Dehşetin Yüzü

BU RAHİBE HİÇ KORKUTUCU DEĞİL..

Filmin yönetmen koltuğuna 1975 ABD doğumlu ”Kutsal (2015)” ile uzun metraj korku filmi yönetmenliğine adım atan Corin Hardy oturmuş. B standardına koyabileceğim ilk filmi fena sayılmaz. Yönetmenin 2019 yılında da yine bir korku filmi olan ”The Crow” ile sinema salonlarında boy göstereceğini hatırlatayım. İlk filminden cesaret alan Hardy, tek kulvarda koşmayı yeğliyor. Bence akıllı bir davranış ama iyi bir hikaye bulabilirse tabi ki..  Böyle bayat hikayeler çekmeye devam ederse bir süre sonra yok olup gider bu sektörden. Hafta sonu vizyona girecek olan ”Dehşetin Yüzü”, teknik olarak iyi ama konu çok demode. Sonunu kolayca tahmin edebildiğimiz bu tür hikayeleri defalarca izledik daha önce.

Romanya’da bir manastırda yanlışlıkla kötü bir ruhun dünyaya çıkışı sağlanır. Baş rahibe ölmeden önce onu bir odaya zincirler ve anahtarını genç rahibeye verir. Bir süre sonra genç rahibe, manastırın camından atlayarak intihar eder. Vatikan, bu gizemli ölümü çözmesi için bilgisine güvendiği rahip Burke (Demian Bichir) ve henüz yemin etmemiş rahibe İrene (Taissa Farmiga)’i görevlendirir..

Yüksek volümlü ses tasarımı, oldukça yapay görünen arka plan, özensiz makyajlar ve aniden ortaya çıkıp hoplayıp zıplayarak, atlayarak korkutmaya çalışan bu sıradan korku filminde abartılı bir şekilde bilinçli olarak Hristiyan propagandası da yapılıyor. Hristiyanların simgesi olan haç işaretinin hemen her karede görünmesi, kargaların, sürekli kötülüğün ve ölümün yanında olan bir kuş türü olarak resmedilmesi korku türüne yeni birşey katmıyor ne yazık ki.. Kutsal suyun ve Hz. İsa’nın kanının kötü ruhu yok etmek için kullanılması da hikayeyi yukarılara taşıyamıyor. Sizin anlayacağınız film tam bir çorba..

Bana göre türü yeniden icat etmeye gerek yok. Yönetmen için Un, yağ ve şeker var ama ortada helva yok. Bu işler; havayı yeri mavi sislerle, örümcek ağları ile kaplamakla, gerekli gereksiz beliren gölgelerle, yerli yersiz serpiştirilen çarpuk çurpuk haçlarla olmuyor maalesef.. Kamerası ve tekniği iyi olmasına rağmen filmin oyunculuklarını, kurgusunu ve müziğini beğenmedim.

Sözün özü : Korku sevenlerin, orijinal ismi ”Rahibe” olan ”Dehşetin Yüzü” filmini izlerken  korkacağını sanmıyorum. Çünkü, bu rahibe (bana göre) sanıldığı kadar korkutucu değil. Bu türün iyileri olan ”The Exorcist (Şeytan-1973), The Omen (Kehanet-1976), The Evil Dead (Şeytanın Ölüsü-1981), Angel Heart (Şeytan Çıkmazı-1987), The Ring (Halka-2002)” filmlerini izlediyseniz eğer ”Rahibe” sizi mutlu etmeyecektir. Yinede, ”ben filmi merak ediyorum arkadaş, izleyeceğim” diyorsanız, size iyi seyirler.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here