Gece Yüzüşü / Night Swim

Derdin, sıkıntın varsa su ile konuş…

Afişinden fragmanına dek izleyende ilk başta tipik bir gerilim filmi etkisi uyandırsa da, filmin katmanlı hali ve çekim başarısı bu sıradan hali ortadan kaldırıyor. Kısa süresi ve akıcı niteliği ile kendisini hemen atmosfere katmayı başaran yapım, eminim türü sevenler için de başarılı bulunacaktır. Bu hafta sinemalarda olacak “Gece Yüzüşü”nü, başta türü sevenler olmak üzere tüm sinemaseverlere tavsiye ederim.

OrtaKoltuk Puanı:

Korktuğun Her Şey Yüzeyin Altında

Sinemada gerilim yapımları deyince yeryüzü, hava ve deniz ayırımı olmaksızın her alan özellikle katastrofik yönleri ile ele alınabiliyor. Kaldı ki deniz, gemi, havuz gibi suyla bağlantılı tüm yer ve nesneler sinemaya bu imkânı bonkörce de sunuyor. Bazen nerede ise “bitmedi bu maddenin tüm hallerini kullanmalar, yeter bu korkularınız” diyesimiz geliyor. Sinema tarihine bakıldığında yüzeyin altında, su ile bağlantılı filmler arasında benim ve muhtemelen herkesin aklına en başta Steven Spielberg’in kült filmi “Jaws” gelmekte. “Hayalet Gemi”, “Kusursuz Fırtına”, “Mavi Korku”, hatta “Titanik” gibi yapımlarda yine bu gerilimi su yüzeyi ile sunan yapımlardan bazıları.

Bu yapımların içeriğine bakıldığında ya su canlılarının saldırısını ya da doğanın kötü kullanılması nedeni ile taşmasını ya da yolculuğu öngöremeyen, tedbirsiz insanların hayat mücadelesi vermelerini ekranlardan izledik. Bu hafta vizyona girecek olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Bryce McGuire’in üstlendiği “Gece Yüzüşü”, daha dar bir alanı, hepimiz için bir hayal ve eğlence aracı olan “havuzu” ana mekân olarak belirliyor.

Bir Havuz Problemi

Filmin başlangıcı ile finali, aslında bir bilmecenin halkaları gibiler. Önce kısa bir kesit eşliğinde ne olup bittiğine anlam vermeye çalışıyoruz. Hasta bir oğlan kardeş, hastabakıcıya talimat veren bir anne sesi ve havuz içerisindeki oyuncak gemiyi almaya çalışan sevimli bir kızın havuz içerisindeki çırpınma hallerinin nedenini ve akıbetini tam da merak ederken birden asıl kahramanlarımıza giriş yapıyoruz. Aslında sonraki hikâye kâğıt üzerinde tam bir klişe. Beyaz, orta / üst gelirli, mutluluklarını pekiştirmeye çalışan ortalama bir Amerikalı halleri.

Popüler bir beyzbol oyuncusu olan Ray Waller (Wyatt Russell) geçirdiği sakatlık nedeni ile bir bakıma erken emekliliğe ayrılmak zorunda kalır. Eşi Eve Waller (Kerry Condon) ise özellikle küçük asosyal erkek çocuğu olan Elliot (Gavin Warren) için endişelidir. Ayrıca bir de ergenlik aşamasındaki kızları Izzy (Amelie Hoeferle) vardır. Bu hali vakti iyi ailenin yaşamında yeni bir mutlu perde açmak amacıyla yeni bir eve taşınırlar. Bu evin özellikle eski bir sporcu olarak Ray bakımından en cazip yönü önünde bir havuzun bulunmasıdır. Çünkü yüzme, iyileşmesini de kolaylaştırmaktadır. Aslında havuz atıl vaziyettedir. Bir kısım tamiratlarla havuz faal hale getirilir. Ancak sonrasında havuz içerisinde gizemini halen koruyan çocuk haykırışları ve suyun derinliğinden gelen sesler için bu ev artık çekilmez bir hale gelmiştir. Aslında havuzun bu tuhaf niteliğini çocuklar erken fark ederler ancak ebeveynlerinin tadını kaçırmamak için önce renk vermezler. Ancak özellikle yüzme partisinde gerçekleşen olay sonrasında gizemin perdesi artık anne baba için biraz da olsa açılır.

Gece Yüzüşü”, hikâye içerisinde hikâyeyi katmanlı olarak sunması ve bunlar arasındaki irtibatı sağlamada ustalık sergilemesi itibariyle aslında alışılagelen, sıradan bir gerilim filmi olarak anılmaktan kendisini kurtarıyor. Beyaz yakalı, tipik bir Amerikalı aile ile Uzakdoğu mistisizmi içerisinde temagami gibi kavramlarla film daha da farklı yerlere açılmayı deniyor. Bu kısımlar çok tatmin edici mi ya da akla zarar yönleri var mı bunlar tartışılır ancak yine de filmin yüz dakikaya yakın süresinde merak unsurunu diri tutmasını beğendim. Başlangıç hikâyesinin nereye evrileceği, ailenin fertlerinin akıbetinin ne olacağı, finalin nereye bağlanacağı soruları bir an bile aklımızdan çıkmıyor. Nerede ise matematikten ödünç alırsak önümüzde çözülmesi gereken bir havuz problemi var. Ve bunu bir problem olarak bize dayatmada özellikle sualtı çekimlerinin ve sesin sunulmasındaki başarı ön plana geçiyor.

Sualtı Çekimlerindeki Başarı

Filmin başlangıcından bitiş jeneriğine kadar ses ve görüntülerin uyumu, kullanılan renkler, aile sekanslarındaki renkli çekimler dikkatleri çekiyor. Havuz sahneleriyle birlikte ne kadar havuzda neşeli yüzüşler yapılsa da, havuz bizde hep bir korku ögesi olarak beliriyor. Bunda bu anlarda kullanılan müziğin de kuşkusuz payı var. Oyunculuklarda ise özellikle çocuk oyuncular olan Gavin Warren ve Amelie Hoeferle’in başarısından söz etmeden geçmek olmaz.

Sonuç olarak; afişinden fragmanına dek izleyende ilk başta tipik bir gerilim filmi etkisi uyandırsa da, filmin katmanlı hali ve çekim başarısı bu sıradan hali ortadan kaldırıyor. Kısa süresi ve akıcı niteliği ile kendisini hemen atmosfere katmayı başaran yapım, eminim türü sevenler için de başarılı bulunacaktır. Bu hafta sinemalarda olacak “Gece Yüzüşü”nü, başta türü sevenler olmak üzere tüm sinemaseverlere tavsiye ederim.

Yönetmen / Senaryo : Bryce McGuire

Görüntü Yönetmeni : Charlie Sarroff

Oyuncular : Wyatt Russell, Kerry Condon, Amélie Hoeferle, Gavin Warren, Nancy Lenehan, Jodi Long

ABD / Fantastik-Korku-Gerilim / 95 Dk.

 

 

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz