Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Ejderin Doğuşu

Ejderin Doğuşu

666
0

Ejderin Doğuşu

Ejderin Doğuşu filminin yönetmen koltuğuna ABD doğumlu ”Zaman Ötesi(2003), Ocean’s Twelve(2004), Fedai(2006), Son Ultimatom(2007), Kader Ajanları(2011), Geçit Yok(2013) ve Spectral(2016)” gibi gişe başarısı olan filmlere imza atan George Nolfi oturmuş. George, bu biyografik filmde Bruce Lee’nin yeni ortaya çıktığı yılları anlatıyor bize.

20’li yaşlardaki genç Bruce Lee(Philip Ng), 1960’lı yıllarda Amerika’nın San Francisco şehrinde açtığı Kung Fu okulu ile dersler vermekte ve rol aldığı filmler sayesinde tanınmaya çalışmaktadır. Tek hayali, adını duyurup süperstar olmaktır. Kung Fu’nunun Çin’in dışına çıkarak Amerikalılara öğretilmesi Şaolin Manastırında ki ustaları kızdırır. Bruce Lee’yi uyarıp ikaz etmesi için ABD’ye ünlü dövüş ustası Wong Jack Man(Yu Xia) gönderilir. Lee’nin sorunlu ABD’li öğrencisi Steve(Billy Magnussen), iki usta arasında köprü vazifesi yapar. Bu arada Steve’in aşık olduğu Çinli kız, Çin mafyasının elinde tutsaktır. Steve, mafyanın elinden kızı kurtaramayınca ikiliden yardım ister. Mafya, ikili arasında ustanın belli olacağı dövüş karşılığında kızı serbest bırakacağını söyleyince dövüş kaçınılmaz olur…

 

Filmi izlerken Bruce Lee mi yoksa Wong Jack Man mi kahraman ayrım yapamadım doğrusu. Yönetmen, oldukça iddialı karakter çalışması yapmış. Bruce Lee’nin 22 yaşında ki egosu yüksek, ukala, kibirli, küstah, kendine güveni tavan yapmış hali sinir bozucu iken Wong ustanın olgun, ruhani, bilge ve sakin karakteri rahatlatıcıydı. Dövüş sanatları felsefesi ve aksiyon, iki usta üzerinden hızlı ve yavaş çekimlerle gayet güzel anlatılırken Bruce Lee’yi canlandıran Philip Ng, hem benzerlik olarak hem Bruce’un el-vücut dilini canlandırmada yetersiz kalmış.

Ejderin Doğuşu filminde, Lee’nin ABD’ye babası tarafından küçük yaşta neden gönderildiğine değinilirken genç yaşta neden öldürüldüğü konusunda da ışık tutuyor izleyiciye. Yönetmenin, kurulumunu başarılı bulduğum sinematik ortam ve kostümler eşliğinde 1960’lı yılların San Francisco’sunu izlerken hiç sıkılmıyor, Lee’nin olgunlaşmasına, nasıl efsaneleşmeye başladığına, kısacası Ejderin doğuşuna tanıklık ediyorsunuz. Filmin oyunculukları orta düzeyde. Kurgu  ve müzikler ise başarılı.

Sözün özü: Tüm dünyanın tanıdığı Kung Fu ustası Bruce Lee’nin gençlik yıllarını anlatan biyografik filmi, 50 yaş üzeri izleyicilerin seveceğini düşünüyorum. Efsaneyi bilmeyen 50 yaş altı sinema sevenlerin ise Bruce Lee’yi sıkılmadan tanımasına olanak sağlayacaktır. Eğer çok önemli işiniz yoksa buyurun sinema salonuna. İyi seyirler.

Film notum:

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here