aşk ve sevgi üzerine söyleyen ve konserlerini bu amaçla yapan bir şarkıcı. Filmde Marley’in nasıl bir tehditle kuşatıldığı, güvenlik zafiyeti nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kaldığı ve bütün dünyada dolaşarak konserler verdiği, bir suikast girişiminden ise rastlantı eseri sadece kolundan yaralanarak kurtulduğu anlatılıyor.

Çok genç ölüyor

Çok genç yaşta şarkı söylemeye başlayan Bob Marley, 20 yıl boyunca sürekli üreterek şarkılarını söylüyor ama çok ender rastlanan bir tür deri kanserine yakalandığı ve tedavisini de çok önemsemediği için 36 yaşında, çok genç yaşında hayata veda ediyor.

Film, Bob Marley’in önce sevgilisi sonra çocuklarının annesi Rita ile aşkını, birlikte şarkı söyleyişlerini, Rita’nın Bob’a nasıl sadece sevgili değil, anne şefkatiyle yaklaştığını göstermesi açısından da 14 Şubat’a uygun düşüyor.

Bob Marley’in yaptığı müzik türü olan Reggae’nin felsefesinin, Rasta’nın da anlatıldığı ve “biz değil, ben artı ben” felsefesinin ana hatlarının da verildiği film, bu müziği sevenlerin de onun özünü anlaması açısından yol gösterici.

Reinaldo Marcus Green’in yönettiği filmin prodüktörlerinden eşi Rita Marley, oğlu Ziggy Marley ve kızı Cedella Marley’in yanı sıra ABD’li prodüktör Robert Teitel de elini taşın altına koymuş. Ortaya çıkan filmde Jamaika’da yaşanan olaylar hayli üstünkörü verilmesi ve nedeninin tam anlaşılamadığı gibi eksikler de yok değil. Yine de müzik ve aşk, on binlerce kişinin hayranlığı, sevgisi ve şarkıcıyı bir kurtarıcı gibi görmesi gibi yönleriyle hayli ilginç ve seyri keyifli bir film.

Yönetmen : Reinaldo Marcus Green

Senaryo : Zach Baylin, Frank E. Flowers, Terence Winter

Görüntü Yönetmeni : Robert Elswit

Kurgu : Pamela Martin

Müzik : Kris Bowers

Oyuncular : Kingsley Ben-Adir, Lashana Lynch, Michael Gandolfini, Tosin Cole, James Norton, Nadine Marshall, Anthony Welsh, Umi Myers

ABD / Biyografi-Müzik-Dram / 107 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz