Gençlik Başımda Duman

“Gençlik Başımda Duman”, daha önceki kısa filmleriyle bilinen, Gudmundur Arnar Gudmundsson’un yazıp yönettiği, İzlanda yapımı, 129 dakikalık, gençlik dram filmi.

Filmin başlangıç sekansında iskeleden balık tutan çocukları görüyoruz. Balık tutan çocuklar güneş altında, hem kendi vücutlarını inceleyip, hem de balık tutmaya çalışırken, tuttukları balıkları öldürürken gördüğümüzde, filmin içereceği arka planda doğanın acımasızlığına dair neler göreceğimize dair, ilk ip uçlarına sahip oluyoruz.

“Gençlik Başımda Duman” filmi, Thor ve Christian adlı iki erkek çocuğun, olgunlaşmaya doğru giderken yaşadıkları ergenlik sorunlarına odaklanmış bir film.

Şehirlerden uzak, bir balıkçı kasabasında geçen film, gösterdiği toplumsal yapı olarak oldukça travmatik bir zemin sunuyor. Alkol tutkunu, şiddet eğilimi gösteren baba, sahip oldukları 3 çocuğa, kocasının başka bir kadınla yaşamaya başlaması nedeniyle, tek başına bakmaya çalışan, kendi ihtiyaçlarını karşılamak istemesi nedeniyle, önce kendi çocukları, sonra da kasabada yaşayanların gözünde hafif bir kadın ilan edilen anne, sürekli dedikodu üreten ve yalan yanlış olaylarla birbirini suçlayan kasabanın her yaşta yaşayanları ve bütün bu olayların geçtiği ortamın vahşi doğası.

Thor ve Christian, ergenlik dönemleri başladığında, hem evde çocuk olarak görünmekten rahatsızdırlar, hem de sosyal yaşamlarında çocukluktan erkekliğe geçişte toplum beklentilerine uygun bağlantılara geçmek zorundadırlar. Her başarısızlıkta, diğer çocukların acımasızca hedefi olduklarında Thor ve Christian bir araya gelir. Ailelerinden bile daha fazla birbirlerine güvenmeye başlarlar.

Film İzlanda gibi acımasız doğa koşullarında hayatta kalmaya insanların ve bu insanlar içinde en sorunlu kesim olan ergenlik dönemi insanların cinsel kimliklerini arama öyküsü.

İzlanda toplumu tabiki yaşadığımız toplumdan çok farklı özelliklere sahip, ancak yine de filmin yazar ve yönetmeni Gudmundur Arnar Gudmundsson’ un cinsellik konusunda hafif abartılı bir yaklaşımı tercih ettiğini söyleyebilirim.

Çok farklı yapıya sahip ortamların anlatıldığı film, görüntüleri, kusursuz sayılabilecek oyunculukları ve belgeselci bir yaklaşımınla gösterilen İzlanda kırsalı sahneleri, pek de örneği görülmeyen, çocukluktan yetişkenliğe geçmeye çalışan insanların karşılaştığı zorlukların anlattıldığı bir film olarak seyredilmesini tavsiye ediyorum. Gidecek kişilere iyi seyirler dilerim.

Yönetmen: Gudmundur Arnar Gudmundsson

Oyuncular: Baldur Einarsson, Blær Hinriksson, Diljá Valsdóttir, Katla Njálsdóttir

Ülke: İzlanda, Danimarka

Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım

Yapım: Anton Máni Svansson

İthalat: Bir Film

Web: http://www.imdb.com/title/tt4613254/?ref_=nv_sr_1

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here