Oğluna dağ olamayan baba…

Baba figürünün en önemli sembolü dağdır. Baba kaybedildiğinde arkamızdan bir dağın devrildiğini hissederiz ve sırtımıza vuran hayat rüzgarının bizi nerelere savuracağını artık kestiremeyiz. 

“Dağları deviren Baba” filmi ise yaşadığı süre içinde oğluna dağ olamamış bir babanın dramını anlatıyor. Dağda kaybolan oğluna ulaşma mücadelesinde inanılmaz güç harcayan baba aslında vicdanıyla hesaplaşırken ruhen o dağın altında kalır ve kış kıyamette engel tanımaksızın hırsla aramayı sürdürür…

Orjinal adı Tata muta muntii” olan film, The Father Who Moves Mountain” çevirisiyle uluslararası piyasaya çıktı.  Türkçe adıyla “Dağları Değiren Baba” 17 Eylül’de Netflix’te gösterime girdi. Film Romanya ve İsveç ortak yapımıdır. Yönetmeni Romen Daniel Sandu’nun ikinci uzun metrajlı filmidir. İlki ise 2017 yılında çektiği “ Seraphim’in Bir Adım Arkası”dır. Tata muta munti filminin  başrol kadrosunda  Adrian Titieni, Elena Purea ve Judith State var. 

Mircea Jianu (Adrian Titieni) ikinci evliliğinden doğacak olan bebeklerinin heyecanı içerisindedir. Görünüşte mutlu ve sevgi dolu bir evliliği vardır. Eşi Alina (Judith State)  ile bebek için  alışveriş yaparken gelen bir telefonla evlerine dönerler. Onları evde bekleyen polisin önemli bir haberi vardır: Romanya’nın merkezinde olan Bucegi dağında, ilk eşinden olan genç oğlu Cosmin Jianu ve kız arkadaşı  kaybolmuştur. Bu acı haber karşısında hemen yola çıkan ve dağın eteğindeki turistik otele yerleşen Mirceau bütün gücüyle oğlunu aramaya başlar; kurtarma ekipleriyle yetinmeyen baba eski subayı olduğu Romanya gizli istihbaratından yardım  ister. Yasal olmasa da bütün ekipmanlarıyla yardıma gelen istihbarat elemanları sonunda Cosmin’in ve kız arkadaşının yerini sinyallerden tespit eder, mücadelenin en zorlu aşaması da bundan sonra başlar…

Bu mücadele sırasında Mircea’nın hesaplaşması kendi içinde devam eder, ilk karısı Paula’yı (Elena Purea) ve küçük oğlu Cosmin’i yüzüstü bırakarak onları terk etmiştir. Ailesini  bırakma sebebi seyirciye verilmiyor ama Mircea’nın karakter haritası seyircinin önüne seriliyor. İnatçı ve vazgeçmeyen bir kişiliğe sahiptir. Empati kurmasını becermesinin yanı sıra şefkatli görünen yapısının altında acımasız bir yanının da olduğunu hissediyorsunuz. Her iki kadını iyi anlıyor ama kendi bildiğinden de bir adım geri atmıyor. İlk karısının dini inançlarını boş inanışlar olarak görüyor, ikinci karısının bencil olduğunu düşünüyor. Sonuçta ikisini de anlıyor fakat hayata kendi anlayışını şırınga ediyor. 

Bu kadar güçlü bir profile ve Cosmin  için göze aldığı ölüm tehlikesine  karşın  dağ ile savaşmayı bırakmayan bir adamın nasıl olup da oğlu ile ilişkisinin zayıf olduğuna şaşırıyorsunuz. Ara-sıra telefon görüşmelerinin söyleminin   dışında bir ilişkiye rastlamıyorsunuz; zaten onunla kazadan 15  gün önce telefonda görüşmüştür. Bir de yine bir telefon  görüşmesinde ilk kız arkadaşından ayrıldığı için sesinin üzgün geldiğini ifade ediyor. bunun dışında Cosmin adeta yok hükmündedir. Sanki hiç olmamıştır. mircea’nın vicdan hesaplaşması içerisindeyken geriye dönük oğlu ile birlikte geçirdiği anıları görmek istiyorsunuz ama film boyunca  sadece oğula ait bir fotoğrafı görüyorsunuz, o da kız arkadaşıyla birlikte çekildiği bir fotoğraf…

Çekimlerin zorlu geçtiğini anladığınız Bucegi  dağının kış manzaralı görüntüleri  müthiş bir görsel ziyafet sunuyor. 2500 metre yükseklikteki dağın sarp ve hırçın yapısı yukarıdan çekilen kar manzarası ile ürkütücü olduğu kadar şahane sahneler ortaya koyuyor.

Doğu Avrupa filmleri ülkemizde çok fazla bilinmese de  sempati duyduğum bir sinemadır. Romanya sinemasını ise çok tanımıyoruz. Sitemiz yazarlarından Erdoğan Mitrani Romanya sineması üzerine iki bölümlük oldukça detaylı bir yazı kaleme aldı. Buradan meraklılarına da duyurmak isterim. 

“Dağları Deviren Baba” izlenir. Bu vesileyle dağ sporları yapanlara da bir selam gönderelim. Bu film ile onlarla empati kurmayı öğreniyorsunuz ve dağda kaybolanları sadece bir haber olarak algılamamayı, arama çalışmalarının ne kadar güç olduğunu, ailelerinin çaresiz ve acı durumlarını daha iyi anlıyorsunuz. 

İyi seyirler…

Yönetmen : Daniel Sandu

Senaryo : Christian Routh, Daniel Sandu

Görüntü Yönetmeni : Tudor Vladimir Panduru

Kurgu : Mircea Olteanu, Costi Zaharia

Müzik : Petre Bog

Oyuncular : Adrian Titieni, Valeriu Andriuta, Elena Purea, Judith Stade, Constantin Florescu, Irina Stefan, Tiberiu Harsan, Alma Bolangiu

Romanya / Dram-Gerilim / 108 Dk.

Film notum:
İLEDağları Deviren Baba
KAYNAKDağları Deviren Baba
Önceki yazıPatron Bebek 2 : Aile Şirketi
Sonraki yazıİspinoz / Finch

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here