Bir Trans aktivisitin sıra dışı mücadelesi

“İndianara”

1982 doğumlu Aude Chevalier-Beaumel, Brezilya kökenli, savunma, akrobasi, dans, müzik ve şarkı birleşimi dövüş sanatı olan Capoeira tutkusu yüzünden Brezilya’ya yerleşmiş bir Fransız sinemacı. Yeni ülkesinin siyasal organizasyonları, kent yaşamı, suç dünyası ve seks işçiliği konularında yaptığı belgesellerle çok yetenekli bir yönetmen olduğunu kanıtlayan genç kadın, ”İndianara” filmini, filmin görüntü yönetmenliğini de üstlenen, bu filmle ilk kez yönetmenlik de yapan, 1970 doğumlu Brezilyalı yazar ve fotografçı Marcelo Barbosa ile birlikte yönetmiş.

İkili İndianara ile ilk kez, üstsüz, elinde gök kuşağı bayrağı, o yıl öldürülen tras bireylerin listesini okuduğu bir protesto gösterisinde karşılaşmış ve bu sıra dışı eylemcinin, ait olduğu toplumundan inatla esirgenmiş olan saygı, kabul edilme ve korunma hakları için verdiği gerilimli savaşı İndianara’yı iki yıl boyunca izleyerek belgelemiş.

Copacobana’daki eşcinsel sığınağı olan Casa Nem’in lideri Indianara Siqueira, hararetli üslubu ve güçlü hitabetiyle nam salmış, kendini hem bir travesti hem transseksüel bir kadın olarak niteleyen sıra dışı bir aktivist. İndianara, sokaklarda seks işçiliği yaparak hayatını kazanan trans yoldaşlarının hakları için savaşır, protestolar ve siyasi eylemler düzenlerken, hem Casa Nem’in hayatta kalabilmesinin, hem de kocası Mauricio Pereira Susano ve köpekleriyle yaşadığı minik yuvasındaki birlikteliğin sürdürebilmesinin de mücadelesini vermeye çalışır.

Belgesel, Indianara’nın, her şeyi erkek-kadın ikiliğiyle görmeye koşullanmış bir dünyanın baskısına karşı verdiği bitmez tükenmez mücadeleyi, bir bireyi olduğu toplumuna ihanet ettiğini gördüğü anda üyesi olduğu PSOL’a (Sosyalizm ve Özgürlük Partisi) kamuoyu önünde karşı çıkışını, en zor durumlarda dirayeti, kendine ve davasına güveniyle etrafındaki herkesin umudunu yeşerten inadını heyecan verici bir sinema diliyle aktarır.

Film tabii ki merkezine bu güçlü ötesi kişiyi alır ama, kısa kısa da olsa yaşamlarını Brezilya’da sürdürmeye çalışan, aralarında psikoloji profesörü Jaqueline Gomes de Jesus, sanatçı, şair ve oyuncu Wescla Vasconcelos, Tertuliana Lustosa ve Biancka Fernandes ya da Indianara’nın “orospuların atası” olarak takdim ettiği düğününün şeref misafiri Lourdes Barretto’nun yer aldığı birçok trans kadına da odaklanır. Bu vesileyle, Rio’nun transseksüel ve travestilerinin ortalama yaşam beklentilerinin 30 yılı aşmadığı ve henüz ellisinde bile olmayan İndianara’nın, neredeyse yaşlı bir anne olarak kabul gördüğü de açığa çıkar.

Filmde iki yıl boyunca izlenen İndianara’nın sadece iki kez, moralini bozulduğu ve ağladığı görülür. Birincisi LGBTİ toplumunun ve favelalar da yaşayanların hakları için savaşan Rio Şehir Meclisi efsanevi üyesi Marielle Franco’nun bir suikast sonrası öldürüldüğü gündür, ikincisi ise Bolsanaro’nun Brezilya’da seçimleri kazandığı gece. Ama güçlü savaşçımız her defasında çabucak toparlanarak mücadeleye yorulmaksızın devam eder.

İlginç bir savaşçının müthiş etkileyici bir portresi. Kanımca Festivalin aralık seçkisinde şu ana kadar izlediğim en iyi belgesel.

Bitirmeden bu müthiş savaşçının filmin çekimleri bittikten sonra da Bolsanaro yönetimindeki Brezilya’da hâlâ büyük cesaretle ve sözünü sakınmadan, kendisi ve kendi gibi olan kardeşleri için savaşmaya devam ettiğini belirtmek isterim. Hâlâ Casa Nem’i yönetmeyi sürdüren İndianara, Ekim 2020’de Rio Şehir Meclisi üyeliği için transseksüel bir erkek, biseksüel bir kadın ve çift cinsiyetli bir kişiyle ortaklaşa bir kampanya başlatmış durumda.

Yönetmen / Senaryo : Marcelo Barbosa, Aude Chevalier-Beaumel

Görüntü Yönetmeni : Marcelo Barbosa

Kurgu : Quentin Delaroche, Michael Gimenez, Juliana Muniz

Müzik : Nicolau Domingues, Malka Julieta, Lucas Porto

Oyuncular : Indianara Siqueira, Wescla Vasconcelos, Biancka Fernandes, Jair Bolsonaro, Marielle Franco

Brezilya/ Belgesel / 84 Dk.

Film notum:
İLEİndianara
KAYNAKİndianara
Önceki yazıHurma Zamanı / Xurmalar Yetişen Vaxt
Sonraki yazıPari / Peri

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz