Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Julieta

Julieta

718
0

Julieta

Julieta, Yaşayan en ünlü ve en çok ödüllü İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın 2016 yılı yapımı, en iyi yabancı filmde Oscar adayı, 99 dakikalık dramatik filmi.

Filmin senaryosu, Kanadalı ünlü edebiyatçı Alice Munro’nun 3 öyküsünden Pedro Almodovar tarafından bir araya getirilmiş ve İspanya ile İspanyollara uyarlanmış.

julieta1

50’li yaşlarında olan Julieta sevgilisi ile Portekize gitmek için eşyalarını toplarken, gidip gitmeme konusunda kararsızlığından kurtulamaz. Kendini dışarı attığında modacı genç bir kadınla karşılaşır. Genç kadın ona birisinden bahsetmeye başlar. Bahsettiği kişinin 12 sene önce Juliete’yı terkeden kızı olduğunu anlarız. Film bundan sonra zamanda geri gidip günümüze gelmeye başlar ve biz Julieta’nın melankolik kişiliği ile yaşadıklarını görmeye başlarız. Sevgilisine Portekiz’e gitmeyeceğini söyler ve yıllar önce kızı ile birlikte yaşadığı apartmana geri döner. JULİETA

Filmde bir kaç sahnede problem yaşasak da, muhtemelen öykülerin geçiş noktalarında, göz yaşları içinde anılarını yazmaya ve anlatmaya başlaması gibi, özellikle Julieta’nın orta yaşlarını canlandıran Emma Suarez ile Julieta’nın gençliğini canlandıran Adriana Ugarte’nın oyunculukları mutlaka görülmesi gereken bir film haline getiriyor.

julieta2

Zaten büyük ustaların eserleri, kusursuz olduklarından değil, insanı derinden etkiledikleri için güzel değil midir?

julieta3

Çoğu zaman neredeyse gerçek olamayacak kadar roman kahramanı, kimi zaman çocuğu kadar bile dayanıksız, güçsüz bir karakterin gençlik döneminden orta yaşlı dönemine kadar geçenlerin, abartısız ve oldukça etkileyici bir akışla anlatıldığı film Julieta.

julieta5

Kimi zaman bir balıkçı kasabasından etkileyici görüntüler, kimi
zaman İspanya’nın başkenti Madrid sokaklarından sakin görüntüler eşliğinde, az fakat başarılı oyuncular, oldukça basit diyebileceğimiz bir öykü, ancak etkileyici, sade bir anlatım, karmaşık diyebileceğimiz duyguların başarılı bir biçimde gösterildiği güzel bir film. Mutlaka izlemelisiniz. İyi seyirler. JULİETA

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz