Cehennem Melekleri 4 / Expend4bles

Kabak tadı veren seri bitsin artık

Bu haftanın kısır haftasında vizyona giren “Cehennem Meleği 4” özellikle üçüncü filmin biraz boşlukta kalan kısımlarını doldurmayı bekleyen aksiyon meraklıları için çok yenilik barındırmasa da kuşkusuz izlenmeye değer görülecek. Ama benim için bu devam filmleri “artık yeter “dedirtecek oranda kabak tadı vermeye başladı. Sevdiğim oyuncular bile bu durumu kurtarmaya yetmiyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Rambolar Ölmez

Haftanın vizyona giren filmlerine baktığımızda çok parlak bir tablo göremiyoruz. 30. Adana Altın Koza Film Festivalinde ön gösterimi yapılan ve önümüzdeki hafta sinema salonlarında görücüye çıkacak olan Nuri Bilge Ceylan imzalı “Kurak Otlar Üstüne” filmini merakla beklerken bu haftanın tek dişe dokunur yapımı “Cehennem Melekleri 4” gibi görünüyor. Ancak o da salt aksiyon meraklıları için heyecan uyandırabilir. Serinin gerçekten çok hayranı var. Son filmin vizyona giriş tarihi konusunda büyük bir beklenti vardı. En azından ben vizyon tarihi konusunda birkaç defa benzer sorulara muhatap olmuştum.

Yine Ünlüler Geçidi

Sylvester Stallone’ın yönettiği 2010 tarihli serinin ilk filminde, Güney Amerika’da tehlikeli bir rejimi yıkım için görevlendirilen özel bir birliğin karşılaştığı bazı sürprizli durumlar belli oranda beklentiyi karşılamıştı. Sonraki devam filmlerinde yine özel birliğin hiç bitmeyen kudretini görmüştük. “Cehennem Melekleri” serisinin bu derece aslında Hollywood yapımları olarak bize pek parlak ve yenilik içerir gelmeyen konularının ilgi çekmesi bence devamlı görünen popüler oyuncu kadrosunun dışında başka bilindik isimleri de bünyesinde toplama becerisinde saklı. Kimler seride oynamadı ki? Tabi ki tüm serilerde yer alan ve filmin belkemiğini oluşturan Sylvester Stallone’yı bir tarafa koyuyoruz.

Onun dışında Jason Statham, Jet Li, şimdilerde ağır bir hastalıkla boğuşan Dolp Lundgren, Jean-Claude Van Damme, Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Mel Gibson, Harrison Ford, Antonio Banderas gibi her biri tek başına bir filmi kaldırabilecek kalburüstü isimleri yapımın çeşitli halkaları bünyesinde toplamıştı. Cehennem Melekleri, 80’lerin aksiyon havasını yine o dönemin başarılı ve tarzın sembol isimleri ile buluşturarak genç kuşakların daha çok bilgisayar teknolojisi ile sınırlı algılarına retro bir boyut vererek günümüz gençliğine belli oranda sevdirmişti. Ancak Amerikan yayılmacılığıyla dolu, onun iyi/kötü şeklindeki şablon mantığına uygun senaryolarını nerede ise aynen muhafaza ediyordu. Rambo’daki kötüler şimdi şekil değiştirmişti. Amerika, en masum olarak tahtını hep koruyordu.

Melek Nerede?

Yönetmen koltuğunda bu kez “Hız Tutkusu”, “Şeref Madalyası” gibi yapımları çekerek hatta bir dönem dublörlük bile yaparak türünün örneklerine aşina olan Scott Waugh’un bulunduğu serinin bu son dördüncü filmi açılışını Kaddafi’nin eski nükleer tesisinde açıyor. Film, zaten başta da belirttiğim o düşmanlaştıran dilini göstermekte gecikmiyor. Nükleer tesisten tehlikeli parçayı alan, başında Suarto’nun (Iko Uwals) bulunduğu bir grup nükleer füze gemisini de ele geçirerek Rusya sınırında Üçüncü Dünya Savaşı çıkartma amacındadır. CIA ile bağlantılı, başında Marsh’ın (Andy Garcia) bulunduğu, tıpkı Rusya’daki Wagner benzeri paralı grup ise olaya müdahale etmek için çağrılır.

Zaten serinin üçüncü halkasında netleşen Barney Ross’un (Sylvester Stallone) önceki hesaplaşmalarına da imkân verecek bu görevde Barney yüzüğünden de anlaşılacağı üzere öldü sanılır. Ve tüm bu görev bu kez yakın arkadaşı Christmas (Jason Statham) üzerinde kalır. Ancak onun da Libya operasyonundaki hatası nedeni ile ekipten çıkartılması ile yeni üye olarak kız arkadaşı Gina’nın (Megan Fox) ekibe dâhil olması ile yeni bir tehlikeli yolculuk başlar. Karadaki tehlike şimdi denize de sıçramıştır. Onlar, görevlerinin hakkını verecekler mi? Bunu öngörmek zor değil ancak şimdiden belirtelim iki sürprizli kısım son dakikalara bırakılmış.

Bitsin Artık Bu Seri

80’lerin aksiyon filmlerinin genel havasını taşıyan “Cehennem Melekleri”, sırtını başarılı oyunculara yaslıyor aslında. Oldukça yorgun görünen Sylvestor Stallone’dan kalan aksiyon görevini son yılların parlak oyuncusu Jason Statham üstleniyor. Bunun yanı sıra Andy Garcia da rolünün hakkını vermiş. Gina rolündeki Megan Fox ise yüzünün belirgin estetikli hali ile açıkçası aksiyon kısımlarında oldukça sırıtıyor. Ona podyumlar daha çok yakışıyor.

Bu haftanın kısır haftasında vizyona giren “Cehennem Meleği 4” özellikle üçüncü filmin biraz boşlukta kalan kısımlarını doldurmayı bekleyen aksiyon meraklıları için çok yenilik barındırmasa da kuşkusuz izlenmeye değer görülecek. Ama benim için bu devam filmleri “artık yeter “dedirtecek oranda kabak tadı vermeye başladı. Sevdiğim oyuncular bile bu durumu kurtarmaya yetmiyor.

Yönetmen : Scott Waugh

Senaryo : Spenser Cohen, Max Adams

Görüntü Yönetmeni : Tim Maurice-Jones

Müzik : Guillaume Roussel

Oyuncular : Sylvester Stallone, Jason Statham, Dolph Lundgren, 50 Cent, Megan Fox, Andy Garcia, İko Uwais, Tony Jaa, Randy Couture, Lucy Newman-Williams, Nicole Andrews

ABD / Aksiyon-Gerilim / 104 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz