Deliler : Fatih’in Fermanı

HUU DELULAR HUUU..

Filmin yönetmen koltuğuna 1980 doğumlu Osman Kaya oturmuş. Deliler, yönetmenin ilk uzun metraj sinema filmi.

Filmin yorumuna geçmeden önce tarihte ilk kez 1444 Varna savaşında ortaya çıkan Deliler hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

Osmanlı da Deliler, ”gözü pek ” anlamında kullanılmış bir lakaptır. Bu lakap onlara kendilerini tehlikeye atmak konusunda gösterdikleri azim ve inattan, nefislerini tehlikeye gerçekten deli imişçesine bir pervasızlıkla atışlarından dolayı verilmiştir. Deliler, üzerlerine vahşi hayvanların derilerinden yaptıkları başlık ve elbiseleri giyer, korkunç görünümleri ile düşmanlarının kalbine korku salarlarmış. Kendi başına hareket eden Deliler, Osmanlı fetihlerinin sürdüğü ve topraklarının genişlemeye başladığı dönemlerde ortaya çıkmış ve 16. yüzyılda tam bir düzene erişmiştir. Önceleri uç beyliklerinde orduların önünde görevlendirilen Deliler, daha sonraları vezirlerin yakın korumaları olarak görev almış ve tam bir düzene girmişlerdir.

Gerçek olaylardan alıntı yapılan filmde, Fatih Sultan Mehmet döneminde Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Vlad Tepeş ile Voyvoda’yı öldürmekle görevlendirilen Deliler‘in ölüm kalım mücadelesi hikaye ediliyor. Fatih Sultan Mehmet, çocukken beraber büyüdüğü Vlad’ı Efkan beyi yapar. Fatih’i çocukluğundan beri çekemeyen kin dolu Vlad, Osmanlı Devletine isyan bayrağını çeker ve Türkleri kazığa oturtarak öldürür. Padişah, ikaz için gönderdiği elçiside başı çivilenerek öldürülünce, Delilerin başı Baba Sultan’ı Vlad’ı yakalayıp öldürmeleri için görevlendirir.

Deliler, ”Türkiye’nin en büyük bütçeli yapımı, Dünya çapında film çektik, Dünyayı ayağa kaldıracağız” sloganı ile gözümüze sokulunca ister istemez ben de merak ettim ve büyük beklentiler içerisine girerek sinemaya gittim. Hikaye akmaya başladığından itibaren Deliler filminin karanlık kamerası beni sıkıp boğdu. Günlük güneşlik açık havada çekilen sahnelerde bile oyuncuların yüzlerini, kullanılan objeleri seçebilmek mucize! Neden böyle bir tercih yapılmış anlayamadım doğrusu. Delilerin kıyafetleri Vikinglere benzetilmiş olsada buna eleştiri getirmeyeceğim çünkü, tarihte delilerin kıyafetleri daha bir delice. Takıldığım yer delilerin gözlerinde ki sürmeler. Sadece deliler olsa iyi, filmde bir iki kişi hariç hemen herkes sürmeli. Neden? Allah’tan Fatih Sultan Mehmet‘e sürme çekmemişler. O’na da sürme çekseler Türkiye’de yer yerinden oynardı herhalde..

Filmde, gözü kara yiğitlerden oluşan delilerin ağzından dökülen bilgece sözler, tumturaklı cümleler beni şaşırtmadı dersem, yalan olur. İnsanın içinden, bu kadar kültürlü kişilerin dağlarda ne işi var diyesi geliyor ister istemez. Film, aksiyon, macera yerine resmen laf salatasına kurban edilmiş. Deliler topluluğunun Alevi yiğitlerden oluştuğu vurgusu fonda verilen müzikten ve konuşmalardan çok net anlaşılırken sancaklarının Hz. Ali’nin kılıcı Zülfikar’dan oluşması da kayda değer. Üyelerden birisinin Azeri olması ve azeri Türkçesi ile konuşması ise dahada ilginç. Diğer bir yandan büyücülüğü bu tarihi filmede sokmuşlar. Baba sultanın taa uzaklardan delileri görmesi ve onlarla konuşması güldürdü beni doğrusu.

Böyle aşırı milliyetçi bir ruhla çekilen her filmimizde haçlıları, neden hep sürekli şarap içip eğlenen, aptal insanlar olarak resmetme ihtiyacı duyuyoruz anlayabilmiş değilim. Neden onları, dinleri ve inaçları ile dalga geçip aşağılıyoruz. Senaryo güçlü olmayınca bu yapılanların bizi gülünç duruma düşürdüğünün ne zaman farkına varacağız. Sonra, Delilerden Gökkurt’un ”-Sizin Tanrınızın oğlu varsa, bizim Allah’ımızın orduları var” repliği ile Dünya sinemasında yer almayı planlıyoruz. Dahasında, Hristiyanların dinlerini ve inançlarını aşağılayıcı cümlelerle doldurulan film, Almanya’da neden gece 23.00’den sonra + 18 olarak gösterime sokuluyor diye veryansın ediyoruz.

Böyle yapmayınız arkadaşlar. Dünya sinemasında bu tür zayıf senaryolu, kamera kullanmasını, oyuncu yönetmesini bilmeyen yönetmenlerle bir yerelere gelemeyiz. Türkiye’nin en yüksek bütçeli filmi diye lanse edilerek, Dünya’yı yerinden oynatacağımız söylenen yapım buysa vay halimize..

Filmin ne senaryosunu, ne kurgusunu ne de oyunculuklarını beğenmedim. Oyunculuklar çok zayıf. Hele o Vlad Tebeş’i canlandıran, gözleri sürmeli yılların oyuncusu Erkan Petekkaya‘ya ne demeli. Bir oyuncu, o kadar oyunculuk deneyimine rağmen, nasıl  bu kadar kötü bir oyun sergiler?

Sözün Özü : Benim gibi bu filmi bekleyip merak edip bekleyenler sakın ha sakın büyük beklenti içine girerek izlemesinler. Yoksa, sinema salonundan büyük bir hayal kırıklığı içinde çıkarlar. Bu filmi beklemiyorsanız ve merak da etmiyorsanız, Delilerden uzak durup diğer seçenekleri tercih etmenizde fayda var.

NOT : Filme basın gösterimi yapılmadığı için önceden izleme şansım olmadı. (Laf aramızda, bende yapımcı olsam vizyon öncesi böyle bir filmi eleştirmenlerden kaçırırdım) Çarşamba akşamı Anadolu yakasında yapılan Gala’sına da  uzaklığı nedeniyle gidemediğim için filmi bugün Mall of İstanbul Cinetech’de izledim. 16 salondan oluşan, 3.000 koltuk kapasiteli Cinetech İstanbul’un en fazla salonu olan sineması. Toplamda 30’u aşkın çalışanı ile sinema severlere verdiği hizmet taktire şayan. Sinemanın temizliğini, çalışanlarının güleryüzlülüğünü, ilgi ve alakasını sevdim. Bunda kuşkusuz ki uzun yıllardır sinema sektöründe çalışan Mall of İstanbul Cinetech müdürü Mehmet Kıranta’nın katkısı çok fazla. Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. 

OSMANLI DÖNEMİNDE DELİLER
OSMANLI DÖNEMİNDE DELİLER
OSMANLI DÖNEMİNDE DELİLER
OSMANLI DÖNEMİNDE DELİLER

OrtaKoltuk Puanı:

77 YORUMLAR

 1. sinema ile ilgili bilgi düzeyiniz konusunda size bir şey söyleyecek durumda değili. çünkü sizi ne tanıyor ne de takip ediyorum. Filmin yorumlarını araştırırken bu siteyi buldum. Ancak yorumlarınıza kesinlikle katılmadığımı, Türk sineması bakış açısı ile, yorumlaması ile, ifade etme şekli ile diğer sinemalardan farklı olmasını, aynı tarzı aynı şekilde sunarsa onlardan ne farkı kalacağını anlamanız, öznelliğin birçok şeyi farklı kılacağını bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. Gayet başarılı ve izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

 2. Film hiç akıcı değil. Cast hiç yoktu aynı yerde dönüp durdular. Aynı dövüş sahnesini hayalen gösterip, 5 kişi ile koskoca orduyu yok etmekde cüneyt arkını solladılar. Papazın gizli deli olması da saçma, deney yapan simyacıyı da öldürmediler. Adamlar deli değil adeta şair. Voyvoda, vampirlerin babası ve ilk doğuşu, çok yalın işlemişler. Filmi hiç tavsiye etmiyorum.

    • 300 spartalıyı izlersiniz ağzı açık 300 kişi bi orduyu keser, jackie chen izlersiniz tek başına 20 kişiyi döverken ağzı açık, ramboyu izlersiniz tek başına ordu çökertir vay be dersiniz; ne çok biliyorsunuz. Biraz olumlu yaklaşın nedir bu eziklik psikolojisi. Adamlar gayet de yapmışlar. İmkanlar dahilinde oldukça başarılı. Biraz araştırın Fatih zamanındaki casusluk başarılarını da öyle deyin papazın deli çıkması hakkında yorumda.

   • Bir komedi filmi örneğin Çakallarla Dans, izlerken ettiği küfürler hoşunuza gidiyor. Bu salaklığı halen izliyorsanız ne deseniz haklısınız.

  • Filmi seyrederken!!!!! “Biz devlete neden Devlet ana deriz biliyor musun?Çünkü analar evlatlarını yalnız bırakmaz.” repliğinden sonra o 5 kişinin arkasından gelen koca orduyu farkedememişsin.

 3. Film kötü degildi iyiydi tabiki daha iyi olabilirdi diyebilecegimiz kısımları var, belki beklentimizi yüksek tutturdukları içindir, böyle filmler gerekli bize yaşanmış gerçek ve tarihimizde yeri olan bi olay, bu bile yeter, neslimizin atalarını tanıması açısından önemli, içinde bircok mesaj içeriyor, “iyi ki varsın eren” repligindeki gibi fakat en büyük mesajı 2014 hollwood yapımı dracula untold filmine “olay gerçektir dogrusuda budur” dercesine atılan bir tokat oldugu kanatindeyim.

 4. Bence film iyiydi. Evet biraz daha iyi olabilirdi ama bu onun kötü olduğu anlamına gelmez. Konu zaten voyvoda değil Osmanlı’nın cengaver ve gözü pek birliklerini anlatmak ve bence hedefine ulaşmış bir film. İnşallah başka kişiler üzerinden Deliler’in serisi gelir.

 5. Vallaha çekimlerin karanlık olması filmin kendisindenmi yoksa mall of’un sinema ekranımı böyle bilemedim. Sanki parlaklığı azaltılmış. Sanki telefondan film izliyorsunuz. Youtube’dan fragmanlara baktığın zaman hiç böyle bir karanlık sorunu yok. Sırf bu yüzden filmden hiç keyif almadım. Daha öncede orada batman ve süpermeni izlemiştim yine aynıydı.

 6. Filmi bugün izledim. Deliler gibi bir konu buluyorsun ama bir konuyu ancak bu kadar rezil edebilirsin. Film 10 yaşa hitap eder gibi diyaloglar bağrışmalar teatral sahnelerin saçmalığında geçen Delilerle hiçbir alakası olmayan, sıfır oyunculuk , sıfır hikaye ve duygu. Filme para vermesem yarısında bırakıp gidecektim zor tuttum kendimi. Tüm samimiyetimle söylüyorum izlemeyin arkadaşlar. Vaktiniz de paranız da boşa gitmesin

  • sen o değersiz lakırdılarını kendine sakla. biz sinema sektöründe yeniyiz daha. yeşilçam bizim değil yahudilerin ekmek teknesiydi. biz sinemaya 2000 lerden sonra atıldık. ve eksiklik ler olacak tabi

   • Lord’a katılıyorum. Özellikle yunanca şarkı söyleyen kırmızı elbiseli kadın sanki tiyatro oynuyor havasındaydı. Ok atışlarından sonra samanlıkların patlamasına da anlam veremedim. Suskunun düşmanı öldürdüğü sırada kılıcı boynuna sokuyor olması gerekirken boynunun yanına koymuş halde görüyor olmamız mı dersin bütünüyle zaman kaynı bir film. Bu alanda önerin onu izleyelim o zaman diyen arkadaşlar Viking’s dizisini izlesin savaş sahnesi nasıl işlenir görsünler.

 7. Ben Londrada dogup buyen insan olarak size soyleyebilirim bunlar her zaman bizim dinimizi ve Turklugumuzu asagliyorlar okularda , filimlerde, haberlerde. Biz biraz yaptiysak ne olmus.

 8. Filmi bugün izleme şansı bulmuş biri olarak diyebilirim ki kendi tarihimize açız arkadaş! Almanya’da getirilen sınırlamalar bile filmin potansiyeli hakkında bize ipucu veriyor aslında ve ne hikmettir ki yabancı filmlerde her terörist müslüman ve Türk kimliği üzerinden hayata geçirilirken bizde ki eleştirmenler filmdeki bazı sahnelerden duydukları rahatsızlığı dile getiriyor. Sözün özü güzel bir serinin başlangıcı olacak -Bize bizi anlatan- böylesi filmlere gidin ve destek olun.

 9. Film belki beklentilerin altinda, yabanci filmlerdeki gibi sahneler bulamadık ama verdiği mesajlar anlamlı. Daha güzeli daha iyisi niye olmasın. Destek olmak icin mutlaka izlenmeli. Ben zevk aldım tavsiye ediyorum.

 10. Uzun süreden beri izlemek için sabırsızlanıyordum.neyseki izleme fırsatı buldum.her karesinde tekrar tekrar gurur duydum tatihimizle.küfür dolu komedi filmlerindense bu tür yapıtlara daha çok destek olunması taraftarıyım. Kötü yorumlara bakıpta yanılmayın.verilen ücreti sonuna kadar hak eden bir film.bence mutlaka gidip izlemelisiniz.emeği gecen bütün oyuncular hakkını vermiş .pişman olmazsınız.

 11. Süper bir film.her sahnesinde gurur duydum tarihimizle.mutlaka izlenilmesi gereken bir yapıt.kötü yorumlara bakıpda yanılmayın.bu tür filmlere ihyiyacımız var.izleyin pişman olamayacaksınız.

 12. Filmi bugun ikinci kez izledim gayet basarili bir film olumsuz yorum yapanlar izlemeden yorum yapmis fakat izleyipte hala 5 kisi bir orduyu yendi diyorsa gozlerde veya beyinde bir sorun vardir.Bu kisilerinde yorumlarina deger vermeyin zaten.Film Türk sinemasi adina cok iyi bir baslangic izleyin kazandirinki bu tarz fantastik ve mistik havasi olan kaliteli cekimler coglsin.Yoksa recep ivedik izlemeye devam.

 13. bence gayet iyi,konuşma bilge sözler duygusallık cok fazla,ama mükemmel bir
  filim,daha da iyi ola bilir bunu yabilirlaer
  daha cok ekşın olabilir .ve cok cok iyi sahne leri varr

 14. Film kesinlikle hollywood tarzi bi film olmuş olay örgüsü cok fazla olmasada savas sahneleribgercekten cok etkileyici ve turk sinemasi acisindan bir umut olmustur. Bu tarz filmlerin devaminin gelmesi dilegimle begenilerimi sunuyorum. Kesinlikle cok begendim sonuna kadar zevkle sikilmadan izledim siddetlede tavsiye ediyorum.

 15. Yazını okuduğum da acaba farklı filmi mi izledim diye kendimi sorguladim, bence laf olsun diye yazmışsın çamur at izi kalsin. Demişsin ki : “her filmimizde haçlıları, neden hep sürekli şarap içip eğlenen, aptal insanlar olarak resmetme ihtiyacı duyuyoruz anlayabilmiş değilim. Neden onları, dinleri ve inaçları ile dalga geçip aşağılıyoruz. ” fakat öyle bişey de yok aptallar tespitin yerinde ama şu replik(
  Lekum dînukum veliye dîn yani sizin dininiz size,benim dinim bana..!) burada nerede dalga geçilmiş ve demirci babanın kızı ismini hatırlamiyorum suan hristiyan olmasina ragmen guvenli bolgeye birakiyorlar bacım diye hitap edip yakinlik gosteriyorlar epey bi saçmalamışsın laf olsun torba dolsun senin ki neyse iyi eleştiriler sana, saygılar…

  • Buradaki diğer olumlu yorumlarla beraber sizin yorumunuza da katılıyorum.
   Ben bu filme önce dinim sonra milletimle gurur duydum. Her dizi ve filmde İslamiyeti ve Türkleri kötüleyenleri bu filmle karıştırmış arkadaş ve buna yorum diyor. Sanatsal ve estetik açıdan bile bir fikir sunamamış, böylelerini dinlemeyin ve filmi mutlaka izleyin. Vakit kaybı diyenler siz Hollywood ile daha dolu dolu geçirin.

 16. senin kim oldugunu bilmiyorum ama bu tarihi icerikli harika filimden cikardigin yorumun…. neyse.. sen git o hayran oldugunuz batının kral artur filmini izle ve buna birdaha yorum yap..alismissiniz tarihimizle dalga gecen filimlere..

 17. BU YORUMU YAPAN KİŞİ FİLMİ İZLEMEMİŞ.AMA BOL BOL YORUMLAMIŞ .BENCE İMKANLAR ÖLÇÜSÜNDE GAYET GÜZEL BİR FİLM OLMUŞ.BEN ÇOK BEĞEN

 18. Bence kostümler sahaneydi bazı sahneler muazzam olmuş tabiki daha iyi olabilir ama izlenmeye değer bi filim olmuş emeklerine sağlık sadece bir veya iki savaş sahnesi daha olabilirmiş. Savaş ve kahramanlık filimi sevenler mutlaka izlesin

 19. Siz kimsiniz bilmiyorum ama siteyi tesadüfen gördüm. Deliler’i biraz araştırırsanız dağlarda bilge insan yaşar mı yaşamaz mı anlarsınız. Saçma sapan amerikan filmlerine hayranlık duyan sizler gelmiş buraya saçma sapan yorumlar yapıyor. Drakula filminde bizi nasıl göstermişler bi bakın. Ayrıca o dönemde avrupa şarap ve eğlencenin dibine vuran dönem. Barbar olan ayrıca onlar. Siz burnu olmayan mavi derili bir filmin hayranısınız ayrıca biriside 5-6 kişi ile orduya saldırdı demiş. Arkadaşım , bu yüzden bu ocağın adı deliler, iki elinin arasına kafa tası alıp kırabilen tokat ile at öldürebilen bir birlik var ortada. Ayrıca Azeri Türkçesi lenin pi.nin uydurduğu bir şeydir. Türkçe’nin değişik bir şivesidir buda gayet normaldir. Türk toprakları uçsuz bucaksızdır.
  Benim arada kaldığım bir iki konu var :
  1) Deliler Ocağı Hz. Ömer’cidir. Ama sancakta Hz. Ali’nin kılıcı var onu anlamadım.
  2) İslam ve Şaman’ın bu kadar iç içe olmasını pek anlayamadım.

  • Katiliyorum da mesaji biraz saptirmislar mezheplerin birlik beraberligini ortaya koymak istemisler yanliz hz alinin kilicindan haric adaletsizmiydi benim fiktim biraz alt üst bilincli karisdirmislar ,baba sultan denilince babalik ismi haci bektas ocagindan gelir hz ali muhammed hak yoludur gittikleri dava delilik saflikdir yani ak pak kalpli insanlardir ve ermis sifatidir herkes alamaz bu tür hizmet ve ismi hz ömerle ve samanizimle bir alakasi olmamasi gerekir neden diyecek olursaniz filmin tarihi 1500 senesine dayanir samanizimin olduguna inanmiyorum 1200 lerden öncesi olsaydi eyvallah islami orta asyaya ve balkanlara yayan hz mevlana ve en cok haci bektas velidir

  • Evet ilgincligi hz ömer seninde inancin bu sekil cünkü tarihde böyle okudun arsivlerde gercekden hz ömeri yazmis olsaydi kaldirirmiydi sence osmanli birde son yillara bakarakdan yav yeni cegri ocaginda yetismislermi bu bir yeni cegri ocaginda yetisen baba ismini alirmi evet sayet o insanda akil almadik güclük imana erismisse , ha sancak hz alinin evet bunu gizleyememisler cünkü cizilmis o dönemde resimler var ha birin yanina bir daha katalim demisler cika cika cikmis ömer sen atandan yillarca ders alacaksin ve ayrildiginda düsünceni degisdireceksin hmn akil ermiyor ama yinede güzel yapmislar her iki mezhebin ismi geciyor

 20. Yıllarca yabancıların batman superman vs saçmalığını izledik ama nedendir bilinmez hiç bu kadar acımasızca eleştirmedik onları. Evet senaryo güzel ama yapım biraz acemiceydi evet mantık hataları, abartılar vardı ama bırakın biraz da biz abartalım. İlk yarıda ben de sıkıldım bütün olay ikinci yarıda çözüldü ama başından sonuna verdiği mesajlar güzeldi. Delilerin isimleri güzel birer semboldü keza mezhepler konusunda da ince ve güzel birlik beraberlik mesajları içerdiğini düşünüyorum. .

 21. Büyük harflerle. Sizin Tanrınızın oğlu varsa, bizim Allah’ımızın orduları var demişsiniz ama filmde Sizin Tanrınızın oğlu YOK, bizim Allah’ımızın orduları var diyor. Bence arada çok fark var. Yazdıklarınıza kısmen katılıyorum. Filmden beklentim daha fazlaydı çok iyi bir film malesef değil. Deliler güzel bir konu ama filmde yansıtamamışlar. En önemlisi tüylerimizi diken diken eden bir sahne yoktu. Biz bu tarz filmlerde bunu bekliyoruz

 22. Yazınızı websitesinizde yayınlamadan önce gramer hatalarınıza dikkat etseydiniz keşke…Mesela (bende) -dahi anlamında kullanılınca ayrı yazılır (ben de) şekllinde. Onun dışında Baba Sultan’ın (orda da yanlış yazılmış özel isim büyük harf ve ‘ın olacaktı-ayrı yazılır) büyücülük dediğiniz olay şamanizm kavramı altında işlenmiş (durugörü deniyor uzaktan olayları görmeye). Zaten hayvan postları giymeleri biraz da bundan dolayı. Şamanizm o zaman yaygındı, günümüzde doğanın güçlerini kullanma ve şifacılık adı altında da değişik şekillerde hala kullanılmaktadır. Film çok insani ve güçlü mesajlar içeriyordu. O kadar vahşete rağmen kalplerinde merhamet taşımaları hayranlık uyandırdı(çocuk sahneleri). Film çok karanlık değil çünkü ayni tarz Madmax serisi bu filmden çok daha karanlık ve kötü çekilmesine rağmen dünyada çok tutmuştu. Erkan Petekkaya’yı sevmem sırf o yüzden bu filme gitmemeyi bile düşündüm ama başta O olmak üzere tüm oyuncuları çok başarılı buldum. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım ki normalde ben sinemada sıkılırım. Ayrıca lütfen yorum yaparken emeğe -özellikle Türk Sineması için- biraz daha saygı diyelim.

 23. Şimdi kardeşim herkes kendince yazmış çizmiş. Evet bir Türk yapımı, evet tarihimizi anlatıyor ama o kadar güzel bir konun ve kişiliklerin daha güzel bir şekilde anlatılmasını isterdim. Bu filme çok güzeldi, izlenmesi gereken bir filmdi diyecek olacak insan herhalde hayatında sadece 2 3 film izlemiştir. Senaryonun herhangi bir çekiciliği yoktu, basit sıradan 2 3 saatlik bir hint filmini dahi sıkılmadan izliyorken bu filmin hadi be bitmedi mi dedirtmesi üzdü. O kadar beklenti içerisinde kaldım ama bırak beklentimiz karşılaması, çıtanın yarısına bile yetişemedi. Evet bu tarz filmler çekilmeli ama, yönetmen ve senaryocu dediğin insan bir filme başlamadan önce kendine sormalı, bu film gerçekten olur mu diye? Yapımda ve oyunculukta emeği geçen herkesin eline sağlık lakin olmamış. Ses dahi kötüydü, çoğu kelimeleri anlamadım bile.

 24. İşin özü şu ki benim anladığım kadarıyla bu filmi yorumlayan arkadaş Dracula Başlangıç filminin aşıklarından. Orada Vlad acayip tiplerde gayet ütopik olarak Fatih Sultan Mehmet’i öldürüyor sözde. Tabii o harika ona gelince olabilir ama bize gelince düşük bütçe ile ve gayette güzel ve özellikle anlamlı filmimize gelince gitmeyin etmeyin bilmem ne yapmayın. Hadi oradan amerikanlılar her sene uzaydan bir şeyler indirir iken ağzı açık bak evet elbette çekim kaliteli ona lafım yok ancak bizim filme gelince bu kadarda abartma eleştirmekte.

 25. Farkına varan oldu mu bilemiyorum ama işlenen motiflere, kişilere ve bazı sahnelere dikkat edildiği zaman resmen 300 Spartalı nın imitasyonu olmuş gibi. Hatta gibisi bence fazla direk araklamışlar. Birinde kahinler var birinde şaman büyücüsü, birinde tanrı kral var birinde tanrının oğlu olduğunu iddia eden biri, birinde 300 Spartalı birinde 7 deli, birinde 300 kişi 10 binlere karşı birinde 6 kişli binlere karşı. Saysam daha birçok benzerlik bulacam. Lirik olarak idare eden ama konu olarak içi boş bir film olmuş.

 26. Film tarihsel çarptırmalarla dolu. Ve maalesef Alevi propagandasına dönüşmüş. Oysa Alevi Sunni bu topraklarda aynı sancak altında savaştık hep. Delilerin Alevilik ya da bir başka mezheple alakası yok. Mezhebine bakılmadan her evden gönüllü iri kıyım güclü erkeklerden olusur. Tam bilinmese de ilk çıkışı Aydınoğulları beyligine dayanmakta…

 27. Arkadaşlar 15 kişinin yorumu okudum .
  Kimi çok beğenmiş , kimi aşagılamış, kimi orta yollu bulmuş vs. Böyle gidiyor
  Böyle de gider . Benim düşüncem film güzel olmuş sonuçta ortada bir emek var beğenmesinde saygı duymak gerek diye düşünüyorum . Herşeyi çok iyi bilen bir toplumuz malisef hadi sen böyle bir şey yap desen apışıp kalırlar.

 28. Biz filmlerimizde kendimize özgü inançlarımızı, genetiğimizi, fikirlerimizi gördüğümüzde memnun oluyoruz. Dünya bizi kabul etsin diye bi iddiamız yok. Onlara benzemek istemiyoruz. İsteyen bizi böyle kabul etsin.

 29. Amerikan filimlerinde 1 komando askeri koskoca bi taburu veya kalabalık bir birliği yok ederken film izleyen kişiler tarafından mükemmellik’le överken , bu filmde 5 kişi ile koskoca bi orduyu yok ettiler diye yukarıda birçok kez pervasızca eleştiri almış , bu eleştiriyi yapan arkadaşlarımıza ilk önce tarihimizi araştırmalarını şiddetle tavsiyem olacaktır , bence güzel filmdi , filmde emeği geçen tüm ekibi kutluyorum , emeğe saygı duyulmalı diye düşünüyorum.

 30. Nusret Şen beyefendi elbette zevkler ve tercihler tartışılmaz ancak rakip yapımcı edasıyla filmi bu kadar kötüleyip izleme niyetinde olanları olumsuz etkilemek hiç yakışmadı. Sizin göreviniz sadece film hakkında bilgi vermek olmalı, bırakın yorumu seyirci yapsın. Ayrıca Osmanlı tarihine, milletimizin hakkaniyetine ve bunları konu eden bu filme haksızlık ettiğinizi aşağıdaki çoğu yorumda anlamışsınızdır.

 31. Tarihten haberi olmayanlar böyle filmler çekildiğini görünce ne diceklerini şaşırıyorlar bence gayet başarılı beğenmediysen yorumda yapma git Süpermen örümcek adam demir adamı izle hayal ürünlerini

 32. Film hakkındaki eleştirilerinize katılmıyorum. Teknik olarak yorumlarınızı elbette doğrudur. Fakat dini ve manevi yönden yaptığınız bütün eleştiriler boş laftan ibaret. Deliler denilen askerler Hz. Ömer i pir önder olarak görürler. Adalet olmadan celadete başvurmazlar diye anlatır tarih yazıları. Bundan anlaşıldığı üzere diğer Osmanlı askerleri gibi Hz. Ali pirimiz demiyorlar. İkinci olarak baba sultan ın kullandığı taş ve uzaktan haber vermesi farklı bir alan her şeyi biliyormuş gibi alaycı yorumlar yapmanız çok ilginç. ABD kahramanlık filmlerinde de Müslümanların terörist gösterilmesi hiç yadırganmıyor ama hristiyanların içki ve kadın düşkünü olduğunu yansıtan filmler çok abes görünüyor. Şahsi fikrim çok güzel bi film olmuş elbette eksikleri vardır ama konusu anlatılan olaylar askerlerin manevi boyutları çok güzel işlenmiş. Son olarak öyle kültürlü insanın dağ da ne işi varmış dağda asker olarak kalınca höt zöt mü olması lazım bu adamlar seçilmiş askerler. Sizin değer yargılarınızdan uzak şeyler tabi yok hu demiş kader demiş falan.

 33. Yani agzina saglik kardes bu filmi begenmeyenin aklindan şüphe ederim cok basarili cekimleri muthis sahneleri var biraz daha kesme sahneleri olsaydi aksiyonu doyururdu daha ne olsun yaptigin kiyaslamalar da cuuk oturmuş adamsın

 34. Yerli bir savaş filmi olarak izledigim en kaliteli filmdi artik abuk sabuk komedi diye küfürbaz +18 asagilik bes para etmez filmlerden bıktım yerli korku filmleride pek tat vermiyordu nihayetinde bu film gercekten Türk sinema tarihinie yeni bir boyut ve öncülük edeicektir son zamanlarda osmanli tarihi ile konulu dizilerdeki sahnelerde basarili cekimlere ulasilmisti gidişat o ki sinema tarihimizi daha güzel noktaya cekmeye basladik.

 35. Ne bu yabanci merakliligi Turk ezikligi psikolojiniz ya bi kere de takdir edin be izlediginiz tum yabnci filmlerin dogrulugundan nasil eminsiniz de bu kadr elestri getiriyosunuz tarihte oyle degil boyle degil diye..cok guzel dimi hep ayni sahnelerin oldugu abuk sabuk dunyayi kurtarma filmleri super kahraman filmleri hic sikilmadan izlersiniz hic mantik aramadan..tarih boyunca bunlardan cektik zaten bu ozentiliginizden kendinizi takdir etmeyisinizden yapilan islere gelistirici oneri elestirileri getriceginize ona benzemis buna benzemis sıkıcıymis baska bisey bildiginiz yok

 36. FİLMİ İZLEMEMİŞTİM TESADÜFEN BU SAYFAYA DENK GELDİM YORUMLARI OKUYUNCA İZLEMEYE KARAR VERDİM İKİ SAAT LİK IZDIRAPTAN TAN SONRA BİDE BU FİLME YAZILABİLECEK YORUM İÇİN BUNDAN FAZLASINI YAZIPTA AYRI BİR IZDIRAP OLMASINA İZİN VEREMİCEM.

 37. Arkadaşlar sene 2021 filmi yeni izledim ve gerçekten çok şaşırdım. KESİNLİKLE TAVSİYE EDİYORUM.

  daha önceki yorumlar vs filmin iyi olmadığını düşündüğüm için izlememiştim keşke bu zamana kadar zaman kaybetmeden izleseymisim.

  film klasikleşmiş türk filmlerinden çok çok daha kaliteli vuruntu efek oyunculuk ne dersen hoşuma bayıldım. Senaryo biraz zayıf kalmış sanırım onuda 2. Filmi çekmek için ona göre ayarlamış olabilirler. Ama genede izlemeye değer bı kere fetih 1453 filmi bunun yanında çizgi film kalmış, filmi özellikle bı Osmanlı belgesel normunda izlerseniz daha çok keyif alırsınız.

  Bazi arkadaşlar yorum yapmışlar çok saçma 5 kişi koskoca orduyla savaşıyor elini kolunu sallaya sallaya geziyor diye ama kesinlikle katılmıyorum sanki izlediğimiz hangi Amerikan filmi yada bı başka yabancı film bundan farklı ki o hesapla düşündünüz mü hepsi saçma tüm filmlere bahane bulanabilir. Ama kendi görüşüm kesinlikle bı Türk filmine göre çok çok zirve bı yapım olmuş keşke devami gelse .

  İzleyin arkadaşlar boş türk filmlerini izleyip sürekli aynı icerikler çıkaracaklarına böyle film kere destek olalım daha iyileri gelsin.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz