Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar KAN BAĞI

KAN BAĞI

1061
0

KAN BAĞI      “Blood Father”

“Kan Bağı” Mel Gibson’ın başrolde olduğu 88 dakikalık macera filmi.

BF_DAY_24_062014_UC_1309

Filmin yönetmeni Fransız kökenli Jean-François Richet. 15 Mart 2006 tarihinde yayınlanan “Blood Father” romanını yazan Peter Craig, aynı zamanda filmin uyarlama senaryosunu da yazmış.

BF_DAY_24_062014_UC_0616

Peter Craig bir yazar olarak, genellikle çocukla ebebeyn ilişkilerine odaklanmış bir yazar olarak tanınıyor.

BF_DAY_24_062014_UC_0841

Film, eski mahküm, alkolik, karavanında döğme yaparak hayatını kazanan, eski motorcu Link ile, uzun yıllar önce annesiyle yaşarken evden kaçan Link’in kızı Lydia arasında geçiyor. Link rolüyle karşımızda “Vatansever”, “Cesuryürek” hatta 80’li yılların “Cehennem Silahı” serilerinden hatırlanan Mel Gibson’ı izliyoruz. Filmdeki Link’in kızı rolünde ise daha çok TV dizilerinden tanınıp sinemaya geçiş yapan Erin Moriarty karşımızda, ve oldukça başarılı bir oyunculuk örneği sergiliyor.

BF_DAY_23_061914_UC_0566

Lydia’nın evden kaçışı öyküsü ve kayıp ilanı, gazete haberleri ile başlayan film, 17 yaşındaki genç kızın marketten aldığı silah mermilerinin kasadan geçişiyle devam eder. Lydia sigara satın almak istediğinde, kasiyer kimlik belgesi ister, anlarız ki silah mermisi almak için değil öldürücü sigara almaya çalıştığımızda belirli bir yaşta olmalıyız. İlginç bir ayrıntı. Mermilerle arabaya dönen Lydia, bir çete ile beraber yola çıkar. Amaç, bir evi soymaktır. Lydia’nın sevgilisi, sadakatini ispat etmek için, soydukları evdeki kadını öldürmesini ister. Çıkan karmaşada Lydia ev sahibi kadını değil, sevgilisini öldürür ve evden kaçar.

BF_DAY_23_061914_UC_0537

Lydia, para almak ve peşindekilerden kısa bir süre için kurtulmak üzere babasını arar. Artık, baba-kız arasında geçmiş yılların eksikliğini giderme çabaları başlar. Bir süre geçtiğinde peşindekilerin Meksika uyuşturucu kartelinin en güçlü adamları olduğunu anlarlar. Artık kovalamaca eski mahküm Link ve kızı ile acımasız kartel arasındadır.

BF_DAY_24_062014_UC_0692

Filme gidecek kişilere önerimiz, Mel Gibson’ın eski filmlerinden dolayı bir beklentiye girmemelisiniz. Mel Gibson filmde, yaşlı, eski mahküm, hataları olan ve kızına kendini affettirmeye çalışan bir baba olarak karşımıza çıkıyor. Eğer özel efektlerden, bilim-kurgu filmlerden sıkıldıysanız, başlangıcından en sonuna kadar filmin nasıl gelişeceğini tahmin etmek, sizi rahatsız etmiyorsa, günümüz hızlı akan zaman anlayışından film boyunca kurtulup, standart, klasik bir film izlemek isterseniz, “Kan Bağı” filmi tam size göre. Hepinize iyi seyirler.

DSC_1061

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz