Joyland

Aşırı muhafazakar, tutucu, bağnaz bir topluma ters gelen ilişkileri cesaretle dile getiren genç yönetmen Saim Sadiq övgüyü, Pakistan sinemasından gelen bu şaşırtıcı filmi de aldığı ödülleri hak ediyor. “Joyland” neşeli anlar kadar melankoliyle yüklü, duygusal bir film.

OrtaKoltuk Puanı:

 

TÜRKLERİ ÜZEN FİLM

Pakistan sinemasının Cannes’da prömiyerini yapan ilk film olan “Joyland”, geçen Mayıs ayında festivali yerinde izleyen Türkleri üzen bir film oldu. Sebebini izah edeyim. Belirli Bir Bakış Bölümünde gösterilen ve Cannes’da yarışan tek Türk filmi olan Emin Alper’in “Kurak Günler”i her gösteriminde çılgınca alkışlanınca, festivali izleyenler filmin ödül listesinde yer alacağına şartlanmışlardı.

Joyland”in aynı bölümün Jüri Ödülünü kazanmasından sonra, ödül töreninde salonda bulunan Türkler, “Queer Palmiye” Ödülüyle teselli bulacaklarlarını düşündüler. Öyle olmadı; Pakistan’ın Oscar adayı olan bu film Cannes’daki 2. ödülünü kazandı. Aşırı muhafazakar, tutucu, bağnaz bir topluma ters gelen ilişkileri cesaretle dile getiren genç yönetmen Saim Sadiq övgüyü, Pakistan sinemasından gelen bu şaşırtıcı filmi de aldığı ödülleri hak ediyor.

Yönetmen – senaryo yazarı Saim Sadiq’in “Joyland”ın filminde, otoriter babalarının sözünü dinlemeyen Rana ailesi soylarını sürdürecek erkek çocuklarının varlığıyla gurur duymaktadır. Fakat ailenin geleceğe dair planları ve hem çevreye hem de kendilerine karşı duruşları, beklenti ve zorunluluklarını değiştirecek bir şey olur : Küçük oğulları Haydar gizlice bir erotik kabarede iş bulur, üstüne üstlük arkasında dans ettiği trans kadın şarkıcıya aşık olur.

“Joyland” neşeli anlar kadar melankoliyle yüklü, duygusal bir film.

Yönetmen / Senaryo : Saim Sadiq

Görüntü Yönetmeni : Joe Saade

Kurgu :

Müzik : Abdullah Siddiqui

Oyuncular : Ali Junejo, Alina Khan, Sania Saeed, Salmaan Peerzada

Pakistan / Dram-Romantik / 125 Dk.

 

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz