Derinliklere Yolculuk

70’li yıllarda, tüm Dünyada bilinen TV belgesellerinin, efsane ismi Kaptan Jacques-Yves Cousteau’nun hayatını anlatan, biyografik 122 dakikalık dramatik filmi.

Kaptan Cousteau Belgeselleri nasıldı?

Kaptan Jacques-Yves Cousteau’nun belgesellerine rastlayan nesil için inanılmaz bir keyif veren, Kaptan Jacques-Yves Cousteau’nun gerçekte nasıl bir karakter, nasıl hayallerinin peşinden yorulmadan koşan ve hayalleri uğruna gerektiğinde yanındaki en yakınları devre dışı bırakan gerçek bir insan hikayesi, dramları izlemek mümkün, filmde…

“Derinliklere Yolculuk”, kendisi gibi Fransız olan Junes Verne’nin “Denizler Altında 20.000 Fersah” romanını kendine yol haritası seçen, Kaptan Jacques-Yves Cousteau’nun merkezinde hem hayallerini gerçekleştirmesini, hem de ailesinden yıkılan hayalleri birlikte, abartıya kaçmadan, etkili bir dille aktarıyor. Ailenin yaşadığı dram da aynı şekilde yavaş ve etkili bir biçimde seyirciye aktarılıyor.

 

Yönetmen Jérôme Salle, filmin sadece yönetmeni değil, bu film için ana kaynak olan kitapların adaptasyonu, diyalog ve senaryo yazımı gibi konularda da adını gördüğümüz kişi olarak yer almış.

Kaptan Cousteau çektiği belgesellerde, gemisi Calypso ve onun tüm mürettebatını bizim ailemiz haline getirdi, yaşadıkları maceraları, deniz altındaki muhteşem yaşamı hayallerimize, rüyalarımıza soktu. Günümüz belgesellerinden daha samimi bir dili olan belgesellerdi. Filmde Kaptan Cousteau’nun 40 yıllık yaşamı ve çocukluğumda izlediğim belgesellerindeki detayları bulduğumda yaşadığım hazla, anlatılan dramatik gerçeklikle beraber, büyük bir keyifle izledim.

Derinliklere Yolculuk Nasıl Bir Film?

40 yıllık aktif denizaltı yaşamında denizlerin nasıl gitgide kirlendiğini gördükçe, deniz altındaki yaşamın zenginliğin yavaşça yoksulluğa geçişiyle birlikte, Kaptan Cousteau’nun çevreci hale dönüştüğünü görmekte sevindirdi, dünyanın büyüklüğü, okyanusların kapladığı alan düşünüldüğünde, önemli bir adım olmasa bile, farkındalık adına önemli bir gelişme aslında.

“Derinliklere Yolculuk” özellikle deniz altındaki yaşamı anlattığı bölümlerde görüntüleri, o etkileyici görüntüler sırasında duyduğumuz güzel müzikleri, anlattığı öykünün aşama aşama gelişimi, hayalleri peşinde koşan bir hayalperestin gerçekleştirdiği başarıları ve başarısızlıklarını gözlemek için çok iyi bir film alternatifi olarak karşımızda.

“L’odyssée” – DERİNLİKLERE YOLCULUK filminin, 36. İstanbul Film Festivali filmlerinden biri olarak gösterildiğini de hatırlatarak, vizyondaki bu güzel filme gidenlere iyi seyirler dileğiyle yazıyı bitirelim.

Film notum:

HENÜZ YORUM YOK