Cennete Bilet / Ticket To Paradise

Böyle kıyı kasabasına herkes yerleşir!

Malum, orta sınıf beyaz yakalıların ve entelektüellerin biricik hayali olarak hayli zamandır gündemde ‘Küçük bir kıyı kasabasına yerleşme’ planları. Bu kıyı kasabası rüyasının Karadeniz sahilinde geçtiğine henüz vakıf olamadık. Genelde Asos, Ayvalık, Urla ya da Bodrum’dan biri olur. Asos dışındakilere artık kasaba da denemez.

İşte bu haftanın ‘Kendini iyi hisset’ filmi “Cennete Bilet”, hayallerinizi ertelemeyin mottosu altında deniz kıyısına yerleşmenin modern kentli insanın ruhuna iyi geleceğini de salık veriyor bir yandan. Tabii filmin yeryüzünün gerçek cennetlerinden birisini, Bali’yi seçmesi da ayrı bir hava katıyor. Anlıyoruz ki, sahilde yaşama fikri sadece bize özgü değilmiş!

Aşk, Şimdi”, “Marigold Oteli’nde Hayatımın Tatili 1 ve 2”, “Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz” gibi hemen hemen hepsi kendini iyi hisset filmleri sayılabilecek yapımları kaleme alan Ol Parker, özellikle Marigold Otel… filmlerindeki ruhu tekrar çağırıyor burada da. “Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz”, “Aşk, Şimdi” ve “Imagine Me & You”dan sonra dördüncü kez yönetmen koltuğuna oturan Parker’ın bu filmdeki en büyük kozu başrol ikilisi kuşkusuz.

Gülüşleri cihana bedel Julia Roberts ve George Clooney ikilisinin merkezde olduğu bir romantik komedi bütün klişelerine rağmen oldukça cazip bir davet. Hikaye şöyle, David (Clooney) ve Georgia (Roberts) yıllar önce aşık olup evlenmiş, bir kız çocukları olduktan sonra da boşanmıştır. Kızları Lily hukuk fakültesinden mezun olup önemli bir firmada işe başlamadan önce yakın arkadaşı Wren ile Bali’ye tatile gider. Burada Gede adlı bir gence aşık olan Lily evlenmeye karar verir. Bu karar, yıllardır doğru dürüst görüşmeyen, birbirlerine tahammül dahi edemeyen Georgia ile David’i bir araya getirir. Nefretlerini bir yana bırakıp kızlarını bu evlilikten vazgeçirmek için Bali’ye giderler. Ama itiraz etmeyecek, destekliyor gibi görünüp Lily’nin ilişkisinin altını oyacaklardır. Beklenildiği üzere bir dizi eğlenceli hadise yaşanır. Aradan geçen uzun yılların ardından Georgia ve David birbirini yeniden tanır ve mutlu son.

Cennete Bilet” sonu daha en baştan bilinen ama seyircinin kendisini iyi hissetmek ve eğlenmek için huzurla izleyeceği yapımlardan. Ol Parker, yalnızca Georgia ve David’in arasındaki dinamiği değil, Lily ve Gede arasındaki ilişkiyi de güzel işleyerek iki kuşak için de cazip hale getiriyor filmi. Son yıllarda sayıları hızla artan ‘orta yaş romantizmi’ filmlerine eklenen yeni bir halka olmakla birlikte, gençler için de cazip bir hale dönüşüyor film böylece.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Roberts ve Glooney’nin varlığı da filmi cazip hale getiren diğer unsur. Hem ikilinin kimyasının birbirini tamamlaması hem de karakterlerine kattıkları özellikler nedeniyle oldukça zevkli bir seyir deneyimi sunuyor ikili.

Filmin yönetmeninin daha önceki işlerinde de gördüğümüz “otantizmi” ise görsel olarak katkı sunsa da bölge insanına ve kültürüne yaklaşımı hayli turistik en basit tabirle. Gede’nin doğup büyüdüğü yerdeki kıyafetler, gelenekler “7 gece 8 gün Bali tatili” paketi satmaya çalışan videoların yaklaşımından pek de farklı değil açıkçası.

Toparlarsak, “Cennete Bilet” bile isteğe düşmek isteyeceğimiz sinema tuzaklarıyla dolu. Böyle olduğu için “Cennete Bilet” de güvenli ve eğlenceli bir seyir vadediyor. Her yaştan romantik komedi sevenler için haftanın tek seçeneği…

Yönetmen : Ol Parker

Senaryo : Ol Parker, Daniel Pipski

Görüntü Yönetmeni : Ole Bratt Birkeland

Kurgu : Peter Lambert

Oyuncular : George Clooney, Julia Roberts, Kaitlyn Dever, Billie Lourd, Lucas Bravo, Romy Poulier, Sean Lynch

ABD / Romantik-Dram / 104 Dk.

*Evrensel Gazetesinden Alıntı Yapılmıştır.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz