Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Hz. Muhammed : Allah’ın Elçisi

Hz. Muhammed : Allah’ın Elçisi

6103
2

Hz.Muhammed : Allah’ın Elçisi filminin yönetmen koltuğuna 1959 Tahran/İran doğumlu ”Baba(1996), Cennetin Çocukları(1997), Cennetin Rengi(1999), Baran(2001), Söğüt Ağacı(2005), Serçelerin Şarkısı(2008) ve Kaçakçı(2010) filmleri ile tanınan Majid Majidi oturmuş. Yönetmen filmine ” Bismillahirrahmanirrahim (Rahman ve Rahim olan Alah’ın adıyla) diyerek başlıyor ve anlattıklarım benim inancım, benim görüşümdür diyor devamında. Yönetmen, Hz. Muhammed’in doğumunu, bebekliğini, çocukluğunu ve delikanlılık yıllarını anlatıyor. Hz. Muhammed’i anlatırken bebeklik, çocukluk ve delikanlılık halindeki yüzünü tam olarak göstermese de yarım olarak göstermekte sakınca görmemiş. Ayrıca, okumalarıma göre Hz. Muhammed’in bırakın yüzünü, vücudu, saçları, elleri ve ayaklarının gösterilmesi dahi günah sayılıyor. Din alimi olmadığım için bu duruma cevap veremiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı, önceden filmi izlemiştir herhalde. Ya da dini film diye güvenip izlemediler, bilemiyorum! Eğer atladılarsa o üç sahneye veya filme yasak gelecektir diye düşünüyorum.

HZ.MUHAMMED ALLAH'IN ELÇİSİ 3

Filmin diğer ilginç yanı ise, bütün kötülüklerin kaynağının, kin ve nifak saçanların Yahudiler olduğunun vurgulanması. Filmde anlatılan hikayeye göre hangi taşı kaldırsan altından Yahudiler çıkıyor! Hz. Muhammed’in dedesinin çok zengin olması, Mekke’nin lideri olması ve Hz. İbrahim’den beri putlara değil Allah’a inanıyor olması da üstüne basa basa özellikle belirtilmiş. Hz. Muhammed’in Allah inancı, çocukken dedesi tarafından yüreğine nakşedilmiş. Dedenin, Hz. İbrahim’in yaptırdığı Allah’ın evi olarak gördüğü Kabe’yi, küçük Muhammed’in elinden tutarak tavaf etmesi de bu duruma iyi bir örnek. Kafama takılan soru ise, bu filme göre dedesinin ve amcalarının çok zengin ve okur yazar olmasına rağmen neden Hz. Muhammed’e okuma yazma öğretmedikleri?

HZ.MUHAMMED ALLAH'IN ELÇİSİ 8

Film, Hz. Muhammed’in mucizeleri yok diyenlere de cevap niteliğinde. Bir iki sahnede, Hz. Muhammed’in mucizelerine yer verilmiş. Mucizelerden bahsedip sürpriz bozmak istemiyorum. Çünkü; hiç bir yerde okuyup, duymadığım için bu yaşıma kadar böyle mucizeleri olduğunu bende bilmiyordum. Hristiyanların dini lideri papa’nın, Hz. Muhammed’i görünce onun müjdelenen son peygamber olduğuna inanması ve gözlerinden yaşlar süzülmesi de kayda değer. Dönemin atmosferi, yapıları ve giysileri yönetmen tarafından çok güzel tasarlanıp beyaz perdeye yansıtılmış ama asla Mustafa Akkad’ın ”Çağrı”sı gibi bir film olmamış. Filmin oyunculukları orta düzeyde. Kurgusu fena değil. Müzikler ise olay örgüsüne uygun seçilmiş ve yerinde kullanılmış.

HZ.MUHAMMED ALLAH'IN ELÇİSİ 5

Sözün özü : Hz. Muhammed’in çocukluk yıllarının anlatıldığı, batı formlarına uygun şekilde Hollywood teknikleri ile çekilmiş film, ilginç ve bilmediğiniz sürprizlerle dolu, uzun süresine rağmen sıkılmadan izlenen bir yapım. Kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. İyi seyirler.

HZ.MUHAMMED ALLAH'IN ELÇİSİ 6

OrtaKoltuk Puanı:

2 YORUMLAR

  1. Filmi izledim. Harika idi. İslam Tarihini okuyan herkesin bildiği, Müslümanlara karşı uygulanan GENEL BOYKOT ve AMBARGO işlenmiş. Ki, Peygamber ve ashabı bu dönemde Şi’bi Ebi Talib (Ebu Talip Mahallesi)ne sığınmışlardı. Boykot 3 yıl sürdü. Nice Müslüman açlık ve sefalet ile can verdi. İşte bu buhranın ortasında Ebu Talip, tüm bu yüklerle Peygamberin yanına gider ve onun Fil Suresini okuyuşunu duyar. Geçmişi hatırlar, Allah’ın koruyuculuğunu ve geleceğe ümitle bakar. Ki, kurtların BOYKOT BİLDİRİSİni yemesi mucizesi ile ambargo kalkar.

    Film çok güzel işlenmiş. Özellikle sevgi, rahmet, şefkat, komşuluk, hasenat.. gibi tüm İslami kavramlar tanıştırılıyor. Yönetmenin Peygamber hakkında çekeceği diğer iki filmi de sabırsızlıkla bekliyoruz.

    Bu arada filmdeki bazı şeyleri neden şaşkınlıkla karşıladınız, anlamadım efendim. Mesela, Kur’an-ı Kerim de Müslümanlara karşı nefrette en ileri gidenlerin yahudiler olduğu yazar. Müşriklerin gece gündüz İslam aleyhinde çalıştıkları da. Film abartılı bir durum dile getirmemiştir. Keza, gerçekleşen mucizeler de siyer kitaplarında yazılıdır. Her ne ise.

    İki yıl araştırma yapıp, beş yılda çekilen bu film, İran’ın en çok bütçe harcanan filmidir. Ve bu emeğe değen harika bir eser meydana gelmiş. Mecid Mecidi’nin diğer filmlerini de izleyen biri olarak diyorum ki, bu konuyu ancak bu yönetmen hakkıyla işleyebilirdi. Teşekkürler.

  2. Film Harika olmuş ne görmek izlemek istiyorsan odur film imanından şüphesi olan gitmesin iki kere gittim doyamadım salavat getirirken de aklıma gözüme filmden hiçbir kare de gelmiyor ayrıca kimse çamur atmasın haha ?

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz