Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

1022
2

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? filminin yönetmen koltuğuna 1963 İngiltere doğumlu ”Harry Potter (2007-2009-2010-2011) ve Tarzan (2016)” filmlerinin yönetmeni David Yates oturmuş. Harry Potter tecrübesi nedeniyle, büyücülerin ve büyülerin kol gezeceği seriye David’i oturtmak akıllıca bir iş. Ancak; David, bu filmde 1920’li yılların Amerika’sını ve aksesuarlarını perdeye yansıtmada başarılı olurken, oyuncuları iyi yönetemeyip kendi hallerine bırakmış. Bu durum, oyuncuların oyunculuk olarak yeterli performansa ulaşamamasına engel olmuş ne yazık ki!

FANTASTİK CANAVARLAR NELERDİR,NEREDE BULUNURLAR?

Filmde, adından anlaşılacağı üzere o dönemin canavarları, karakterleri ve özellikle filme ”Fantastik Canavarlar” ismini veren kitabın yazarı Newt Scamander izleyiciye tanıtılmaya çalışılıyor. Ben olsaydım, filmin adını ”Fantastik Yaratıklar” koyardım. Zira, filmde insanlara zarar veren iyi veya kötü niyetli canavar göremedim. Tam tersi, büyülü yaratıkların doğalarını araştıran ve onların bakıcılığını üstlenen Newt Scamander’e itaat eden uysal ve evcil yaratıklar var. 5 Seri olarak açıklanan filmin diğer bölümlerinde neler olur, canavarlar canavarlığını gösterir mi bilmiyorum tabi ki! Bunu zaman gösterecek.

FANTASTİK CANAVARLAR NELERDİR,NEREDE BULUNURLAR?

Harry Potter fanatikleri, yeni kahraman Scamander ile Potter arasındaki farkı merak edebilir. Fantastik yaratıklar uzmanı Scamander, karakter olarak Potter’a çok benzemiyor. Benzerlikleri ise ikisininde yolunun”Hogwarts” Okulundan geçmiş olması. Scamander, anılarını kaleme aldığı kitaba göre orta yaşlardayken bir dönem okulun müdürlüğünü de yapmış. Belki daha sonraki bölümlerde bunu görebiliriz. Serinin ilk bölümünü, karakterleri tanıtması nedeniyle akıcı ve heyecan verici bulmadım. Serinin ilk bölümünün komedi yükünü çeken ve büyücülükle uzaktan yakından alakası olmaması nedeniyle seyirciyi güldürerek rahatlatan Jacob Kowalski’de (Dan Fogler) olmasaydı film sıkıcı bir hale gelebilirdi.

FANTASTİK CANAVARLAR NELERDİR,NEREDE BULUNURLAR?

Filmde, 1920’li yıllarda büyücüler ve cadıların henüz ortaya çıkmamalarına da vurgu yapılıyor. Halk, büyücüleri ve cadıları bulmaya çalışıyor, onlar ise bulunmamaya..Eğer açığa çıkarlarsa sonsuza kadar gölgelerde yaşama tehlikesi var onlar için.. Filmin en ilginç aksesuarı, Scamander’in kahverengi renkteki eski bavulu! Bu bavul öyle bir bavul ki, içinde bir tek ben yokum! İçinde neler olduğunu söyleyip filmi açık etmeyeyim, filme gidip görmeniz gerekir:) En ilginç karakteri ise çok kısa rolüne rağmen Johnny Deep olarak isimlendirebilirim. Deep’i, sonraki bölümde kötü karakter olarak izleyeceğimizin müjdesini de buradan ben vermiş olayım size.

FANTASTİK CANAVARLAR NELERDİR, NEREDE BULUNURLAR?

Filmin oyunculukları orta düzeydi. Filmin öne çıkan ismi Jacob rolü ile Dan Fogler olmuş. Eddie Redmayne, Scamander rolüne adapte olamamış ve iyi bir karakter incelemesi yapamamış. Film gereği sağa doğru yatık olan boynu bazen dik duruyordu. Sanırım yönetmenimiz de bu durumu atlamış:)  Diğer filmlerindeki oyunculuğunu da sevemediğim Colin Farrell, ”Graves” rolünde de berbat bir oyunculuk sergilemiş.

FANTASTİK CANAVARLAR NELERDİR, NEREDE BULUNURLAR?

Sözün özü: Harry Potter öncesini anlatan serinin ilk bölümü, beklentilerimin uzağında kalmış olmasına rağmen inanıyorum ki, gelecek bölümler seyirciyi sihir, heyecan, gizem, aksiyon ve macera olarak doyuracaktır. Bu nedenle, ilk bölümü izlemeye giden izleyicilere tavsiyem, büyük beklenti içine girmemeleridir. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

FANTASTİK CANAVARLAR NELERDİR, NEREDE BULUNURLAR?fantastik-canavarlar-nelerdirnerede-bulunurlarFANTASTİK CANAVARLAR NELERDİR, NEREDE BULUNURLAR?

2 YORUMLAR

  1. Hogwards değil, Hogwarts.. Önce bir doğrusunu ögrenseniz iyi olurmuş. Ayrıca filme canavarlar adı verilmiş değil, orjinal adı “Fantastic Beasts and Where to Find Them”. Kitap canavarlar olarak çevrildiği ve Harry Potter serisinde de bu şekilde çevrildiği için Fantastik Canavarlar diye geçiyor:)

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz