Bu hafta sinemalarda vizyona giren Türk yapımı Hükümet Kadın 2, 105 dakika süreli, komedi türünde. filmin yönetmen koltuğuna, filmin senaryosunu yazan ve başrolünü üstlenen Sermiyan Midyat oturmuş. Başrolleri ise Demet Akbağ, Sermiyan Midtat, Ercan Kesal, Mahir İpek, Burcu Gönder, Gülhan Tekin ve Bülent Çolak paylaşmış. Filmin tamamı, 6 haftada Mardin’in Midyat ilçesinde çekildi.

Sermiyan Midyat’ı oyuncu ve yönetmen olarak beğenen, zekasına, ince esprilerine hayran birisiyim. Ancak; para kazanma amaçlı çektiği ayan beyan belli olan Hükümet Kadın 2‘ye karşıyım. Çünkü, bu 2.film 1,5 milyon izleyiciye ulaşan ilk filmin üzerine birşeyler koyamamış. Sanki 1. filmin tekrarı gibi. Sürekli temcit pilavı gibi tekrarlanan replikler, yine seçimler, yine gürültü patırtı, yine Faruk ve Xate üzerine kurulu iyi-kötü çatışması. Kısacası, sürprizi ve senaryosu zayıf olan bir film var karşımızda.

HÜKÜMET KADIN 2

Filmde, Faruk ile karısı Fehime’nin didişmelerine bu sefer daha fazla yer verilmiş ama Faruk’un karısını sürekli çirkin diye aşağılaması, hakaret etmesi, sömürü boyutlarına ulaşması hiç hoş olmamış ve sakil durmuş. Herşeyi tadında ve dozajında bırakmak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü, bir süre sonra kadının fazlaca ezilmesi, hakarete maruz kalması, Fehime’deki kişilik ve karakter eksikliği sizi üzmeye, canınızı acıtmaya başlıyor ve sonra gülmekten daha çok sinirleniyorsunuz. Umarım kadın hakları temsilcileri Sermiyan‘ı dava etmezler.

Filmi, birazcık Sermiyan‘ın zekasının ürünü olan ince espriler ve Ercan Kesal ile Demet Akbağ‘ın oyunculuğu kurtarır gibi ama son belli.

HÜKÜMET KADIN 2

Filmin tek sürprizi ise ünlü futbolcu Arda Turan. Arda, kısa rolünde hayli başarılı. Son olarak, Sermiyan‘ın filmindeki bir sahneye daha parmak basıp eleştirimi kapatacağım. Filmde, bir sahnede Faruk’un yardımcısı oy toplamak için belde halkına Suriye’den getirdiği kaçak ihtiyaç malzemelerini dağıtıyor. Bunu öğrenen Xate’nin adamları mayın tarlasındaki tabelaların yerlerini değiştirip malzeme taşıyan eşeklerin mayına basıp ölmesini sağlıyor ve Faruk’un oyununu bozuyorlar. Şimdi soruyorum size bunun neresi komik? Hayvanları bile bile katletmek komikmi?Sermiyan‘a Kadın Hakları savunucularından sonra Hayvan Hakları savunucularıda dava açarsa hiç şaşırmam doğrusu.

HÜKÜMET KADIN 2

FİLMİN KONUSU : Filmde, 1949 yılında yaşananlar anlatılıyor. 1940’lı yıllarda ülke karışmış, Demokrat Parti CHP’nin koltuğunu sallamaya başlamıştır. Ankara, bu nedenle herkesin korktuğu uygulamalara imza atmaya başlar. Belde Belediye Başkanı Aziz Veysel, okuduğu kitaplar ve Ankara’ya gönderdiği yazılar yüzünden tutuklanıp hapse atılır. Üçkağıtçı Faruk, bunu fırsat bilerek belediye başkanlığına talip olur. Ama Xate buna karşı çıkar ve kocasının yerine seçim çalışmalarını yürütür. Ve Xate ve Faruk savaşı başlar…

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz