Gizli Güzellik, Amerikan yapımı, 97 dakika süreli, dram türünde bir film.

gizli8

Yönetmenliğini David Frankel ve senaryosunu Allan Loeb’un yazdığı filmin oyuncu kadrosunda Will Smith, Edward Norton, Kate Winslet, Helen Mirren, Michael Pena, Naomie Harris, Keira Knightley yer almış.

gizli6

FİLMİN KONUSU

Bir reklam şirketinin 4 ortağından biri olan Howard (Will Smith) 2 yıl önce, bir tür beyin kanserinden 6 yaşındaki kızını kaybeder. Ve kızını kaybettiği günden itibaren kendini bir türlü toparlayamaz. Ortakları Howard’ı geri kazanmak, içinde bulunduğu yas durumundan çıkarabilmek için her türlü çözümü denerler, ancak başarılı olamazlar. Şirketi satın almak için yapılan teklifler de Howard engelinden geçemez. Kalan 3 ortak Howard’ın akli dengesi kalmadığını ispat için özel dedektif tutmaya karar verirler. Böylece ortaklar, elde ettikleri kanıtla Howard’ı tıbbi gerekçeyle devre dışı bırakarak, şirketi satmak istemektedirler.

gizli1

Özel dedektif, Howard’ın yazdığı mektupları ele geçirir. Alışılmışın dışında mektup yazılan bir insan değil, kavramlardır. Zaman, Ölüm, Sevgi Howard’ın isyanına, kızını elinden alanlara yönelik duygularına hedef olan kavramlardır.

gizli3

Ortaklardan Whit (Edward Norton) kavramlar için tiyatro oyuncuları kiralamak ve Howard’ın bunlarla konuşmalarını kaydedip, istediklerini elde etmek fikriyle ortakların karşısına geçer. Ve teklif kabul edilir. Kalan 3 ortakla Zaman, Ölüm ve Sevgi arasındaki ilişkiyi de film boyunca izlerken, Howard’ın dramını izleriz film boyunca.

gizli4

Filmin ana fikri oldukça güzel, sizi aslında hiç düşünmediğiniz bir dünyaya davet ediyor ve siz o dünyaya kolayca girebiliyorsunuz. Şimdiye kadar genellikle aksiyon filmlerinden tanıdığımız Will Smith, duygusal filmin ana karakteri olarak karşımızda ve yas içindeki babayı çok güzel biçimde yansıtıyor. Filmin geri kalan oyuncuları da oldukça başarılı bir biçimde karşımızda, türe uygun, filmin atmosferine uygun oyunculuklarını sergiliyorlar. Brigitte rolüyle Helen Mirren’in “Ölüm” kavramıyla karşımızda, oyuncuyu oynayan aktris olarak inanılmaz doğal bir oyunculukla hayranlık uyandırıyor.

gizli3

Özellikle eğer Türk filmlerini seviyorsanız, melodram filmi lezzetindeki filmi izlemelisiniz. Aksiyon filmi severler için film iyi bir seçenek değil, düşük temposu sıkabilir. Ancak, filmin ana fikrini ve gelişme süreçlerine dikkat edersek, çok başarılı bir yapım olarak dikkate alınmalıdır.

gizli5

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

  1. Abd sinemasının sık sık yaptığı gibi “metafizik; hayatta genel geçerliliği olan doğal bir olgudur” algısını pekiştirmek amaçlı bir film olsa da bu kez kuantum fiziği ve astronominin en iddialı teorilerinden olan “holografik evren” olayını örgünün merkezine yerleştirmişler. Bu nedenle, üç soyut kavrama mektup yazma sahnesinde masada duran 2 kitaptan biri olan ve ülkemizde Tübitak yayınları tarafından yapılmış bir çevirisi de bulunan Brian Greene’in “Saklı Gerçeklik” kitabını okumuş olanlar filmden ayrı bir tat alacaklardır. Holografik evren teorisi karadeliklerin iç çeper yüzeyinde, o karadeliğin projekte ettiği evren parçasında yaşanan ve yaşanacak olan tüm olayların holografik olarak iki boyuta sıkıştırılmış bir izdüşümü bulunduğundan bahseder. Bir başka deyişle tüm evren ve içinde yaşanan tüm olaylar bu hologramın 4. boyuta (zaman dahil) projeksiyon şeklinde yansıtılmasından ibarettir. Bu teoriye göre örn. birine tam da “17 yaşındayken başıma filanca iş gelmişti” derken tam o anda “17. Sokak” tabelasının yanından geçmekte olduğumuzu farkettiğimiz türden sıradışı tesadüfler ve “dejavu” olayları holografik evren yansıması olarak kabul edilir. Bir nevi sinyal karışması yani.. Filmin en can alıcı iki sahnesinde, hem Türkçe, hem İngilizce versiyonda bir dublaj hatası gibi algıladığımız konuşma karışması, aslında bir holografik evren yansıması olarak filme bilinçli konulmuş ve yine böyle 2. sahnede (Evrensel İdare Mekanizması tarafından özel gönderildiği anlaşılan) seçmelere katılan kızın içinden düşündüğü reklam sloganı tam o esnada oradan geçmekte olan şirket patronunun içine doğmuş ve kız böylece patron tarafından farkedilerek seçilmiştir. 3 soyut kavramı oynayan her 3 kişi de aslında oyuncu falan olmayıp evrensel idare mekanizması tarafından gönderilen özel görevlilerdir. Bu nedenle yaşlı olanı Olivia’nın annesine de görünmüştür. Tedavi edilecek kişi de sadece Howard değil, tüm iş ortaklarıdır. Eminim Saklı Gerçeklik kitabını okuyanlar (Bir kuantum fiziği ve astronomi kitabıdır) filme tam not vermişlerdir.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz