1995 yılının hasılat rekorları kıran, binlerce çocuğun ve hatta orta yaş kesimin hayallerine ortak olan, başka bir dünya sunan bir filmdi ‘Jumanji’. Öyle ki filmin, ikincisinin çekileceği duyurulduğunda dahi çok büyük bir sükse yapmıştı. Aralık sonu itibariyle de ‘Jumanji: Welcome to the Jungle’ Türkiye’deki ismiyle Jumanji: Vahşi Orman sinemalarda  yerini aldı.  

Aylardır beklenen filmin oyuncu kadrosu da oldukça başarılıydı. Jake Kasdan yönetmenliğindeki filmin başrollerini Dwayne Johnson, Karen Hart, Karen Gillan, Rhys Darby paylaştı. Üstelik filmde ilk filmden de sürprizler vardı. İlk filmde Alan Parrish rolünü üstlenen Jack Black bu filmde çok keyifli bir karaktere hayat verdi.

Bu film için öncelikle söylenebilecek şey, filmin önceki versiyonunun hayatın gelişen durumuna, teknolojiye ve içinde bulunduğumuz zamana uyarlanmış olduğu olabilir. Bir kutu oyunuyla hayatımıza giren Jumanji, bu filmde bizi dönemin çağıyla yakalıyor. Bu sebeptendir ki, Jumanji’nin ilk haline bir devam filmi bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır.  Jumanji’yle, Jumanji Vahşi Orman’ı iki ayrı film olarak değerlendirmek gerekir. Henüz vizyona girmeden çokça eleştiriyle karşılaşan ve bu eleştirilerin hala odağında bulunan ikinci film de gelecek yıllarda sevgi ve gülümsemeyle hatırlanacak gibi duruyor.

Film için şakaların da gerilimin de dozunda olduğunu söyleyebiliriz. Aile filmi kategorisinde olan Jumanji, gençlerin ergenlik dönemlerinde yaşadıkları sorunlardan, arkadaşlığa dostluğa verdiği öneme kadar eskiyi de yeniyi de yakalıyor. Başrolleri paylaşan karakterler rollerini oldukça başarılı taşıyor. Siyahi başrol karakterleri ise filme renk katmalarının yanı sıra arkadaşlığın ve birbirine güvenmenin işlendiği filmde çok güzel bir alt metin veriyor. Ergenlik döneminde gençlerin birbirlerine karşı takındıkları sert ve dışlayıcı tavırlar da filmin alt metinleri arasında.

 

Ormana düşen kahramanlarımız hayatta kalabilmek için sahip oldukları ‘özel güçlerden’ fazlasına ihtiyaç duyacaklar. Filmi izlemeyen ama merak edenler için daha fazla bilgi veremesem de filmde işlenen güven, sevgi gibi güçlü hisler ve karakterlerin  birlikte kalabilme çabaları izleyenlerin yüzünü güldürecek.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz