İSTANBUL FİLM FESTİVALİ PROGRAMINDAN 15 YABANCI FİLMLİK II. SERİ

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, pandemi sona erdiği takdirde önümüzdeki sonbaharda yapılması planlanan 39. İstanbul Film Festivali’nin programından, Cannes, Venedik ve Berlin film festivallerinden seçilmiş 15 filmlik ikinci bir seçkiyi 12-26 Haziran tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşturuyor.

12 Haziran tarihinden itibaren internet üzerinden, filmonline.iksv.org adresinden izlenebilecek olan filmlerin biletleri, 10 Haziran 10.30’dan itibaren aynı siteden satın alınabiliyor. Bileti alınan filmler, 5 gün boyunca kişisel erişime açılacak ve bu süre zarfında seyircilerin bir filmi başlattıktan sonra izlemek için toplam 30 saati olacak. Festivalde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı (film başına 1200 bilet). Filmlere teker teker bilet alınabiliyor veya Toplu Film Paketi satın alarak 15 filmin tamamı daha avantajlı bir fiyatla izlenebiliyor. Bilet fiyatları Tek film için 9,00TL, 14 – 20 Mayıs tarihleri arasında satışta olacak 15 Filmlik Kombine Bilet için 99,00TL olup, Lale Kart üyeleri için her zamanki indirim oranları geçerli. Yalnızca Türkiye’den erişilebilen gösterimlerin tamamı Türkçe altyazılı olarak yapılacak. Tabii ki filmlerin indirilmesi mümkün değil.

İstanbul Film Festivali’nin Çevrimiçi Gösterilecek II Seri Filmler:

Parlak Günlerim / Mes jours de gloire / My Days of Glory

Yönetmen : Antoine de Bary

Süre : 98 dakika

Ülke : Fransa / 2019

12.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek Fransız yönetmen Antoine de Bary, Venedik Film Festivali’nde prömiyerini yapan bu ilk uzun metrajlı filminde hakiki dünyaya adım atmanın heyecan ve kaygılarını ele alıyor. Başrolünde genç oyuncu Vincent Lacoste’un parladığı film, “büyüyememe” sancılarını ve endişesini dokunaklı bir mizahla, bıyık altından güldüren tatlı bir melankoliyle anlatıyor.

PARLAK GÜNLERİM

Çingene Kraliçe / Gipsy Queen

Yönetmen : Hüseyin Tabak

Süre : 117 dakika

Ülke : Almanya, Avusturya / 2019

13.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek İlk uzun metrajlı filmi “Güzelliğin On Par’ Etmez” (2012) ile ülkemizde pek çok ödül kazanan, daha sonra Yılmaz Güney’in hayatını anlatan “Çirkin Kral Efsanesi” (2017) belgeseline imza atan, Almanya doğumlu genç yönetmen Hüseyin Tabak’ın yeni filmi, iki çocuğuna bakabilmek için izbe boks ringlerinde dövüşmek zorunda olan genç bir kadının hikâyesini anlatıyor.

ÇİNGENE KRALİÇE

Sütliman / Pacificado / Pacified

Yönetmen : Paxton Winters

Süre : 100 dakika

Ülke : Brezilya, ABD / 2019

14.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek “Sütliman”da, Brezilya’nın yoksulluğunun simgesi olan favelalarda yaşayan Tati, hapisten çıkan babasıyla yeniden ilişki kurmak isterken biz de onun peşinden gidiyoruz. On üç yaşındaki Tati’nin annesi uyuşturucu bağımlısı, babasıysa ilgisiz ve kopuk. Rio Olimpiyatları nedeniyle kentsel politikaları krize giren Brezilya’da toplumsal gerilim had safhada.

SÜTLİMAN

Kestane Ormanından Hikâyeler / Zgodbe iz kostanjevih gozdov / Stories from the Chestnut Woods

Yönetmen : Grego Bozic

Süre : 81dakika

Ülke : Slovenya, İtalya / 2019

15.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek Gregor Bozic’in filmini izlediğinizde onu Theo Angelopoulos ya da Béla Tarr’ın kuşağından sanmanız işten değil, oysa ilk uzun metrajını çeken bu yetenekli yönetmen sadece 36 yaşında. İtalya-Yugoslavya sınırındaki ormanlık bir bölgede geçen, İkinci Dünya Savaşı sonrasının ruh halini taşıyan Kestane Ormanından Hikâyeler, artık nadiren örneğini gördüğümüz o “büyük anlatı”ların izlerini taşıyor.

KESTANE ORMANINDAN HİKAYELER

İkimiz / Deux / Two of Us

Yönetmen : Filippo Meneghetti

Süre : 95 dakika

Ülke : Fransa, Lüksemburg, Belçika / 2019

16.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek “İkimiz” Nina ve Madeline arasındaki çok özel ve benzersiz aşkın nasıl sarsıldığını anlatıyor. Toronto Film Festivali’nin Keşifler bölümünde ilk kez gösterilen film, bir yalanı sürdürmenin bedelini melodramın tuzaklarına düşmeden, sevginin gerçek kudretiyle karşılayarak gösteriyor.

İKİMİZ

Mutlu Günler / Happy Times

Yönetmen : Michael Mayer

Süre : 93 dakika

Ülke : ABD, İsrail / 2019

17.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek Müthiş etkileyici ilk filmi “Out in the Dark”ta (2012) biri Filistinli, diğeri İsrailli iki genç adamın aşkını anlatan Michael Mayer bu kez bambaşka bir türde yine hayli zekice bir işe imza atıyor. Doludizgin yeni filmi gerilim ve komedi gibi, bir araya gelince nadiren lezzetli olan iki türü başarıyla harmanlıyor. “Mutlu Günler”in Los Angeles’ta, havalı bir evde cuma akşamı Şabah yemeği için buluşan, birbiriyle uyumsuz bir grup insan gecenin sonunda hangi ortak noktada buluşabileceği sorusuna hayli matrak ve kanlı birkaç cevabı var…

MUTLU GÜNLER

Kızım Zoe / My Zoe

Yönetmen : Julie Delpy

Süre : 100 dakika

Ülke : Birleşik Krallık, Almanya, Fransa / 2019

18.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek Bir anne, kızını kurtarmak için ne kadar ileri gidebilir? Oyunculuğu kadar senaristliği ve yönetmenliğiyle de saygın bir yer kazanan Julie Delpy, yazıp yönettiği son filminde başrolü de üstleniyor. Toronto Film Festivali’nin Platform bölümünde ilk gösterimi yapan Kızım Zoe, öncelikle Julie Delpy’nin müthiş oyunculuğu ve diyaloglar üzerindeki olağanüstü hâkimiyeti üzerinde yükselen, bilimden çok duygusal gerçekçiliğe dayanan etkileyici ve düşündürücü bir dram.

KIZIM ZOE

Mükemmel Aday / The Perfect Candidate

Yönetmen : Haifaa Al Mansour

Süre : 104 dakika

Ülke : Suudi Arabistan, Almanya / 2019

19.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek Festival takipçilerinin 2013 yılının bol ödüllü filmlerinden “Vecide” ile hatırlayacakları Suudi Arabistanlı yönetmen Haifaa Al Mansour yine güçlü bir kadın öyküsüyle karşımızda. Al Mansour bu kez bir kadın doktorun belediye meclisi üyeliğine aday olarak etrafındaki herkesin toplumsal cinsiyet kodlarıyla oynayışını anlatıyor.

MÜKEMMEL ADAY

Günah / Il Peccato / Sin

Yönetmen : Andrei Konchalovsky

Süre : 134 dakika

Ülke : Rusya, İtalya / 2019

20.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek Tarihi hikâyelerden fantezi ve aksiyon filmlerine geniş bir alanda yapıtlar veren ödüllü Rus usta Andrei Konchalovsky bu kez kamerasını, sanat tarihinin en önemli figürlerinden birine, heykeltraş ve ressam Michelangelo Buonarotti’ye çeviriyor.

GÜNAH

Beyaz Üstüne Beyaz / Blanco en Blanco / White on White

Yönetmen : Théo Court

Süre : 100 dakika

Ülke : İspanya, Şili, Fransa, Almanya / 2019

21.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek Venedik’te 2019 Orizzonti bölümünde Théo Court’a En İyi Yönetmen Ödülünü getiren “Beyaz Üstüne BeyazTerra Del Fuego’nun hırçın doğasında geçen bir film. Usta işi bir yönetmenlik ve başrolünde Şili’nin en büyük oyuncularından Alfredo Castro’yla Güney Amerika tarihine muğlak bir dalış.

BEYAZ ÜSTÜNE BEYAZ

Azize Frances / Saint Frances

Yönetmen : Alex Thompson

Süre : 106 dakika

Ülke : ABD / 2019

22.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek Bridget perdede görür görmez âşık olacağınız karakterlerden biri. Dağınık, zaaflarıyla mesut, biraz huysuz, şakacı, çok fazla enerjisi ve neşesi var, ama hayatta ne yapacağını bir türlü kestiremiyor. Dramla komedinin dengesini muhteşem tutturan bol ödüllü “Azize Frances” 2019 yılının en iyi Amerikan bağımsız filmlerinden biri.

AZİZE FRANCES

Baumbacher Sendromu / Baumbacher Syndrome

Yönetmen : Gregory Kirchhoff

Süre : 85 dakika

2019 Almanya 23.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek Geleceği parlak Alman yönetmen Gregory KirchhofBaumbacher Sendromu”nda ince bir mizahla işlenmiş derinlikli ve dokunaklı bir karakter portresi çıkarıyor. Filmin başrollerinden gizemli ve delişmen Fida’yı Elit İşcan canlandırıyor.Bir zamanlar Alman televizyonunun en genç talk-show sunucusu olarak anılan Max Baumbacher artık 50’lerine merdiven dayamış ve cazibesini yitirmeye başlamıştır. Bir sabah mucizevi bir şey olur; Baumbacher davudi bir sese sahip olarak uyanır…

BAUMBACHER SENDROMU

Rüyaların Dağları / La cordillera de los sueños / The Cordillera of Dreams

Yönetmen : Patricio Guzmán

Süre : 84 dakika

2019 Şili, Fransa 24.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek “Rüyaların Dağları”, gökyüzüyle yeryüzünün birleştiği yerde muğlak hikâyeler keşfeden, görsel olarak hipnotize edici, şiirsel bir belgesel. 2011’de “Işığa Özlem” ve 2015’te “Sedef Düğme” ile festivalde pek çok hayran edinen Şilili yönetmen Patricio Guzmán, belgesel sinemanın yaşayan en büyük ustalarından biri. Yeni filminde darbeler, katliamlar, acılarla dolu bir tarihe sahip ülkesinin geçmişi ve şimdisi üzerine düşünmeye devam ediyor.

RÜYALARIN DAĞLARI

Dolaşık / Entwined

Yönetmen : Minos Nikolakakis

Süre : 89 dakika

Ülke : Yunanistan, İngiltere / 2019

25.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar/Neighbours platformundan çıkan “Dolaşık”, izleyiciyi ormanın içinde birbirine dolanan bedenler ve bitkilerle dolu gizemli bir alanı keşfetmeye çağırıyor. Minos Nikolakakis’in bu ilk uzun metrajlı filmi, konu edindiği karanlık masalın derinliklerinde Panos’un çözülüşüyle bir umut ışığı buluyor.

DOLAŞIK

Rialto

Yönetmen : Peter Mackie Burns

Süre : 90 dakika

Ülke : İrlanda, İngiltere / 2019

26.06.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek Mark O’Halloran’ın oyunundan uyarlanan ve ilk gösterimini Venedik Film Festivali’nin Orizzonti / Ufuklar bölümünde yapan” Rialto”da Peter Mackie Burns, keskin bir yönetmenlikle içe işleyen bir hikâye anlatıyor. Kırklı yaşlarındaki Colm’un her şeyiyle standart bir hayatı vardır: İki çocuk, bir eş, yönetici olarak çalıştığı bir iş. Ancak pürüzsüz ilerleyen hayatı beklenmedik bir karşılaşma ve tutkuyla sarsılacaktır.

RİALTO

ortakoltuk.com

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz