Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Damat Takımı

Damat Takımı

1955
0

Damat Takımı filmini 1987 Ankara doğumlu ”Mezuniyet(2009), Mihrez : Cin Padişahı(2015), Alemet-i Kıyamet(2016), Biz Size Döneriz(2017)” filmleri ile tanınan Doğa Can Anafarta oturmuş. Bu filmin senaryosunu da yazan genç yönetmenin daha önceki filmlerini işlerin yoğunluğu nedeniyle daha önce hiç izleyemedim. Hatta bugün yapılan basın gösterimine de ucu ucuna yetişebildim. İyi kide yetişmişim. Film bütün yorgunluğumu aldı. Doğa, çok keyifli bir iş çıkarmış. Oyuncular da kendilerine uygun görülen karakterleri severek ve keyif alarak canlandırmışlar.Bütün emeği geçenleri kutluyorum.

Hangimiz lise, üniversite yıllarımızı ve gençlik aşklarımızı özlemiyoruz ki! Hep, ah o günlere bir dönebilsek diye iç geçirmiyor muyuz? O günlerde arkadaşlarınızla yaptığınız muziplikleri, oyunları yeniden yaşamak istemez misiniz? Yada yapmayı isteyip de yapamadıklarınızı? Peki, gençlik aşklarınız onlar neredeler? Şimdi hepiniz büyüdünüz. Bir şekilde yaşamınızı çalışarak kazanıyorsunuz ve hepinizin kendine göre büyük olan değişik sorunlarınız var. Ancak, sıkıntılarınızı arkadaşlarınıza bir şekilde söyleyemiyorsunuz. Birde o yıllarda herkesin sevmediği ezik bir tip vardır ve o tip iş hayatınızda birden iyi bir konuma gelmiş bir şekilde karşınıza çıkıverir. O tip ezikliğini yok etmek için elde ettiği para gücünü kullanır.

Damat Takımı, yukarıda belirttiğim detayları komik bir şekilde hatırlamamıza olanak sağlayan sabun köpüğü kıvamında bir yapım. Liseden beri ayrılmayan Yiğit, Ömer, Serdar, Onat ve Can isminde 5 arkadaştan Yiğit evlenmeye karar verir. Arkadaş grubu, Yiğit’in bekarlığa vedasını beş gün boyunca lise günlerini yeniden yaşayarak kutlamak isterler. Yapılacaklarının listesini hazırlarlar ve birer birer bu listede yazılanları hayata geçirmeye başlarlar…

Senaryo olarak yapacağım olumsuz eleştiri ise genç yönetmenin ileride çekeceği filmlere ışık tutması içindir. Bazen bir senaryo yazarsınız ve kameradan önce kafanızda çekip kurgularsınız. Bu doğru olanıdır. Daha sonra senaryoya şu da olsun bunu da ekleyelim dediğinizde sulanır ve orijinalliği bozulur. Damat Takımı’nda da bu durum yaşanmış. Bana göre olmasa da olur dediğim gereksiz replikler ve sahneler filme eklenmemiş olsaydı daha akıcı, vurucu ve komik olabilirdi. Bu sahneleri spoiler vererek seyircilere açık etmek istemiyorum. Daha sonra yönetmenimizle yapacağım sohbet de kendisine iletirim bu sahneleri.

Filmin kamerasını, kurgusunu ve oyunculuklarını beğendim. Oyunculuk olarak öne çıkan ise filmin kötü karakteri Besim’e can veren Sadi Celil Cengiz’di. Sadi, resmen diğerlerinden rol çalmış:)

Sözün özü: Damat Takımı, lise günlerinizi hatırlamanızı sağlayan ve bol bol kahkaha attıran enerjik bir film. Eğlenceli bir 109 dakika geçirmek için bu filmi kaçırmayın. İyi seyirler.

 

OrtaKoltuk Puanı:

 

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz