Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar ELVEDA BERLİN (TSCHICK)

ELVEDA BERLİN (TSCHICK)

1352
0

ELVEDA BERLİN

Temmuz’da, Duvara Karşı, Yaşamın Kıyısında gibi yapımların yönetmenliğini üstlenmiş, Altın Ayı ödüllü yönetmen Fatih Akın, son filmiyle bizi keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Filmin konusunu ise afişte de yer alan ‘Hayat varılacak yer değil, yolculuğun kendisidir’ cümlesi çok güzel bir şekilde özetliyor.

Wolfgang Hernndorf’un 30 dile çevrilmiş çok satan ‘Goodbye Berlin’ isimli ödüllü romanından uyarlanan filmin başrollerini Anand Batbileg, Tristan Göbel, Nicole Mercedes Müller paylaşıyor.

Film, iki genci maceraya sürükleyen bir yol hikayesini anlatıyor. Zengin ama kopuk bir ailesi olan Maik, okulun son günlerindedir. Yaz tatilini ailesiyle geçirmeyi planlarken, alkol bağımlısı olan annesi yazı rehabilitasyon merkezinde geçirecektir. Babası ise iş gezisi bahanesiyle evden uzaklaşır. Evde yalnız kalan Maik, oldukça sıkılmıştır. Bir gün evlerine, sınıf arkadaşları tarafından pek de kabul görmemiş olan Rus göçmeni arkadaşı Çik (Tschick) gelir. Lada marka bir araba çalmış olan Tschick, Maik’i de ikna eder ve Berlin’i terketmek üzere yola çıkarlar. Yalnız, yola çıkan iki çocuğun başına gelmeyen kalmayacaktır. Çekingen bir çocuk olan Maik, kendinden yaşça büyük olan bir kızla ilk kez yaşadığı duygusal anların heyecanını da bu yolculukla keşfedecektir. Tschick ise tüm sırlarını yol arkadaşı Maik’le paylaşacaktır, ve aralarında kopmayacak bir bağ oluşacaktır.

457218-jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx-2

455968-jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx-2Arkadaşlığı, duyguyu, dramı, komediyi çok güzel özümsemiş olan filmin renk paleti de oldukça zengin. Doğanın tüm renkleriyle büyülenirken, aynı zamanda hikayenin bütünselliğiyle de Maik ve Tschick’e yolculuklarında eşlik ederken buluyor insan kendini. Müzikleri ve Almanya’nın kendine has özelliklerini çekip alabileceğimiz görüntüleriyle izleyiciyi etkisi altına alıyor. Yol hikayelerinin benzer kurgusuna sahip olsa da yol hikayeleri konusunda rüştünü çoktan ispat etmiş olan yönetmenin filmi, farklı kökenden insanları, özellikle de çocukları buluşturması, deneyimlerini onların gözünden görmemizi sağlaması açısından da farkını ortaya koyacak gibi görünüyor.

456437-jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx-2 maxresdefault-2

Fatih Akın’ın yönetmenliğindeki film, Almanya’da gösterime girdiği günden bu yana 250 bin seyirciye ulaştı.

456750-jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx-2

Trabzonlu bir ailenin çocuğu olarak doğan Akın, 1994 yılında girdiği Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Hochschule für bildende Künste Hamburg veya kısaca HfbK) Görsel İletişim Bölümü’nden (Visuelle Kommunikation) 2000 yılında mezun oldu. Yönetmenin son filmi Tschick (Elveda Berlin) 30 Eylül 2016’da vizyona giriyor.

elveda-berlin-goodbye-berlin-afis-filmloverss

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz