Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar HÜKÜMET KADIN

HÜKÜMET KADIN

1543
0

Sinemalarda gösterime giren 2012 Türk yapımı HÜKÜMET KADIN,komedi türündeki,90 dakika süreli filmin yönetmen koltuğuna filmin senaryosunu ve başrolünü üstlenen Sermiyan Midyat oturmuş.Başrolleri ise Demet Akbağ,Sermiyan Midyat,Mahir İpek,Ercan Kesal,Bülent Çolak,Cezmi Baskın,Ayberk Atilla ve Rıza Akın paylaşmış.Geçen hafta vizyona giren filmin,yorumunu yazmadım.Okuyucularımdan niye yorum yazmıyorsun?diye mailler geldi.Bende,bu nedenle filmle ilgili açıklama ihtiyacı hissettim.Bu filmde,açık açık gözümüzün içine sokulurcasına kürt propagandası yapılıyor ve ben bir Türk çocuğu olarak buna dayanamıyorum.

HÜKÜMET KADIN

      Daha öncede Şener Şen’li,Kemal Sunal’lı komedi türünde doğu filmleri yapılıyordu.Ama hiç bir zaman Türk,kürt ayrımı yapılmıyordu.Peki,Şimdi ne değişti? Niye bu kadar cesaretlendiler? Yönetmen Sermiyan,iyi bir yönetmen ve iyi bir komedi oyuncusu bunu kabul ediyorum.Ancak,yemek yediği kaba pislemesini kabul edemiyorum.Filmde bir kız isteme sahnesi var.Oğluna kız istemeye giden adam kızın anasına ” -kızınız yabancı dil biliyormuş,hangil dil ? ” diye soruyor.Kızın anasının verdiği cevaba bakınız ”- Türkçe”… Seyirci bu cevaba gülsün mü,yoksa üzülsün mü?

HÜKÜMET KADIN

      Türkiye’de doğup büyüyorsun,bu ülkede yaşamaya devam ediyorsun,gelinlik veya damat olacak yaşa geliyorsun ve bu ülkenin bütün nimetlerinden faydalanıyorsun.Sonrada Türkiye’yi ve dilini yabancı olarak görüyorsun.Hadi canım sizde!Filmde tek beğendiğim sahne,kara çarşaflılarla alay edilen sahne oldu.İki kara çarşaflı kadın yürüyor.Kadınların sadece gözleri gözüküyor.Adam oğluna ”-bu annen değil mi?”diye soruyor.Çocuk ”-evet,anneme benziyor”diyor.Adam,kadını durdurup ”sen benim karım mısın?”diye soruyor.Kadın,”hayır değilim”diyerek gidiyor.Adamın,giden kara çarşaflıların arkasına bakarak verdiği cevap çok hoş. ”- Değil mi oğlum,ne kadarda annene benziyor!!” Filmin konusunu yazmayacağım.

HÜKÜMET KADIN

Film notum:
                 

İYİ SEYİRLER

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here