Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar KAYIP BALIK DORİ

KAYIP BALIK DORİ

1529
0

KAYIP BALIK DORİ     “FINDING DORY”

“Kayıp Balık Dori” tüm dünyada, 2016 Haziran 17 de vizyona giren, 97 dakikalık 3D (üç boyutlu) animasyon film. Pixar ve Walt Disney ortaklığıyla karşımızda.

Dori6

“Kayıp Balık Nemo” filminin devamı niteliğindeki filmin senaryosu ve yönetmenliği yine ilk filmdeki gibi Andrew Stanton tarafından gerçekleştirilmiş. “Kayıp Balık Nemo” gibi başarılı animasyon filmi “Wall’e” de yönetmen Andrew Stanton tarafından çekilmiş.

Dori5

2003 yılında vizyona giren “Kayıp Balık Nemo” 94 milyon dolar maliyetle, tüm dünyadan 940 milyon dolar gelir toplayan ve 2004 yılında Oskar ödülü alan, her açıdan başarılı bir film.

Dori2

“Kayıp Balık Dori” de öncüsü olan filmin başarısını tekrarlamak isteyen üç boyut teknolojisi eklenerek 200 milyon dolar maliyetle, şimdilik 930 milyon hasılata ulaşmış bir film olarak sinemalarda.

Dori7

İlk filmin ana oyuncusu palyoça balığı Nemo ve babası Merlin, bu filmde mavi cerrah balığı Dori’nin yardımcıları şeklinde, sürekli hafıza sorunu yaşayan Dori bir gün ailesinin kendisini arayabileceğini hatırlar. Nemo ve babası Merlin’le beraber okyanusu aşarak, Kaliforniya’da Deniz Yaşam Enstitüsüne kadar giderler. Burada yolları ayrılır.Nemo ve Merlin dışarda kalır, Dori ise içerdedir.

Dori3

Deniz Yaşam Enstitüsün’de anne ve babasını aramaya başlayan Dori’ye, sahip olduğu ve akşam saatlerinde enstitüden ayrılacak kamyona giriş bileti sayılan etiketi vermesi karşılığında, eksik kollu ahtapot Hank yardımcı olmaya başlar. Sürekli kaçmaya alışkın Hank, enstitünün her yerini bilmektedir ve büyük bir kamuflaj ustasıdır. Enstitüdeki büyük su kitlelerinde ise Beluga balinası Bailey ve gözleri uzağı görmeyen balina köpekbalığı Kader, ailesine ulaşmaya çalışan Dori’ye yardım etmeye çalışırlar.

Dori9

Enstitü dışındaki Nemo ve Merlin ile Enstitü içindeki Dori’nin maceraları filmin sonuna kadar devam ederken, en önemli bilgiler Dori’nin hafıza sorunlarına rağmen, hatırladığı geçmişe ait hatıralardan gelmektedir.

Dori4

Özellikle, canlıları yeni tanımaya başlayan çocuk sahipleri başta olmak üzere, tüm ailelerin büyük bir keyifle izleyecekleri film karşımızda. “Alis Harikalar Diyarında”, “Orman Çocuğu”, “Zootropolis” gibi bu yılın başarılı animasyon filmlerin yapımcısı olan Disney, hem gişe hasılatları, hem de Oskar’da kendi filmleri ile rekabet edecek olan yeni filmi “Kayıp Balık Dori” ile sinemalarda. Hepinize iyi seyirler.

Dori8

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz